Badania genetyczne

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
BeataS
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: czw 30 gru, 2010 13:15
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: BeataS »

A czy kobitki w ciąży mogą się poddać takiemu badaniu czy będzie jakieś zafałszowanie wyniku?
Beata
___________
Colitis Ulcerosa, Celiakia, PSC
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Garnitur genów nie zmienia się, zdaje się, przez przejściowy stan ciąży?
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Awatar użytkownika
BeataS
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: czw 30 gru, 2010 13:15
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: BeataS »

Wiesz, teraz to ja już nie wiem nic :) Rodzinna powiedział mi żeby w ciąży dać sobie spokój z tymi badaniami, bo może zmylić wynik... Pojęcia nie mam a nie chcę bez pewności tłuc się do Opola. Jak coś wiesz na ten temat, co mnie uspokoi - czekam na sugestie. Chcę wiedzieć jak mam postępować z dzieckiem, czy z góry traktować go jako celiaka? mam czas do kwietnia i mam nadzieję, że moja wiedza się pogłębi. Gastro uważa jak już kiedyś pisałam, że u mnie celiakia nie ma podłoża genetycznego... I być tu człowieku mądry
Beata
___________
Colitis Ulcerosa, Celiakia, PSC
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

BeataS pisze:Wiesz, teraz to ja już nie wiem nic :) Rodzinna powiedział mi żeby w ciąży dać sobie spokój z tymi badaniami, bo może zmylić wynik... Pojęcia nie mam a nie chcę bez pewności tłuc się do Opola. Jak coś wiesz na ten temat, co mnie uspokoi - czekam na sugestie. Chcę wiedzieć jak mam postępować z dzieckiem, czy z góry traktować go jako celiaka? mam czas do kwietnia i mam nadzieję, że moja wiedza się pogłębi. Gastro uważa jak już kiedyś pisałam, że u mnie celiakia nie ma podłoża genetycznego... I być tu człowieku mądry
Zadzwoniłbym do źródła i tam zapytał, a nie wierzył lekarzowi POZ. Nie bardzo wyobrażam sobie, jak ciąża może zafałszować badanie garnituru genów, ale z drugiej strony nie znam metodyki badania, więc diabli go wiedzą.

Co do opinii gastrologa, nie wiesz tego, dopóki nie będziesz znała badań genetycznych. Z tego, co czytałem, wyzwolenie celiakii już na stałe rozmaitymi czynnikami u osób podatnych genetycznie jest wzgl. proste. Natomiast o wywołaniu objawów celiakii u osób, u których wiadomo wymaganych genów nie ma, nie czytałem nic oprócz jakichś zdawkowych wzmianek.

A co do dziecka: Można by się wypowiadać z pewnością, mając wyniki badań genetycznych dziecka. Pewnie o ile dziecko mające odpowiednie geny nie musi mieć od razu celiakii z pełnymi objawami, może być tylko kwestią czasu, kiedy celiakię wykształci. Tu na forum czytałem, że jakaś sława w dziedzinie zaleciła odstawienie glutenu tylko na podstawie wyniku badań genetycznych.

Jestem zwolennikiem chuchania na zimne. Dziecko będzie pewnie podjadać w wieku dojrzewania, jeśli nigdy nie przejdzie mąk celiaczych, więc po co je niepotrzebnie narażać, kiedy można kontrolować jego dietę?

I jeszcze jedno: nie wiem na czym polega Prevent CD, ale jeśli dotychczasowe wyniki są interesujące, może warto posłużyć się pochodzącymi z niego zaleceniami, czy ew. do niego dołączyć, jeśli będzie się dało.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Barbara- testDNA
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: śr 12 paź, 2011 08:44
Lokalizacja: katowice

Post autor: Barbara- testDNA »

Zaznaczę, że nie jestem lekarzem tylko biotechnologiem :)

Z informacji jakie posiadam wynika, że ciąża czy też dieta bezglutenowa nie powinny mieć wpływu na wynik badania genetycznego na celiakię.

