Tomografia jamy brzusznej

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

titrant pisze:Alva_alva, proszę cię. Nie każdy pieprzyk jest czerniakiem. Poza tym nawet jeśli jest, to sprawdza się to dedykowanymi badaniami. Wnioski powinno się wyciągać z uprawniających do nich przesłanek.
Owszem, nie każdy pieprzyk jest czerniakiem. Masz absolutną rację, ale właśnie wielu lekarzy wychodzi z takiego założenia i olewa pacjenta, a potem się czasem okazuje, że jednak było coś poważniejszego. Tak jak z większością nas na forum. Większość z nas zamiast mieć konkretne badania, to zamiast celiakii miała rozpoznaną anoreksję i inne cuda.

O jakich dedykowanych badaniach piszesz? Jakimi badaniami chciałbyś dotrzeć do tego miejsca w jelicie cienkim?
maska
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 81
Rejestracja: śr 04 kwie, 2012 18:09
Lokalizacja: centrum

Post autor: maska »

Może titrant ma na myśli markery nowotworowe. Zacznę od krwi w kale i szczegółowej morfologii. Będę pierwsza w przychodni. Sądzę, że w czwartek będę już miała wyniki badań, przynajmniej niektórych.
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

alva_alva pisze:Z wyższych odcinków jelita.
A czy można wykluczyć perforację ścian jelita drobniejszą niż widać w badaniu kolonoskopowym, które jest badaniem makroskopowym?
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

alva_alva pisze:O jakich dedykowanych badaniach piszesz? Jakimi badaniami chciałbyś dotrzeć do tego miejsca w jelicie cienkim?
Pewnie nadałyby się tu tomografia komputerowa, tomografia magnetycznego rezonansu, kapsułka. A najprostsza, a sięgająca do dwunastnicy zasięgiem, jest po prostu sonda endoskopowa.

Przez badania dedykowane rozumiem badania, które mają na celu potwierdzić bądź obalić hipotezę, że człowieka toczy konkretna choroba. Twoje nawet śmiesznie brzmi: Krew w kale? To tniemy.

Masko, tomografia komputerowa jest pewniejszym badaniem niż USG. Jeśli chcesz robić dalsze badania tej okolicy, zapytaj czy nie można tam zajrzeć podczas gastroskopii (w gastroskopii z diagnozą celiakii zagląda się do dwunastnicy, żeby stamtąd pobrać wycinki nabłonka do badań mikroskopowych).
Ostatnio zmieniony ndz 30 gru, 2012 12:04 przez titrant, łącznie zmieniany 1 raz.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Niestety, ale część jelita cienkiego jest niedostępna ani przez gastroskopię ani przez kolonoskopię. Stąd bywają decyzje chirurgów, że tniemy w ciemno, bo lepiej jest otworzyć i wyciąć, wysłać do badania, niż czekać, skoro nie da się tam sięgnąć. Na tym polega cały problem.Gdyby można było zawsze pobrać wycinek za pomocą gastroskopii lub kolonoskopii i sprawdzić co to jest, to byłoby dużo prościej, ale tak nie jest.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Upraszczasz też bardzo to co piszę.Wiadomo, że należy wziąć pod uwagę inne możliwe przyczyny krwi w kale typu właśnie zażywane leki itd, a decyzję, czy ciąć czy czekać , podejmuje lekarz nie tylko na podstawie badania kału na krew, ale na podstawie wielu innych obrazowych badań typu własnie tomografia, USG, spadająca hemoglobina, objawy które opisuje pacjent, czyli jakieś bóle czy mdłości itd. Przecież oczywiste jest, że nikt nie tnie TYLKO na podstawie badania na krew utajoną w kale.Przestań upraszać to co piszę.
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

alva_alva pisze:Niestety, ale część jelita cienkiego jest niedostępna ani przez gastroskopię ani przez kolonoskopię.
A gdzie ta część się zaczyna? Nie wiemy, w której części dwunastnicy jest rozważana pętla :P

Myślę, że cięcie brzucha na ślepo to było stosowane może kilkadziesiąt lat temu.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

alva_alva pisze:Jeżeli w kale będzie krew utajona, to trzeba natychmiast to wyciąć i mieć to z głowy.
Ani trochę nie upraszczam tego, co piszesz :)

