Proszę o poradę

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Dorota29111980
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: śr 10 paź, 2012 12:54
Lokalizacja: Gdańsk

Proszę o poradę

Post autor: Dorota29111980 »

Bardzo proszę aby osoby które zetknęły się z celiakią opisały w jaki sposób i kiedy zdiagnozowano to u nich. Co się działo że w ogóle zaczęły podejrzewać u siebie celiakię. Najbardziej mnie interesują objawy u dzieci? Co się takiego działo że poszliście ze swoimi dziećmi do lekarza. Bardzo proszę o odpowiedz?
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Doroto, poczytaj dokładnie forum, jest masę info na ten temat. Wielu z nas ma bardzo długie i zawiłe historie swoich chorób.Gdybyś miała pytania to pytaj.
Dorota29111980
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: śr 10 paź, 2012 12:54
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Dorota29111980 »

Właśnie szukałam na forum ale nigdzie nie mogę znaleźć jakie konkretnie objawy były że trafiliście do lekarza. Zacznę może od tego że mam 3 letniego synka, który urodził się o solidnych wymiarach ( 4400 g i 58cm ). Do ok 1 r ż. oddawał dziennie do ok 7stoców . Pediatra kazała podawać probiotyk no powiedzmy pomogło. Poźniej tych stolców było ok 3ech 4. Synek ma na moje oko duży brzuszek. Pediatra zasugerowała mi jak synek miał ok 1,5 roku żeby zrobić morfologię i żelazo ponieważ ma bladą skórę ( wyszło w normie żelazo też było w normie ale w dolnej granicy ). Jak skończył dwa latka poprosiłam pediatrę o skierowanie do gastroenteorologa, zrobiliśmy badania min. immunoglobulina ige 127,4 ( norma do 60) oraz transglutaminaza IgA wyszło 0,087. lekarz powiedziala że narazie jest oki i mamy obserwować dziecko. W tej chwili waży ok 15,5 kg oraz ma ok 96,4 cm wzrostu. Dlatego chciałam porady na co mogę zwrócic jeszcze uwagę i ewentualnie jakie badania jeszcze zrobić. Synek ogólnie jest niejadkiem. Dziękuję za jakąkolwiek pomoc. Jesteśmy z Gdańska.
Ostatnio zmieniony ndz 14 paź, 2012 16:28 przez Dorota29111980, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Transglutaminaza u tak małego dziecka może wyjść fałszywie ujemna.
Nadia2000
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: pn 23 lip, 2012 22:04
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Nadia2000 »

Witam.

Mój synek miał bardzo częste bóle brzucha ( prawie codziennie ) oraz duży brzuch. W sobotę 20.10 w Gdańsku jest konferencja. Będą m.in. lekarze pediatrzy gastroenterolodzy, którzy będą odpowiadać na pytania uczestników. Mogę też szczerze polecić wspaniałego gastroenterologa dziecięcego dr Krzysztofa Marka- też będzie w sobotę.
Dorota29111980
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: śr 10 paź, 2012 12:54
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Dorota29111980 »

A w jakim miejscu jest to spotkanie w Gdańsku i czy każdy może przyjść ? A ile twój synek ma lat ? A możesz mi powiedzieć jak duży brzuszek miał twój synek ? Bo ja zgłaszałam lekarzowi to powiedział że do 4 roku tak dzieci mogą mieć. I nie wiem czy czekać czy robić jakieś dalej badania ? Po jedzeniu mówi że go brzuszek boli ( ale to jest tak że troszkę go pomasuje i jest ok ).
Awatar użytkownika
nula
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 164
Rejestracja: pn 23 paź, 2006 21:00
Lokalizacja: Jazgarzewszczyzna

Post autor: nula »

Każdy może przyjść, trzeba się tylko zapisać :) .

http://www.celiakia.pl/konferencja-w-gd ... #more-1296
Obrazek
Nadia2000
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: pn 23 lip, 2012 22:04
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Nadia2000 »

Nasz pediatra też twierdzil, że duży brzuszek jest normą do około 4 lat. Bóle brzucha zrzucał na stres związany z pójściem do przedszkola. Skierowanie do gastroenterologa dostaliśmy jak miał 4,5. Synek zawsze był chudy ( między 10-25 centylem ), wysoki i miał nieproporcjonalnie duży brzuszek. Jak dziś oglądam zdjęcia sprzed 2 lat, to jestem w szoku, że lekarz widział to jako normę. Teraz synek ma prawie 6 lat i brzuszek już jest płaski ( na diecie jest od roku ). Myślę, że jeśli coś Cię niepokoi, to powinnaś porozmawiać z dobrym gastroenterologiem. Może synek ma jakąś nietolerancję/alergię pokarmową? Nie musi to być celiakia.
barbieri
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 215
Rejestracja: wt 22 lis, 2011 22:08
Lokalizacja: Lublin

Post autor: barbieri »

celiakię wykryto u mnie w wieku 17 lat. odkąd sięgałam pamięcią dokuczały mi dolegliwości ze strony układu pokarmowego (bóle, biegunki, wzdęcia), jednak w miejscowości z której pochodzę badaniem o najwyżej wartości diagnostycznej jest morfologia, a kultową diagnozą zespół jelita drażliwego i stres (lekarz rodzinny nie kierował do specjalistów, diagnozy stawiał "na oko"). dopiero gdy przeprowadziłam się do dużego miasta, trafiłam do gastrologa (na dodatek dobrego gastrologa). badania w kierunku celiakii zlecono dla pewności by WYKLUCZYĆ na wstępie celiakię jako przyczynę dolegliwości. dostałam jakieś leki, a padania poszły na 2 tygodnie do laboratorium. co najśmieszniejsze, wyników nie odbierałam przez PÓŁ ROKU, dotarły w moje ręce przy okazji odbierania wyników mamy. możecie sobie wyobrazić moje zdziwienie. a później to już poszło szybko- biopsja dla potwierdzenia diagnozy i oczywiście dieta.
http://akstheauthor.blogspot.com/ Nowy post o miejscach w autobusie, czyli co komu się należy. Zapraszam do dyskusji.
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

A ja mieszkam w dużym mieście i odkąd sięgam pamięcią dokuczał mi dół, rozpieprzenie umysłowe, wzdęcia, ból w okolicach brzucha i in. I celiakii u mnie nigdy nie zdiagnozowano. Jak narzekałem, to słyszałem, że to nerwy i żebym jadł lekkostrawne rzeczy.

Dopiero jak umierający przyszedłem z samodiagnozą celiakii, dostałem skierowanie do gastrologa.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Dorota29111980
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: śr 10 paź, 2012 12:54
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Dorota29111980 »

Dziękuję za odzew. Czyli jednak powtórzyć badania, kompletnie nie wiem o jakie badania poprosić lekarza od jakich badań zacząć?
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

titrant pisze:że to nerwy i żebym jadł lekkostrawne rzeczy
najlepiej białą bułeczkę z białym twarożkiem, nie? ;D
z kawą zbożową, oczywiście - jak dla dzieci.
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
Nadia2000
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: pn 23 lip, 2012 22:04
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Nadia2000 »

Nam lekarz zlecił badania: przeciwciała przeciw transglutaminazie tkankowej TTg ( w klasie IGg i IgA ); Iga całkowite ( jeśli dziecko ma niedobór, to przeciwciała mogą wyjść fałszywie ujemne ); hormony tarczycy; enzymy wątrobowe; morfologia, żelazo, OB, oraz pasożyty i lamblie ( po 3 razy z kału).
ODPOWIEDZ