Witaminy i żelazo

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Basiar
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 240
Rejestracja: wt 27 paź, 2009 15:19
Lokalizacja: gdynia

Post autor: Basiar »

Kelp to alga i zawartość składników mineralnych różni się w poszczególnych roślinkach, tak samo jak nie da się precyzyjnie określić zawartości składników w np. rzodkiewce, wiadomo co zawiera, ale w jakiej ilości to zależy od tego gdzie rosła i innych czynników
Awatar użytkownika
Malia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 301
Rejestracja: śr 10 lut, 2010 18:51
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Malia »

W sumie fakt. Dzięki.
"Lekarze ignorują fakt, że różne osoby różnią się między sobą molekularną strukturą
i stosują schematyczne leczenie, nie uwzględniając tych różnic.
"
Linus Pauling
Awatar użytkownika
Żeluś
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 32
Rejestracja: wt 18 maja, 2010 08:26
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki

Post autor: Żeluś »

Od kilku miesięcy jestem na diecie bezglutenowej i oczywiście staram się ścisło jej przestrzegać. Zaczęłam też brać żelazo, które lekarz zalecił mi łykać przed snem, ponieważ w ciągu dnia źle się po nim czułam. Od kilku tygodni odczuwam straszny ścisk brzucha/ żołądka (już sama nie wiem czego dokładnie, bo ból jest nie do wytrzymania), przez co nie mogę spokojnie usnąć. Na początku myślałam, że może jednak nieświadomie zjadałam produkty z glutenem... Czy może być to wynik jakieś nietolerancji owego żelaza? Czy lekarz mógłby mi je zmienić w tej chwili, mimo że powinnam je brać jeszcze miesiąc? Miałam zalecone brać 2tabletki Sorbiferu przed snem.
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Zwróć uwagę na składniki pomocnicze w tabletkach z żelazem. Czy nie ma czegoś na co jesteś uczulona itp.? Może ukryty gluten? Ale nieprzyjemne reakcje przy suplementacji żelazem są dość znane.
Ostatnio zmieniony czw 24 cze, 2010 14:11 przez titrant, łącznie zmieniany 2 razy.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Awatar użytkownika
Żeluś
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 32
Rejestracja: wt 18 maja, 2010 08:26
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki

Post autor: Żeluś »

Czy nie ma czegoś na co jesteś uczulona itp.? Może ukryty gluten?
Nie jestem uczulona na żaden ze składników, a przepisała mi go lekarka, która doskonale wie o mojej celiakii, bo sama skierowała mnie na badania w kierunku tej choroby. Wcześniej, miałam po nim bóle głowy i zbierało mi się na wymioty, więc lekarka kazała mi brać go na noc. Zastanawiam się, czy mogę go tak nagle zmienić na inny czy np. muszę go powoli odstawiać, odczekać trochę czasu i dopiero przejść na coś innego...
Basiar
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 240
Rejestracja: wt 27 paź, 2009 15:19
Lokalizacja: gdynia

Post autor: Basiar »

a nie prościej brać buraka w kapsułkach, nie daje objawów ubocznych i świetnie podnosi morfologię
Awatar użytkownika
Malia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 301
Rejestracja: śr 10 lut, 2010 18:51
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Malia »

Żeluś, a jakie żelazo bierzesz?
"Lekarze ignorują fakt, że różne osoby różnią się między sobą molekularną strukturą
i stosują schematyczne leczenie, nie uwzględniając tych różnic.
"
Linus Pauling
Awatar użytkownika
Katarzyna35
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 297
Rejestracja: ndz 10 maja, 2009 18:06
Lokalizacja: Łomianki k.Warszawy

Post autor: Katarzyna35 »

Żelazo w tabletkach bardzo często ponoć daje dolegliwości ze str jelit, choć przyznam że brałam Sorbifer na czczo rano i było okey, teraz lekarka przepisała mi Tardyferon Fol , powiedziała że zawiera więcej żelaza plus jeszcze kwas foliowy, to co 2 tabl Sorbiferu, wystarcza 1 Tardyferonu , po nim tez nic mi nie jest i też biorę na czczo, tak sie lepiej wchłania , ale jeżeli ktoś ma dolegliwości ze str żołądka , mówiła lekarka że może łykać i po jedzeniu , ale pewnie każdy lekarz ma swoje teorie w tym temacie.

