Wyniki badania - prośba o pomoc w interpretacji

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

eluchna
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: pn 03 kwie, 2006 20:13
Lokalizacja: Głogów

Wyniki badania - prośba o pomoc w interpretacji

Post autor: eluchna »

Witam wszystkich,
dziś odebrałam wyniki krwi przeciwciał
oto one:
Wynik end IgG ujemny
wyniki end IgA ujemny
wynik glia IgG dodatni
wynik glia IgA ujemny

metodą immunoflurescencji pośredniej (IIF) stwierdzono
obecność przeciwciał przeciw gliadynie w klasie IgG ++.

Mam prośbę,
troszkę tu już czytałam i nie udało mi sie znaleźć odpowiedzi, a lekarza mam dopiero 19 stycznia. Proszę o pomoc w interpretacji
Dodam, iż prawdopodobnie celiakie przechodziłam jako niemowlak

Dziekuje i Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Dr Dziechciarz na Konferencji w październiku powiedział, że wynik dodatni w grupie gliadynowej nie świadczy o celiakii. Wyniki muszą być dodatnie w grupie transglutaminazy, w dwóch klasach. Tyle mogę pomóc...
Awatar użytkownika
GUTEK
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 276
Rejestracja: ndz 24 wrz, 2006 17:12
Lokalizacja: SIERADZ

Post autor: GUTEK »

Celiakii się nie przechodzi tylko się ją ma do końca życia. Jeśli miałaś zdiagnozowaną celiakię w dzieciństwie to masz ją nadal. Jeśli masz jakieś dokumenty z tamtego okresu to przedstaw je lekarzowi przy wizycie. Poczytaj sobie jeszcze trochę o celiakii. Pozdrawiam.
Na diecie od 15.03.2011
eluchna
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: pn 03 kwie, 2006 20:13
Lokalizacja: Głogów

Post autor: eluchna »

W sumie to na pierwszej wizycie u lekarza pokazałam wszystkie dokumenty ze szpitali. I przekazałam, że byłam właśnie chora na celiakię. Na większości dokumentów jest napisane Zespół złego wchłaniania. Więc lekarz skierował mnie na te badania. Dopiero w domu udało mi się na spokojnie przejrzeć i przeczytać wszystkie wypisy i tam znalazłam na tylko jednym wypisie dokładnie napisane przestrzegać diety bezglutenowej. Moi rodzicie nie robili wcześniej badań pod tym kierunkiem, gdyż lekarze, którzy mnie leczyli jako niemowlaka powiedzieli, że już się wyleczyłam z tej choroby. A teraz, po 24 latach, czytając na necie wpadłam na to forum, tą stronę i się wybrałam do lekarza. Wizyta w sobotę więc pewnie dostanę skierowanie na kolejne badania.
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Skoro miałaś zaleconą dietę bezglutenową, to chyba nie da się jej uniknąć. Badania można przeprowadzić, gdyż diagnostyka z tamtych lat mogła być niedokładna: z jednej strony lekarze zalecali dietę tylko do pewnego czasu (że niby choroba mija), a z drugiej strony celiakia była wtedy tak mało poznana, że mogła być też zdiagnozowana błędnie - aczkolwiek to zdarzało się NIEZMIERNIE rzadko.
Czyli, moim zdaniem, badania jak najbardziej - gastroskopia koniecznie z biopsją + przeciwciała przeciwko transglutaminazie tkankowej w kierunku celiakii.
Obawiam się jednak, że po badaniach bezpieczniej dla Twojego zdrowia będzie zastosowanie diety BG już do końca życia.
eluchna
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: pn 03 kwie, 2006 20:13
Lokalizacja: Głogów

Post autor: eluchna »

Przeciwciała przeciwko transgluteminazie - hm w sumie to ja badania wlasnie dopiero co zrobilam tzn przeciwciała.
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Przykro mi - w innych klasach nie ma wiarygodnego potwierdzenia, że przeciwciała są wynikiem aktywnej celiakii.
eluchna
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: pn 03 kwie, 2006 20:13
Lokalizacja: Głogów

Post autor: eluchna »

Witam wszystkich
zrobilam w tym tygodniu badania krwi. Ostanio robilam krew pod koniec padziernika i hemoglobina byla 15,7 Po wizycie u Pana Gastroenterologa odłozyłam moj zestaw witamin, który sobie zajadałam każdego poranka. I najświeższe wyniki hemoglobiny wyszly - 13,6.
Po zobaczeniu moich wyników (przeciwciała) Doktor powiedział ze nie mam celiaki. A ja pytając sie, czy to jest normalne, że przez 2 m-ce hemoglobina mi spadla z 15,7 na 13,6 to powiedział, że dopiero teraz mam dobre wyniki, bo wcześniejsze były za wysokie.
Mam skierowanie na gastroskopie i usg pod koniec miesiaca, bo powiedział, ze prawdopodobnie mam chory żołądek.
Na pytanie czy mam jakieś dolegliwości to nie wiedziałam co odpowiedziec, gdyż ja zawsze mam tak samo od lat więc nie wiem czy coś jest jakimś konkretnym wyjątkiem.
No nic zobaczę, co da wyniki gastroskopii i usg. A witaminy te co zajadałam wcześniej odłożę na jeszcze parę miesięcy i będę obserować jak moja hemoglobina.
W sumie sama nie wiem co o tym wszystkim myśleć. :/