To ty niepospolicie chyba upraszczasz. Dla mnie w twoich słowach jest jasne wskazanie :P
Ostatnio zmieniony ndz 30 gru, 2012 12:10 przez titrant, łącznie zmieniany 1 raz.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Markery nowotworowe też można zrobić na wszelki wypadek.Jak w maju trafiłam na endokrynologię z podejrzeniem cukrzycy i schudłam przy tym znowu, to tez mi zrobili markery nowotworowe, bo podejrzewali w pierwszej kolejności wyspiaka trzustki.To tez nie jest głupi pomysł.Zawsze to coś ewentualnie dopełni obraz sytuacji.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

titrant pisze:
alva_alva pisze:Jeżeli w kale będzie krew utajona, to trzeba natychmiast to wyciąć i mieć to z głowy.
Ani trochę nie upraszczam tego, co piszesz :)

To ty niepospolicie chyba upraszczasz. Dla mnie w twoich słowach jest jasne wskazanie :P
A co mam dopisywać znowu to samo co dziewczyna napisała post wyżej, więc : " Skoro badanie tomografem wykazało to i to, a USG to wykazało to i to, a jak wynika z morfologii hemoglobina ci spada , to..... "

Przestań, przecież wiadomo, że czyta się czyjś post i na podstawie tego się odpowiada, a nie powtarza znowu to samo co jest piętro wyżej.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Jeśli chirurg nie dojdzie za pomocą gastroskopii w to miejsce,bo będzie ono za nisko, to tylko zostaje cięcie na ślepo raczej, nawet w naszych czasach.
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Skoro tak kategorycznie, to warto byłoby się przynajmniej powołać.

W ogóle co ma w tym przypadku krew w kale do zgrubienia w dwunastnicy?

Raczej zostaje cięcie na ślepo. A łyknięcie kapsułki? A MRI? Trochę za wcześnie proponujesz cięcie. W ogóle nie wiesz gdzie leży rozważane miejsce; przekonujesz do zabiegu chirurgicznego nie proponując nawet innych rozstrzygających badań :)

Skoro można zajrzeć endoskopem do jelita czczego, można też przejrzeć całą dwunastnicę. A enteroskopia jest z pewnością dużo mniej obciążająca niż cięcie na wszelki wypadek.
Ostatnio zmieniony ndz 30 gru, 2012 12:23 przez titrant, łącznie zmieniany 2 razy.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Ja do niczego nikogo nie namawiam. Przecież wiadome jest, że nikt nie podejmuje takich decyzji na podstawie porady z forum i to jeszcze bez masy innych badań dookoła, które dopiero będą.Gdybym ja się nie mogła tam dostać na tyle, aby pobrać wycinek, to bym cięła. Poza tym, to jest duże, ma kilka cm, więc nawet jeśli to nie jest nic groźnego histopatologicznie, to jak urośnie jeszcze trochę, to dojdzie do niedrożności jelit, a to nie są przelewki.Myślę, że choćby z tego powodu chirurg może się szybciej zdecydować na cięcie. Przechodziłam podobną sytuację z moją mama, która chorowała na raka. Z tym, że my wiedzieliśmy, że to rak i miała już w jelicie przerzuty.Wiem jak to wygląda, jakie są objawy i co się zrobi jeśli się czegoś takiego nie wytnie, a to urośnie, niezależnie od tego czy to rak czy jakiś niegroźny polip. Nawet jeśli to tylko jakiś polip, od którego się nie umrze, to niedrożność może być znacznie bardziej groźna w skutkach. To należy brać pod uwagę przy takich rozmiarach.
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Ale tego nie napisałaś, tylko pomyślałaś :P. A na forum sądzona jesteś po tym, co napiszesz :)

Faktem jest, że piszesz w pierwszej kolejności o operacji diagnostycznej, a nie wspominasz o diagnostycznej duodenoskopii.
Ostatnio zmieniony ndz 30 gru, 2012 12:37 przez titrant, łącznie zmieniany 1 raz.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
maska
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 81
Rejestracja: śr 04 kwie, 2012 18:09
Lokalizacja: centrum

Post autor: maska »

Kiedy lekarze na podstawie dotychczasowych badań nie mogli konkretnie powiedzieć co to jest, sama na gorąco - niby żartem - zaproponowałam rozcięcie brzucha, co spotkało się z odmową. Fakt, to by było najszybsze, przekonać się naocznie co to za problem, ale mam na razie robić dalsze badania. Przez wolne dni świąteczne trochę się to odwleka. "TO" jest według opisu: W lokalizacji prawobocznej części VCI w okolicy dwunastnicy obecna jest nie wypełniająca się środkiem kontrastowym pęta jelitowa? .... itd., jak wyżej pisałam.
ODPOWIEDZ