Żeluś , chyba najlepiej byłoby żebyś powiedziała lekarce o dolegliwościach, może zmieni ci żelazo na inne, albo jeżeli to koncówka suplementacji żelazem to przejść na bardziej naturalne środki, np.sok z buraków czerwonych , czy jak pisze Basiar, taki w kapsułkach.
Obrazek
Awatar użytkownika
Malia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 301
Rejestracja: śr 10 lut, 2010 18:51
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Malia »

Buraka w tabletkach ma zdaje się Herbapol.

A może żelazo w formie tabletek musujących?

Żeluś, co ty tam łykasz?
"Lekarze ignorują fakt, że różne osoby różnią się między sobą molekularną strukturą
i stosują schematyczne leczenie, nie uwzględniając tych różnic.
"
Linus Pauling
rain6
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: pt 30 kwie, 2010 11:40
Lokalizacja: Lublin

Post autor: rain6 »

Ktoś stosował Chela-Ferr Bio Complex? Ja czuję się gorzej po nim, jedynie podejrzana wydaje się maltodekstryna. Niebyło Biofer-u więc go kupiłem.
Awatar użytkownika
Tomkus
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 615
Rejestracja: pn 08 gru, 2008 12:38
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tomkus »

Próbowałem już z kilka różnych tabletek żelaza i za każdym razem, już po jednej bolał mnie brzuch. Trafiłem na Chela-Ferr, i jest to jedyne żelazo, przy którym nie mam jakiś bólów, nic się nie dzieje złego.

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Ostatnio zmieniony śr 14 lip, 2010 11:58 przez Tomkus, łącznie zmieniany 2 razy.
O, nie chcieć, o i nie móc umrzeć chociaż nieco!
Wszystko wypite! Ty tam, nie śmiej się z mych żali!
Wszystko, wszystko wypite! zjedzone! - Cóż dalej?

/Paul Verlaine/
Awatar użytkownika
Malia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 301
Rejestracja: śr 10 lut, 2010 18:51
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Malia »

rain6 pisze:Ktoś stosował Chela-Ferr Bio Complex?
Miałam, ale nie czułam się po nim źle.

Długo uzupełniasz niedobory żelaza? Może po prostu je już uzupełniłaś?
"Lekarze ignorują fakt, że różne osoby różnią się między sobą molekularną strukturą
i stosują schematyczne leczenie, nie uwzględniając tych różnic.
"
Linus Pauling
rain6
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: pt 30 kwie, 2010 11:40
Lokalizacja: Lublin

Post autor: rain6 »

Profilaktycznie łykam jak czuję się osłabiony, są to ilości 1 -dnej tabletki co dwa dni, czasem dziennie. Odkąd jestem na diecie coraz rzadziej łykam, nie czuję po prostu potrzeby. Po tylu latach to się już czuje.
Awatar użytkownika
Malia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 301
Rejestracja: śr 10 lut, 2010 18:51
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Malia »

Ja obecnie odstawiłam żelazo i za jakiś miesiąc zrobię sobie żelazo + ferrytynę. Zobaczymy, co mi wyjdzie. Obecnie po odstawieniu mam wrażenie, że mi się ciśnienie obniżyło, chociaż może to ta pogoda? Ale na razie nie muszę "myśleć" na studiach, więc postanowiłam w miarę się pohamować od żelaza i zrobić te badania.
"Lekarze ignorują fakt, że różne osoby różnią się między sobą molekularną strukturą
i stosują schematyczne leczenie, nie uwzględniając tych różnic.
"
Linus Pauling
Awatar użytkownika
Malia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 301
Rejestracja: śr 10 lut, 2010 18:51
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Malia »

Basiar pisze:Trzeba pamiętać, żeby żelazo brać w obecności witaminy c i nigdy z nabiałem, bo wapń hamuje wchłanianie żelaza. Odstęp międzi preparatami żelaza, a nabiałem powinien być 2 godziny
Chodzi tylko o węglan wapnia? Czy pantotenian wapnia też zaburza wchłanianie?
"Lekarze ignorują fakt, że różne osoby różnią się między sobą molekularną strukturą
i stosują schematyczne leczenie, nie uwzględniając tych różnic.
"
Linus Pauling
ODPOWIEDZ