[ Dodano: Sob 19 Sty, 2008 14:59 ]
Tak sobie teraz myślę jakby określić jakiekolwiek objawy:
-niedowaga ( na 168 cm ważę 50 kg),
-problemy z cerą,
-bardzo szybko się zaziębiam - w zeszłym roku chorowałam 4 razy,
-jeśli się załatwiam, to najczęściej po śniadaniu, a to właśnie na śniadanie jem chleb,
-miałam kiedyś anemię - poprzez niski poziom żelaza,
- i czasami czuję się taka ciągle zmęczona.
Nie wiem, może to nic takiego specjalnego i jestem calkiem zdrowa :)
Awatar użytkownika
Natko_
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 298
Rejestracja: wt 12 gru, 2006 22:07
Lokalizacja: Wodzisław

Post autor: Natko_ »

Eluchna - a lekarz patrzył na wyniki tych przeciwciał, które nam pokazałaś wyżej?
Jeśli tak, to jestem murem za Rafałem - zrób przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej - w obu mianach. Koszt w laboratorium to około 30 zł za jedno miano, plus za pobranie krwi.
Możesz sama chcieć, nie musisz mieć skierowania.
Na wynik czeka się 2 tygodnie.
Po co masz się zamęczać pytaniami? Lekarz może Cię ignorować, ale to Twoje zdrowie.

Co do objawów - ja np nie miałam pojęcia, że bóle w kościach to też "dzięki" celiakii mam - od roku zapomniałam co to takiego :)
No i naprawdę wiele, wiele innych rzeczy - lekarzowi wymień WSZYSTKO co Cię niepokoi - tylko może ... innemu lekarzowi?...
Nati mama Madzi '03, Maćka '05 i Mileny '13
Celiakia '07
eluchna
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: pn 03 kwie, 2006 20:13
Lokalizacja: Głogów

Post autor: eluchna »

Witam
skoro te badania nie sa takie drogie to polece jak najszybciej je zrobic
Moj lekarz patrzac na te wyniki ktore opisalam w poscie wykluczyl celiakie
Dziekuje Ci bardzo musze to zalatwic nejlpeiej przez tym usg
a z reszta powiem Wam szczerze ze wraz z tym usg to od 19 rudnia do 1 lutego wywale na te badania 800 pln
okropnie duzo :(

[ Dodano: Pią 25 Sty, 2008 22:22 ]
Dziś miałam gastroskopie Pan Doktor pobrał materiał do zbadania na celiakie.
Wyniki w lutym.

[ Dodano: Wto 29 Sty, 2008 21:54 ]
Opis gastroskopii: rozpoznanie Gastritis biliaris
(...)W żołądku zalega znaczna ilość treści żółciowej. Błona śluzowa żołądka znacznie przekrwiona o ścieńczałych fałdach, widoczne są przeświecające naczynia krwionośne.(...)
Więc zapalenie żołądka. Wyniki biopsji będę znała w połowie lutego.
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

W takim razie czekamy na wyniki, bo wszystko razem wyglada niepokojaco. Objawy moga miec zwiazem z celiakia, a moga nie miec, to bardzo indywidualne. Czesto dieta bg. byla stosowana (i jest teraz rowniez) w zespolach zlego wchlaniania, chocby tak banalnych jak po zbyt intensywnej antybiotykoterapii, wiec nie musi to byc celiakia, ale ja bym jednak faktycznie wszystko w Twoim wypadku sprawdzila, rowniez przeciwciala, o ktorych pisal Rafal.
Pozdrawiam i czekam na diagnozy, bo ciekawosc mnie zzera(choc niewatpliwie mniej niz Ciebie)
seba_bs
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: pt 15 lut, 2008 15:05
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: seba_bs »

Mam ogromną prośbe prosze o interpretacje wyników badań chodzi o przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej w klasie IgA. Wynik mojego synka to 1,360 a laboratorium posiada index <0.990 ujemny >1 dodatni. Czyli nasz wynik jest pozytywny, ale pytam o opinie osób chorych na celiakię jak wysokie za wasze wyniki?? dziekuje za szybka odpowiedz pozdrawiam
eluchna
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: pn 03 kwie, 2006 20:13
Lokalizacja: Głogów

Post autor: eluchna »

Witam serdecznie
a wiec wyniki biopsji:
duodenitis chronica non activa levis 1wg Marsh
Lekarz stwierdził, że to nie celiakia. Powiedział ze mam zapalenie zoladka.
przepisal pelno lekow i za ponad miesiac kolejna wizyta

no nic wiec jestem zdrowa

Pozdrawiam
AnetaA
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: czw 31 sty, 2008 19:03
Lokalizacja: Leszno

Post autor: AnetaA »

Eluchna, to bardzo podobnie do mnie- też zapalenie żołądka, tyle tylko ze mam II stopień i nie dostałam pełno leków, a tylko dwa, które mam wybrać do końca i czekać co dalej, a jeśli objawy sie nasilą to "zawsze można leczyć objawowo, ambulatoryjnie"- tak stwierdziła pani doktor, więc czekam...tylko w sumie na co to nie wiem,może aż będzie 3 stopień, bo samopoczucie ogólnie sie poprawiło przy tych lekach, ale bóle nie ustąpiły, może tylko nie są tak silne jak były,pozdrawiam i życzę zdrówka
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Eluchna, AnetaA, ja też miałam zapalenie żołądka, stwierdzone w czasie biopsji, i zanik kosmków I stopnia. Lekarka bez wątpienia stwierdziła celiakię, przeszłam na dietę od razu (i dzięki temu funkcjonuję). Nie jestem lekarzem, mogę tylko sugerować, że jednak jeśli macie zanik kosmków, to nie dajcie się zbyć, samo zapalenie żołądka takich objawów nie daje!
Obrazek
ODPOWIEDZ