Prosze o pomoc w interpretacji wyników h. tarczycy

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

aaggaa
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 242
Rejestracja: wt 17 kwie, 2012 14:01
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post autor: aaggaa »

Zrobiliśmy córce badania z pobraniem krwi w domu więc mam nadzieję, że wynik kortyzolu będzie miarodajny.

Oprócz tego pobrano krew na morfologię pełną, poziom żelaza, jonogram, chlorki oraz fosfor.
Wyniki będą w poniedziałek.

Jesli coś będzie nie tak w wynikach córka pójdzie do szpitala na oddział endo.
aaggaa
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 242
Rejestracja: wt 17 kwie, 2012 14:01
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post autor: aaggaa »

mam już wyniki badania (krew pobrana po przebudzeniu się w domu)

morfologia, poziom żelaza wapń całkowity, w porządku

OB - 16 norma (2-15) H

sód 136 (136-146)
potas 4,30 (3,50-5,50)

chlorki 107 (98-107)
fosfor 1,72 (0,9-1,5) H

magnez 0,86 (0,7-0,91)

kortyzol 10,90

normy rano przed g. 10.00 3,7-19,4

po 17.00 2,9-17,3
Ostatnio zmieniony śr 10 kwie, 2013 17:41 przez aaggaa, łącznie zmieniany 1 raz.
aina72
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: czw 17 mar, 2011 01:08
Lokalizacja: uk

wielka prośba o interpretację wyników badań tarczycy

Post autor: aina72 »

Alva błagam zerknij na moje wyniki, ja kompletnie się na tym nie znam. Niby są zachowane normy ale tak do końca nie jestem pewna, czy aby nie są zbyt niskie.
Nie wiem jak obliczyc %-owo.

TSH 1,035 normy 0,26-4,7

fT3 2,30 normy 2,05-4,43

fT4 1,02 normy 0,71-1,57

przeciwciała anty TPO <0,8 normy 0-8
przeciwciała anty TG 27,64 normy 0-115

Będę wdzięczna za pomoc, dodam jeszcze że nam nietolerancję na gluten (podobno tymczasową). Jestem około 2 lat na diecie i ciężko mi przybrac na wadze -
stąd zbadałam tarczycę. Jakieś 2 lata temu robiłam USG tarczycy i było wszystko ok. Nie wiem czy jest sens by szukac endo z tymi j.w wynikami??
Ostatnio zmieniony śr 17 kwie, 2013 19:05 przez aina72, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Re: wielka prośba o interpretację wyników badań tarczycy

Post autor: alva_alva »

Siedzę trzeci tydzień w szpitalu i różnie się czuję, rzadziej na forum zaglądałam ostatnio.

Jest niedoczynność tarczycy, co widać po Ft3 i Ft4. Ft3 w dolnej granicy, Ft4 nieco wyżej, ale też poniżej 50% normy, a TSH niby w normie, ale TSH zmienia się najwolniej i na papierze zanim nastąpi zmiana to trwa. Najszybciej zmienia się Ft4, potem Ft3, a na końcu TSH. To oznacza, że być może jeszcze ze 3 tygodnie temu FT4 było wyższe i stad TSH wygląda teraz w miarę jeszcze, a za jakieś kolejne 3 do 4 tygodni może wzrosnąć.

Ostatecznie może być to Hasi. Trzeba zrobić badanie TSH, Ft3 i Ft4 raz jeszcze za jakiś miesiąc i zobaczyć. Przeciwciał może nie być, mają okienka immunologiczne, czasem się w nie nie trafia.A jak się czujesz? Masz jakieś objawy? Na jakie choroby chorujesz?
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Ile wynosi ten wapń całkowity dokładnie? Nie jest w dolnej granicy normy?

Te wyniki nie są do końca dobre.Sód- dalej dolna granica, chlorki górna.

Fosfor za wysoko, jeśli wapń jest w dolnej granicy normy, może to wskazywać na problem osteoporozy.