Geny, bez których celiakia nie mogłaby się rozwinąć są obecne u chorych już w życiu płodowym.
Awatar użytkownika
BeataS
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: czw 30 gru, 2010 13:15
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: BeataS »

Dziękuję za obszerne wyjaśnienie tematu. Pod koniec miesiąca ide do gastro i po raz kolejny rzucę temat, a co powie - zobaczymy...
Beata
___________
Colitis Ulcerosa, Celiakia, PSC
Awatar użytkownika
mamakubusia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 215
Rejestracja: wt 07 cze, 2011 22:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: mamakubusia »

a czy to badanie wykonywane w Instytucie Mikroekologii w Poznaniu (ImuPro) wykaze nietolerancje glutenu jezeli dziecko jest juz na diecie?????bardzo prosze o odpowiedz.
glodomorek
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 58
Rejestracja: wt 22 lis, 2011 19:56
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: glodomorek »

Czy w dalszym ciągu można bezpłatnie wykonać takie badania? Z chęcią przebadałabym swoją rodzinkę :)
parówka
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 76
Rejestracja: sob 17 paź, 2009 13:46
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: parówka »

do mamykubusia, :D
badanie genetyczne w Opolu wykazuje celiakię także u osoby, która już jest na diecie. Tu idzie o genetykę, na którą stosowanie diety nie ma żadnego wpływu.
Ja jestem na diecie b/g od stycznia 2004' czyli ósmy rok, a badanie ze śliny w Opolu w 2011' wykazało celiakię. :/
Śmiało bierz dziecię pod pachę i jedź. :sylwester:
Radzę tylko próbowac dodzwonic się na podane numery telefonu, bo nie ma pewności czy jeszcze robią bezłatnie te badania. Kiedy pytałam w 2011' do kiedy będą robic, usłyszałam, że nie wiedzą. Pewnie jak zwykle chodzi o kasę - robią póki ją mają. <hmm>
wieczorynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 432
Rejestracja: pt 25 lut, 2011 11:30
Lokalizacja: Żory

Post autor: wieczorynka »

Ja też byłam na badaniu i okazało się, że mam celiakię jak byk. Chciałam przebadać też swoje dziecko jednak uznałam, że na podstawie samego wyniku (nawet jeżeli byłby negatywny) nikt nie zleci mu diety bg a żadnych objawów nie ma. Zresztą niby te badanie genetyczne jest darmowe ale komu się chce za każdym razem jechać do Opola bo po wyniki też tam trzeba. To jest trochę kłopotliwe.
glodomorek
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 58
Rejestracja: wt 22 lis, 2011 19:56
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: glodomorek »

Ja nie mam daleko, bo z Wrocławia to pociągiem godzina-półtorej i koszt max 25zł. Dzwoniłam przed chwilą, to pan kazał dzwonić rano, bo będzie pani, która coś więcej wie. A jeśli już jechać to wszyscy tzn ja mała i tata. Mam nadzieję, że się uda.
Beata76, w tym samym miejscu byłaś? Długo czekałaś na wynik? Pobierają z policzka materiał?
parówka
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 76
Rejestracja: sob 17 paź, 2009 13:46
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: parówka »

do Beaty76,
po co jeździłaś po wyniki drugi raz do Opola? ja odebrałam swoje we Wrocławiu na ul. Robotniczej. Tutaj w Laboratorium REX badają te wymazy pobrane w Opolu. Od razu spytałam przy wymazie czy mogę odebrac we Wrocławiu. Kobieta się zgodziła więc omineła mnie jedna przewózka do Opola.
pozdrawiam
parówka
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 76
Rejestracja: sob 17 paź, 2009 13:46
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: parówka »

Jak wygląda samo badanie, pisałam wcześniej w tym wątku. Tak w skrócie-wymaz szpatułką z policzka. 2-3 godziny przed badaniem nie wolno nic jeśc, pic, palic, zuc gumy. Wyniki są po ok. miesiącu.
Awatar użytkownika
mamakubusia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 215
Rejestracja: wt 07 cze, 2011 22:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: mamakubusia »

a co z badaniami w innych wojewodztwach?czy my mieszkajac w Lublinie załapiemy sie na badanie?czy tylko prywatnie???
Moje Małe Niebo:-)
glodomorek
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 58
Rejestracja: wt 22 lis, 2011 19:56
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: glodomorek »

mamakubusia, jeśli te badania jeszcze są to nie załapiecie się. Pan mnie pytał z jakiego województwa jestem, bo tylko śląskie, opolskie i dolnośląskie. Nie wiem czemu tak.
parówka, już doczytałam :)
ODPOWIEDZ