Prosze o pomoc

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
basik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: ndz 26 sie, 2012 22:59
Lokalizacja: Kraków

Prosze o pomoc

Post autor: basik »

Witam. Mam 3 letniego synka, u którego podejrzewają celiakie. Wykonaliśmy badania krwi (które były prawidłowe), jednakże lekarz wysyła nas na gastroskopię. Prosze o pomoc czy z tych wyników można określić że on ma ta celiakie:

Phadiotop pokarmowy: Ige całk: 233kU/l

Przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej: Ttg IgA - 188,15 RU/ml (>/=20) - dokładnie to badanie nie podobało sie lekarzowi

Stolec: trawienie skrobia- brak, włókna mieśniowe 0-5wpw, tłuszcz - liczne w polu

Nie wiem czy mam sie martwić czy nie. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

Wynik tTG jest sporo podwyższony, to może świadczyć o celiakii. Trzeba zrobić dodatkowe badania.
Obrazek
basik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: ndz 26 sie, 2012 22:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: basik »

Tylko mamy ten jeden czynnik podniesiony, żadnych innych wyraźnych objawów. W rodzinie nikt nie chorował. Mam strasznego stracha :(

We wtorek mamy zaplanowaną gastroskopię, jednak mały ma delikatny katar. Ten zabieg ma być przy znieczuleniu ogólnym, ten katar nie będzie w tym przeszkadzał?? Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

Można nie mieć objawów, albo mieć, tylko nie kojarzy się ich z celiakią. Skoro jest podejrzenie celiakii to zresztą jakieś objawy być musiały i dlatego lekarz zlecił te a nie inne badania. A że w rodzinie nikt nie chorował - mógł chorować, ale o tym nie wiedzieć, o celiakii kiedyś prawie nikt nie wiedział...

Nie znam się na tym czy katar przeszkadza w gastroskopii z lekką narkozą, ale nie sądzę. Lepiej radziłabym omówić z lekarzem kwestię pobrania wycinków - żeby wyniki były miarodajne trzeba ich pobrać minimum 4-6 z różnych miejsc w jelicie.
Obrazek
basik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: ndz 26 sie, 2012 22:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: basik »

Dzięki wielkie za odpowiedź. Pozdrawiam :)
anmarija
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: pn 09 lip, 2012 23:02
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Post autor: anmarija »

Katar jak najbardziej przeszkadza w gastroskopii. Gastroskopię przeprowadza się w znieczuleniu u dziecka a leki które się stosuje do tego powodują, że nawet w przypadku małej infekcji dochodzi do zwiększenia tej wydzieliny-nie wyjaśnie Ci tego fachowo. Nasz syn nie miał żadnych już oznak kateru - był po infekcji 3 tygodnie i niestety w czasie gastroskopii po wybudzeniu miał problem z odkrztuszeniem wydzieliny i duszność. W rezultacie musieliśmy zostać w szpitalu na noc. Dlatego lekarze zawsze pytają czy na pewno jest zdrowe dziecko.
basik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: ndz 26 sie, 2012 22:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: basik »

Witam. Zrobili nam gastroskopię, która nic nie wykazała. Po trzydniowej wizycie w szpitalu dalej nie wiem od czego te wysokie wyniki.
anmarija
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: pn 09 lip, 2012 23:02
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Post autor: anmarija »

Po trzech dniach już masz wyniki histopatologiczne?
basik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: ndz 26 sie, 2012 22:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: basik »

Ja napisałam ze nic nie wykazała gastroskopia. Wyniki dopiero za tydzień od badania :/
basik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: ndz 26 sie, 2012 22:59
Lokalizacja: Kraków

Post autor: basik »

Po wynikach stwierdzono iż nie mamy celiakii. Niestety nie wiadomo skąd mamy tak wysokie wyniki :( czekamy dalej
ODPOWIEDZ