Prośba o porade

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Singerka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: czw 22 mar, 2012 11:07
Lokalizacja: Kielce

Prośba o porade

Post autor: Singerka »

Witam, Moja 3 letnia corka od roku zmaga sie z zaparciami, bolami brzucha i niskim wzrostem, waga nie jest najgorsza. Mielismy robione rozne badania, rowniez na celiakie. Wyszly negatywne. Ale przy kolejnej wizycie u gastrologa (z powodu ciaglego bolu brzucha) lekarka znow zlecila to badanie. Wynik negatywny, ale przy tym IgA i IgG jest ujemne, co wg lekarki moze swiadczyc o celiakii. Sugeruje przyjecia na oddzial i zrobienia biopsji w znieczuleniu ogolnym. Przeraza mnie to. Jak wyglada takie badanie, jak dlugo sie dochodzi do sibie i czy daje juz 100% pewnosc? Nie chce niepotrzebnie narazac dziecko na stres. Pomozcie...A moze znacie dobrego gastrologa w Kielcach?
sia
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 59
Rejestracja: śr 08 lut, 2012 11:00
Lokalizacja: Wawa

Post autor: sia »

A badania w kierunku alergii robiłaś dziecku?
Moja córcia, też wówczas trzyletnia, miała podobne objawy z tym, że nie było zaparć, a dodatkowo problemy z włoskami, pobolewaniem nóżek i wzdętym brzuszkiem. Alergia nie wychodziła w "zwykłych" testach z krwi (u dwulatki nie wyszło nic, niecały rok później wyszło coś na poziomie 1, czyli teoretycznie bezobjawowo), wykazały ją dopiero specyficzne badania w IMID.
pozdrawiam, Magda
Singerka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: czw 22 mar, 2012 11:07
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Singerka »

Robilam jak miala 2 latka testy skorne w poradni, wykazaly alergie na zoltko, wieprzowine ale po plusiku i 2 plusy truskawka. Ma szorstka skore i tez mowi ze ja nogi bola, wskazuje lydki i czasem kolana. A co to za badania robilas w IMID?
sia
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 59
Rejestracja: śr 08 lut, 2012 11:00
Lokalizacja: Wawa

Post autor: sia »

m.in. transformacja blastyczna limfocytów z antygenem mąki i mleka.
IMID jako jedyny w Polsce wykonuje to badanie.
pozdrawiam, Magda
Singerka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: czw 22 mar, 2012 11:07
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Singerka »

Brzmi strasznie, jak wyglada to badanie? I co tak naprawde wykazalo? Ja juz sama nie wiem czy poddac ja tej biopsji i mniec jasnosc czy szukac dalej.
sia
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 59
Rejestracja: śr 08 lut, 2012 11:00
Lokalizacja: Wawa

Post autor: sia »

Pobierają krew :)
badanie komercyjne - wynik 7-10 dni
badanie przez poradnię - najpierw skierowanie, potem długa kolejka, potem oczekiwanie na wynik - w razie problemu w wynikach lekarz dzwoni z zaleceniami.

U młodszego dziecka z objawami, o których pisałam, wykazało uczulenie na mleko i gluten. U starszego (stwierdzona wcześniej alergia na orzechy i czekoladę...) wyniki w tym kierunku były w porządku.
Nie wiem, co powinnaś zrobić. Ja zazwyczaj działam na kilku frontach jednocześnie, ale u Ciebie wchodzi w grę znieczulenie. Na szczęście ja tego problemu nie miałam.
pozdrawiam, Magda
Singerka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: czw 22 mar, 2012 11:07
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Singerka »

NO wlsnie to znieczulenie ogolne mnie przeraza. Przejde sie jeszcze do kilku lekarzy, zobacze co powiedza. MOze panel pediatryczny by zrobic, nie wiem sama.
sia
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 59
Rejestracja: śr 08 lut, 2012 11:00
Lokalizacja: Wawa

Post autor: sia »

Ale jak masz niewykluczoną celiakię, a wręcz jej prawdopodobieństwo, to chyba wyjścia nie masz.
A panel pediatryczny nie jest wiarygodny - nie musi wyjść. Jeśli już badanie alergii, to raczej to, o którym pisałam, bo ono jest wiarygodne.
wyślę Ci prv
pozdrawiam, Magda
mama_blanki
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: ndz 19 kwie, 2009 01:59
Lokalizacja: wawa

