badanie igaema

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mamajulii
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: pn 29 paź, 2012 08:59
Lokalizacja: konstancin-jeziorna

badanie igaema

Post autor: mamajulii »

witam , czy badanie na przeciwciała pobierane z ręki jest tak samo dokładne jak pobranie z żyły łokciowej i czy ma to znaczenie ,że dziecko 5 min przed badaniem zjadło 2 kanapeczki z chlebka pszennego . u mojego dziecka wykryto przeciwciała igaema na poziomie 1200 , a raczej nie zauważyłam u niej dolegliwości związanych celiakią , miała zalecone to badanie ze względu na to ,że słabo rośnie
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Nie ma znaczenia miejsce pobrania krwi do badania :)
Zjedzenie czegokolwiek 5 minut przed badaniem tez w tym przypadku nic nie zmieni, bo przeciwciala nie wytwarzaja sie natychmiast. Potrzeba na ich wytworzenie czasu, przynajmniej kiklu tygodni, a nawet miesiecy. Tak wysoki poziom przeciwcial raczej potwierdza celiakie, choc oczywiscie trzeba sie skonsultowac z lekarzem i zobaczyc, co dalej zaleci.
Bardzo dobrze, ze zlecono dziecku takie badania, celiakia im wczesniej wykryta, tym lepiej dla organizmu. Poczytaj o objawach typowych i mniej typowych, i popatrz pod tym katem na swoje dziecko: http://www.celiakia.pl/objawy/
I glowa do gory, to nie jest takie straszne jak na poczatku sie moze wydawac <:>>
Obrazek
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

1200 to jest BARDZO wysoki poziom przeciwciał. A słaby wzrost to jest jak najbardziej objaw celiakii, może być jedynym (pewnie z czasem doszłyby nowe).

W tym przypadku, jeśli np. zrobione są dodatkowo inne przeciwciała (tTG) i badanie genetyczne - wg nowych zaleceń może nawet nie być konieczne wykonanie biopsji. Koniecznie poradź się mądrego lekarza, który jest na bieżąco z wiedzą na ten temat.
Obrazek
mamajulii
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: pn 29 paź, 2012 08:59
Lokalizacja: konstancin-jeziorna

Post autor: mamajulii »

dziękuję za szybkie odpowiedzi .
anikam
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 255
Rejestracja: pn 14 maja, 2012 11:35
Lokalizacja: Polska

Post autor: anikam »

mamajulki
ja również mam zdiagnozowaną celiakie tylko na podstawie przeciwciał- dużo przekraczały normę
Obrazek
ODPOWIEDZ