Stan podgorączkowy jako objaw?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

concord
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: wt 24 sty, 2012 18:57
Lokalizacja: PL

Stan podgorączkowy jako objaw?

Post autor: concord »

Od dluzszego czasu borykam sie z probemami zdrowotnymi. Caly czas towarzyszy mi stan podgoraczkowy 37,2C. Oczywiscie mozna taka temperature uznac za prawidlowa, ale od kiedy ja mam zle sie czuje, jestem caly czas zmeczony i mam mgle umyslowa. Na pomysl celiakii wpadlem poniewaz mam w bliskiej rodzinie osobe z taka diagnoza. Druga sprawa dotyczy podstawowych badan krwi, ktore u mnie byly bez odchylen tzn niskie OB oraz ujemne CPR. Kupilem test domowy na celiakie i wyszedl ujemnie. Nie mam wiekszych problemow z zoladkiem i jelitami. Co myslicie, jest sens przetestowania diety bezglutenowej z ww. objawami?
Anna Kozłówska-Kwaczyńska
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 34
Rejestracja: wt 27 wrz, 2011 21:02
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Anna Kozłówska-Kwaczyńska »

Stan podgorączkowy jest niepokojacy, ale to wcale nie musi być celiakia. Sam stan podgorączkowy na nic nie wskazuje potrzebna jest pełna diagnoza lekarska, ustalenie przyczyny. Poza tym zastosowanie diety uniemożliwi stwierdzenie markerów celiakii.
concord
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: wt 24 sty, 2012 18:57
Lokalizacja: PL

Post autor: concord »

Dzieki za szybka odpowiedz. "Pelna" diagnoza lekarska w zasadzie byla. Mialem testy na:

- tarczyce
- EBV - wyszlo dodatnio w IGG i IGM ale stwierdzono ze bledny wynik przy ujemnym CRP
- borelioza
- toxoplazmoza
- sprawdzone serce i nerki
- konsultacja z psychologiem
- sprawdzenie zebow - na wszelki wypadek usuniete niewyrzniete osemki
- morfologia z rozmazem bez odchylen
- wiele innych

Nie mialem robionej gastroskopii ani rezonansu glowy. Oficjalna diagnoza brzmi "nie wiem". W zasadzie wolalbym nie miec potwierdzonej diagnozy na papierze, nie mieszkam w Polsce i cos takiego mogloby mi utrudnic zdobycie nowej pracy. Chcialbym tylko dowiedziec sie czy przy takich objawach rozwazanie celiakii lub nietolarencji na gluten wchodzi w gre.
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Tak, jak najbardziej wchodzi.

Przecież papier jest dla Ciebie, nie musisz go nikomu pokazywać. A jeśli masz problem z glutenem, to jego dalsze jedzenie może jak najbardziej utrudnić Ci zdobycie pracy, bo po pewnym czasie - mgiełka umysłowa i w ogóle - możesz przestać się nadawać do pracy.

Nadto na papier w niektórych krajach państwo dofinansowuje pieczywo bezglutenowe.
Ostatnio zmieniony wt 24 sty, 2012 23:52 przez titrant, łącznie zmieniany 1 raz.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Anna Kozłówska-Kwaczyńska
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 34
Rejestracja: wt 27 wrz, 2011 21:02
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Anna Kozłówska-Kwaczyńska »

Jak bliską rodziną jest osoba chora na celiakię, czy oprócz temperatury i złego samopoczucia są inne objawy ze strony przewodu pokarmowego, zmiany w płucach, badanie kału na pasożyty, grzyby. Jak cie to bardzo niepokoi to możesz zrobić markery celiakii
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Ja mialam bardzo podobnie, to znaczy bardzo dlugo (kilka miesiecy) utrzymywal mi sie stan podgoraczkowy, do 37.5. Bardzo mnie to meczylo, przy czym bylo tak zarowno przed diagnoza, jak i juz po przejsciu na diete. Ja to interpretowalam ciagly stanem zapalnym w jelitach, ale to moje domysly. Teraz, juz pare lat ladnych po diagnozie, tez mi sie czasem zdarza przez kilka dni miec 37.2 i wciaz wiaze to ze zjedzeniem czegos szkodliwego, jakims minimalnym glutenowym zatruciem, chociaz bardzo restrykcyjnie podchodze do jedzenia.
A jak wyglada Twoje szkliwo? Miewasz afty? Tu wiecej na temat objawow celiakii jawnej i ukrytej: http://celiakia.pl/index.php?option=com ... &Itemid=65
Obrazek
concord
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: wt 24 sty, 2012 18:57
Lokalizacja: PL

Post autor: concord »