Post autor: mama_blanki »

sia,

a Twoje dziecko ma stwierdzona celiakie? na podstawie tej transformacji blastycznej?
bo moja córka miała transformacja blastyczna limfocytów z antygenem mąki i mleka i jej to wyszło ale wcześniej miala testy ze 3 razy na celiakie i nie wychodziły.
doron125
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 38
Rejestracja: sob 19 lut, 2011 16:24
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: doron125 »

hej, u mojego synka wyszły przeciwciała i od razu lekarka (gastroenterolog) skierowała nas na gastroskopię (z pobraniem wycinków do badania). znieczulenie było podane przez wenflon, malutka dawka "białego mleczka" i dziecko od razu usnęło. Podczas badania czekałam poza gabinetem i myślę, że tak jest lepiej, a dziecko nie cierpiało i nie pamiętało. po badaniu ok 20 min. szybko zaczął się wybudzać. Musiał oczywiście poleżeć, ale nie wymiotował i nic się złego nie działo. Wiem, ze to przeraża, ale też mogliśmy potwierdzić celiakię i nie będziemy się łudzić, że może niekoniecznie powinien być do końca życia na diecie. Dla nas najważniejsze było to, ze dowiedzieliśmy się co dziecku jest i mogliśmy wreszcie coś zrobić, żeby jego stan się poprawił i wróciły mu siły "do życia".
barbieri
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 215
Rejestracja: wt 22 lis, 2011 22:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: barbieri »

Miałam robioną biopsję bez znieczulenia ogólnego jak to zwykle u dorosłych, badanie wygląda jak zwykła gastroskopia, wprowadza się endoskop do żołądka i dwunastnicy, następnie pobiera dwa wycinki. Nie powoduje to bólu, jedynie dyskomfort wywołany drażnieniem gardła. Wiadomo, że dzieci poddaje się narkozie, bo nie zrozumiałoby sensu badania. Warto wykonać to badanie, bo dopiero ono jest ostatecznym głosem w sprawie celiakii.
W przypadku narkozy, dochodzenie do siebie związane jest nie tyle z badaniem, a zwykłym wybudzaniem.
I nie przesadzajmy z tym "stresowaniem" dziecka, przecież nawet nie będzie nic pamiętało.
Ostatnio zmieniony pt 23 mar, 2012 12:48 przez barbieri, łącznie zmieniany 1 raz.
Singerka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: czw 22 mar, 2012 11:07
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Singerka »

Bylam jeszcze u innego lekarza, potwierdzil zeby zrobic biopsje. No wiec nie pozostaje mi nic innego jak zglosic sie do szpitala :(
Singerka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: czw 22 mar, 2012 11:07
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Singerka »

Swoja droga zastanawiam sie, po co w ogole wysylaja na EuTtg skoro wynik nie jest miarodajny, potwierdza ale nie wyklucza...
Moja corka miala 3 razy z krwi w kierunku celiakii, negatywy, czy oznacza to ze naprawde moze ja miec?
sia
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 59
Rejestracja: śr 08 lut, 2012 11:00
Lokalizacja: Wawa

Post autor: sia »

mama_blanki
nie. transformacja jest badaniem w kierunku alergii, nie celiakii. my celiakię miałyśmy wykluczaną przez gastrologów.
Singerka nie miała pewności co do konieczności wykonania biopsji, a objawy dziecko ma glutenowe, stąd moja propozycja szukania na szybko, ale wiarygodnie w kierunku alergii. Jeśli to byłby ten problem, być może nie musiałaby przeprowadzać dalszych badań.

Mój synek w tym tygodniu miał znieczulenie do zabiegu.
Procedura wyglądała tak, że najpierw dostał leki wziewne i ja z nim jeszcze wówczas byłam na sali operacyjnej, następnie - jak już spał - podziękowano mi za towarzystwo, założono mu wenflon i podawano leki dożylnie. Byłam obecna przy wybudzaniu. Dziecku na sali pooperacyjnej cały czas towarzyszyła pielęgniarka anestezjologiczna - siedziała ze mną przy jego łóżku.
Po wybudzeniu synio był "rozbity" i miał delikatne kłopoty z brzuszkiem.
pozdrawiam, Magda
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Singerko,

twoje dziecko może mieć celiakie, mimo ujemnych wyników przeciwciał. Skoro ma niedobór IgA i IgG, to te przeciwciała nie wyjdą w badaniach, co nie znaczy, że ich nie ma. Jedyne co to biopsja pozostaje lub mniej precyzje badanie genetyczne.
ODPOWIEDZ