Wyniki badan co oznaczaja??? Pomóżcie:)

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

A ja bym się jednak trzymała tej celiakii - skoro stwierdzono w dzieciństwie całkowity zanik kosmków.
Obrazek
Benius
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: wt 08 gru, 2009 09:05
Lokalizacja: Garwolin

Post autor: Benius »

Juz sama nie wiem co mam o tym wsystkim myśleć:(
Ale jeszcze niecałe dwa tygodnie i mam wiyte u lekakarza i zobaczymy co powie na moje wyniki z krwi... Mam nadzieje ,ze coś konkretnego się dowiem:)
Weronika 21 lat.
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

A czy miałaś robione badania z krwi ale na przeciwciała typowe dla celiakii? Transglutaminazę, endomysjum albo antygliadynowe? Bo podałaś wyniki zwykłej morfologii krwi, a w kierunku celiakii bada się również przeciwciała.
Obrazek
lenalena
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 46
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:13
Lokalizacja: lubelskie

Post autor: lenalena »

Witam

Bardzo proszę o Waszą opinię na tenat wyniku histo pato:

oto wyniki mojej gastroskopii: " ultracienki videoendoskop wprowadzono bez premedykacji przez nos do części zstępującej dwunastnicy, która jest prawidłowa. Poduszka dwunastnicy prawidłowa. Błona śluzowa antrum ze smugowatymi zmianami zapalnymi i wytapetowana żółcią. Błona śluzowa dna i trzonu prawidłowa. Gastroskopia wsteczna-bez zmian. Wpust spastyczny. Linia Z prawidłowa. Przełyk bez zmian.
Pobrano wycinki z części zstępującej dwunastnicy i trzonu żołądka

Czy w/w obraz ma coś wspólnego z niedokrwistością? Albo czy musi mieć coś wspólnego z niedokrwistością?



1. Wycinki z dwunastnicy
2. Wycinki z żołądka

"1. Zwiększona liczba limfocytów śródnabłąkowych. Obraz może odpowiadać celiakii typ 0/1 wg Marsha.
2. Obraz w granicach normy".

Bardzo proszę o komentarz. Czy to co zostało opisane ma się w jakikolwiek sposób do niedokrwistości b12 i przeciwciałami przeciw czynnikowi wewnętrznemu Castle'a(+)? Bo u mnie jest on dodatni.
Czy to może ma cos wspólnego z celiaklią.
Podczas badania byłam już od miesiąca na diecie bezglutenowej. Przeciwciął nie robiłam.
Moje dolegliwości to głównie:
wzdęcia, niestrawności, śluz w kale, słabe szkliwo na zębach, wypadające włosy, dyskomfort w jamie brzusznej.
Awatar użytkownika
Katarzyna35
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 297
Rejestracja: ndz 10 maja, 2009 18:06
Lokalizacja: Łomianki k.Warszawy

Post autor: Katarzyna35 »

lenalena pisze:Czy to co zostało opisane ma się w jakikolwiek sposób do niedokrwistości b12 i przeciwciałami przeciw czynnikowi wewnętrznemu Castle'a(+)? Bo u mnie jest on dodatni.
z tego co pamiętam czynnik Castle'a jest własnie niezbędny do wchłaniania wit B12 ... Tobie pewnie chodzi o niedokrwistość z niedoboru wit B12 i owego czynnika , ale skoro jest dodatni jak odczytuję z Twojej wypowiedzi to chyba okey.
Nie ma celiaki wg. Marsha , jest zanik kosmków jelitowych wg .tej skali .
Zanik kosmków jelitowych jest jedym z objawów celiaki , jak również niedokrwistość inaczej anemia, plus pozostałe dolegliwości o ktorych piszesz , jak najbardziej występują w celiaki.
Obrazek
lenalena
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 46
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:13
Lokalizacja: lubelskie

Post autor: lenalena »

castle'a (+) to wlasnie znaczy że wystepują u mnie te przeciwciała, czyli żle,
ale zastanawiam sie właśnie co znaczy zwiększona liczba limfocytów śródnabłonkowych w biopsji,
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Zwiększona liczba limfocytów jest jednym z pierwszych objawów, świadczących o celiakii - najpierw pojawia się dużo limfocytów, potem krypty się pogłębiają, a kosmki zanikają. Limfocyty się pojawiają w momencie wystąpienia jakiegoś zagrożenia w ciele. To jest dość skomplikowana reakcja, indukowana glutenem, musiałabym zajrzeć do mądrych źródeł, a nie mam teraz pod ręką.
Obrazek
Awatar użytkownika
Katarzyna35
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 297
Rejestracja: ndz 10 maja, 2009 18:06
Lokalizacja: Łomianki k.Warszawy

Post autor: Katarzyna35 »

Oki , hm ... tu pisze tak http://pl.wikipedia.org/wiki/Czynnik_wewn%C4%99trzny
lenalena pisze:ale zastanawiam sie właśnie co znaczy zwiększona liczba limfocytów śródnabłonkowych w biopsji,
świadczy o tym że jest stan zaplany , mówiąc w sposób uproszczony. Przewlekły stan zapalny w dwunastnicy może powodować spłycanie kosmków jelitowych a w konsekwencji ich zanik , u Ciebie stopnia 1 wg. skali Marsh.