Celiakie ma moja siostra. Jezeli chodzi o przewod pokarmowy, czesto sa przelewania i czasem cuchnace wiatry ale zadnego bolu nie odczuwam, ani nie mam czestych biegunek. Pluca sa czyste. Badania kału na pasozyty nie robilem ze wzgledu na trudnosc wylapania ich w stolcu, zamiast tego na wszelki wypadek przeleczylem sie prakziwantelem, zentelem oraz pozniej metronidazolem. Nie bylo wielkiego ryzyka w ich stosowaniu, dlatego zdecydowalem sie na ich zastosowanie bez diagnozy. Co do zebow to nie mam z nimi wiekszego problemu oprocz ciemno brazowego osadu ktory odklada sie w szczelinach miedzyzebowych jak i na tylnych sciankach. Wystepuje to od poczatku moich problemow zdrowotnych i musze co kilka miesiecy miec piaskowanie. Nie mam problemu z aftami. Mam rowniez bialy nalot na koncu jezyka, co wg jednego artykulu moze wskazywac na stan zapalny w jelitach, tyle ze nie pamietam czy go wczesniej mialem oraz u duzej liczby osob calkowicie zdrowych rowniez wystepuje. Przeleczylem sie rowniez na candide przez 3 miesiace uzywajac flukonazolu - nie poczulem roznicy, chociaz musze przyznac ze nie trzymalem sie kurczowo diety. I nie chodzi mi o to, ze mnie to niepokoi. Po prostu chcialbym sie wreszcie dowiedziec co jest grane i biorac pod uwage ze nie mam absolutnie nic do stracenia (oprocz piwa) testujac diete to nie widze przeciwskazan. Konsulatowalem sprawe na zagranicznym forum i tam zalecono mi diete przynajmniej 3 miesieczna. Testowalem rowniez tabletki uspokajajace przez kilka dni, zeby sprawdzic czy moze to nerwy albo cos w tym rodzaju - oprocz lekkiego zmulenia nie zauwazylem zadnych efektow.

@titrant - racja, ale tutaj przed podjeciem pracy wypelnia sie kwestionariusz w ktorym trzeba zaznaczyc na co jest/bylo sie chorym oraz podpisac oswiadczenie z wyrazeniem zgody na kontakt z doktorem w razie pytan. Postaram sie zrobic testy w PL, niedlugo tam bede.

@sheep - jak dlugo czekalas na efekty diety? Rowniez u mnie maksymalne zanotowane to 37,5.
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

concord pisze:Celiakie ma moja siostra.

@sheep - jak dlugo czekalas na efekty diety? Rowniez u mnie maksymalne zanotowane to 37,5.
Siostra to wystarczajaco blisko, zeby i u siebie podejrzewac celiakie.
Efekty diety byly niemal natychmiastowe, jesli chodzi o ustapienie okropnych objawow typu biegunki, natomiast organizm sie regenerowal powolutku, to 37 z groszami mialam cos okolo roku, o ile pamietam. Przy czym to nie byl caly dzien z ta temperatura, kilka godzin zwykle. Ale i caly czas nie mierzylam.
Obrazek
concord
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: wt 24 sty, 2012 18:57
Lokalizacja: PL

Post autor: concord »

Jeszcze jedno pytanie. Ktore z badan dostepnych w diag.pl zrobic? Z tego co sie orientowalem to nie maja GAF, takze zrobilbym TTG w klasie IGA. Czy oprocz tego robic jakies dodatkowe w klasie IGG?
Anna Kozłówska-Kwaczyńska
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 34
Rejestracja: wt 27 wrz, 2011 21:02
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Anna Kozłówska-Kwaczyńska »

ARA i tTg w klasie IgA i IgG
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Transglutaminaza (w dwóch klasach), endomyzjum (są w zestawie z gliadyną), ARA nie jest jakoś powszechnie polecane w celiakii.

http://www.diag.pl/Badania.85+M50d252b6f69.0.html
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
concord
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: wt 24 sty, 2012 18:57
Lokalizacja: PL

Post autor: concord »

Badania juz zrobilem w ostatni piatek ale tylko IgA calkowite oraz anty-tTG w klasie IgA ze wzgledu na to, ze ceny mnie troche zaskoczyly. Wynik IgA juz jest 1,13 g/l przy normie od 0.9 do bodajze 4. Rozumiem, ze skoro IgA jest w normie to wynik anty-tTG bedzie miarodajny?
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Tak, jeżeli posłuży za potwierdzenie choroby. Wynik w normie będzie nierozstrzygający.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Awatar użytkownika
Grażyna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 340
Rejestracja: ndz 13 lut, 2005 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Grażyna »

concord pisze: Wynik IgA juz jest 1,13 g/l przy normie od 0.9 do bodajże 4.
No ale jest to wynik bliski dolnej granicy normy. Ja bym zrobiła jednak jeszcze jedno przeciwciało - w klasie IgG. Skąd jesteś? Może podzwonisz po laboratoriach i dowiesz się gdzie robią GAF? Lekarze chwalą to badanie. W Warszawie robią w lab. Nadzieja na Wilczej.
concord
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: wt 24 sty, 2012 18:57
Lokalizacja: PL

Post autor: concord »

Nie mieszkam w Polsce. Badania zrobilem jak bylem przelotem. Poczekam na wynik anty-tTG i nawet jak wyjdzie w normie to zdecyduje sie przejsc na diete bezglutenowa na probe.

EDIT: Jeszcze jedno. Znalazlem artukul w ktorym normy IgA sa inne, chociaz pewnie roznice wynikaja z wieku pacjenta oraz standardow laboratorium:

Kod: Zaznacz cały

http://www.emedica.pl/badania-laboratoryjne/opis/456-immunoglobulina-a.html
Jednostki układu SI 1,5-4,0 g/l
Ostatnio zmieniony śr 01 lut, 2012 15:14 przez concord, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