U mnie tak np. było " ... zwiększona ilość limfocytów , zanik kosmków jelitowych w skali Marsh IIIB "

Też swego czasu mocno walkowałam temat niedokrwistości , od roku diety nie biorę żelaza , a wyniki morfologii mam w normie, co prawda przy dolnej granicy, ale w normie , a przed dietą ciągle jadłam żelazo w tabletkach, a jak przestawałam to morfologia , grubo poniżej normy.
Obrazek
lenalena
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 46
Rejestracja: pn 10 maja, 2010 16:13
Lokalizacja: lubelskie

Post autor: lenalena »

Dziękuję Wam za pomoc.
Ja mam niski poziom żelaza i B12. Zelazo- 60 norma ( 60-170) , B12 -234 norma (193-982). Ciekawa jestem jak to wygląda u osób z celiakią?
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Przy celiakii często występuje anemia z niedoboru żelaza. Tu jest więcej o objawach:
http://celiakia.pl/index.php?option=com ... &Itemid=65
Obrazek
Benius
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: wt 08 gru, 2009 09:05
Lokalizacja: Garwolin

Post autor: Benius »

Miałam robione badanie na krwinki czerwone na krew przy watrąpie i wszystkie te co wymieniłampowyżej, na skierowaniu kture dał mi moj lekarz było napisane tylko krwinki czerwone i tylko tyle. A to jak powinna wyglądac nazwa do takiego badania? Bo morze poprostu moj gastrolog jest do kitu? A 18maja mam u niego wizyte to bym go troszke uśwadomiła,a miałam takie wrażenie,że mało wie na temat celiaki:(( No to niźle:((
Weronika 21 lat.
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Benius pisze:Miałam robione badanie na krwinki czerwone na krew przy watrąpie i wszystkie te co wymieniłampowyżej, na skierowaniu kture dał mi moj lekarz było napisane tylko krwinki czerwone i tylko tyle. A to jak powinna wyglądac nazwa do takiego badania? Bo morze poprostu moj gastrolog jest do kitu? A 18maja mam u niego wizyte to bym go troszke uśwadomiła,a miałam takie wrażenie,że mało wie na temat celiaki:(( No to niźle:((
Hmm, napisałam wyżej nazwy: przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej, endomysjum mięśni gładkich albo przeciwgliadynowe. Najlepiej każde z przeciwciał robić w dwóch klasach: IgA i IgG. Tu jest więcej na temat przeciwciał, przeczytaj proszę: http://celiakia.pl/index.php?option=com ... &Itemid=67

I błagam, Beniuś, to jest wątroba, nie "wątrąpa" ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

Benius pisze:Miałam robione badanie na krwinki czerwone na krew przy watrąpie i wszystkie te co wymieniłampowyżej, na skierowaniu kture dał mi moj lekarz było napisane tylko krwinki czerwone i tylko tyle. A to jak powinna wyglądac nazwa do takiego badania? Bo morze poprostu moj gastrolog jest do kitu?
Chyba tak. Bo zwykłe badania analityczne nie mają znaczenia przy celiakii. Najpierw robi się przeciwciała z krwi (tak jak napisała Sheep), a potem ewentualnie gastroskopię.

BTW - jeśli masz problemy z ortografią, zainstaluj sobie np. firefoxa - on podkreśla błędy.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
sylwiafiganska
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: ndz 17 lut, 2008 12:30
Lokalizacja: kąkolewo

diagnoza

Post autor: sylwiafiganska »

mam pytanie ,przeczytałam że przyczyną zaniku kosmków mogą być lambie,czy ktoś może zna taki przypadek mój syn ma zanik drugiego stopnia badania krwi ujemne ,na diecie 2 lata jest lepiej ,chyba spróbuję jeszcze z tymi lambiami
Benius
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: wt 08 gru, 2009 09:05
Lokalizacja: Garwolin

Post autor: Benius »

Witam wszystkich:)
Pisze bo chciałam się z wami podzielic informacją,że stwierdzono u mnie jednak celiakie:(
I od dwuch dni jestem na diecie:( I szczeże sie przyznam,że przez te dwa dni mało co jadłam bo tak naprawdę to nie wiem co można czego nie:( I ogulnie mam doła:( Ale mam nadzieję,że dam rade:P
Weronika 21 lat.
ODPOWIEDZ