OB też za wysokie. Z tym OB trzeba zrobić jeszcze CRP z jednego pobrania plus morfologię z rozmazem, żeby coś wywnioskować. Samo OB nie mówi za dużo.
aina72
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: czw 17 mar, 2011 01:08
Lokalizacja: uk

Post autor: aina72 »

Dzięki za odp. Nie toleruję glutenu, laktozy, jajek (jajka w produktach mogę,
samych nie). Jestem na diecie około 2 lata, słabo przybieram na wadze, szybko spalam.
Ważę 43-44kg przy 158cm.
Jeśli chodzi o samopoczucie, to mam wiecznie zimne ręce i lodowate
stopy ( śpię w skarpetkach). Szybko się męczę, jeśli trafi mi się naprawdę podły
dzień -to podczas szybkiego mówienia potrafię dostać małej zadyszki.
Problemy z cerą: naczynka, drobne pryszcze ( 30 lat!!).
3 razy w ciągu 2 lat zdarzyło się, że poziom witaminy D spadł poniżej normy.
Szybko zasypiam i długo się dobudzam. Rano jestem tak zakręcona, że ciężko
się czasem ze mną dogadać ( po 2 godz jest dobrze). Zdarzają się czasem
zawroty głowy ( na siedząco). Wieczna chrypka.
Dodam jeszcze, że dietę trzymam bardzo rygorystycznie a pomimo
tego nie czuję się super. Myślę, że to dobry pomysł aby powtórzyć badania.
Dzięki jeszcze raz, a Tobie życzę lepszego samopoczucia i powrotu do domu;)))
aina72
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: czw 17 mar, 2011 01:08
Lokalizacja: uk

Post autor: aina72 »

Zapomniałam dodać, że moja szyja nie wygląda zbyt atrakcyjnie.
Mam jakby troszkę powiększone wole.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Aniu, masz w tych wynikach niedoczynność, nie ma katastrofy, ale z 25 mg by ci się przydało myślę. Nawet jeśli to nie jest Hashimoto, bo można mieć inne zapalenia tarczycy i w ich przebiegu niedoczynność, to i tak tyroksyna jest ci potrzebna, na co wskazują także objawy.
aina72
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: czw 17 mar, 2011 01:08
Lokalizacja: uk

Post autor: aina72 »

Powtórzę badania za około miesiąc. Wtedy pokażę oba wyniki badań. Obawiam się tylko, że po raz kolejny jakiś lekarz potraktuje mnie jak hipochondryczkę;)) bo normy mam.
Dziękuję za odpowiedz.
Nalewka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 351
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 09:27
Lokalizacja: W-wa Ursynów

Re: wielka prośba o interpretację wyników badań tarczycy

Post autor: Nalewka »

alva_alva pisze:(...) ale TSH zmienia się najwolniej i na papierze zanim nastąpi zmiana to trwa. Najszybciej zmienia się Ft4, potem Ft3, a na końcu TSH. To oznacza, że być może jeszcze ze 3 tygodnie temu FT4 było wyższe i stad TSH wygląda teraz w miarę jeszcze, a za jakieś kolejne 3 do 4 tygodni może wzrosnąć.(...)
Alva, nie pamietasz przypadkiem źródła tej informacji? Bardzo przydałby mi się odnośnik do jakiegoś materiału medycznego na ten temat, może wiesz gdzie go znaleźć?

Trzymaj się ciepło, a jak wrócisz do domu, to koniecznie obejrzyj odcinek dr House o facecie z przypadłościami podobnymi do twoich... że o diagnozie nie wspomnę...
Czwartek 20:40 45m.
Dr House
serial obyczajowy odc. 168
- http://www.telemagazyn.pl/program-tv/10 ... ,id,t.html
Nietolerancja? Jasne, nazywa się Hashimoto...
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Niestety nie pamiętam teraz gdzie jest to napisane, bo mam wiele różnych książek i wiele z nich uzupełnia pozostałe, a nie mam teraz do nich dostępu w szpitalu. Jak wrócę, co mam nadzieję nastąpi może w następnym tygodniu, to dam znać, ale jest to pewna informacja. Obserwowałam to zjawisko wielokrotnie u siebie.
aaggaa
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 242
Rejestracja: wt 17 kwie, 2012 14:01
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post autor: aaggaa »

dzięki Alvo za odpowiedź, przepraszam też, że odpisuje Ci dopiero teraz,

"...
Wysłany: Czw 18 Kwi, 2013 06:39
Ile wynosi ten wapń całkowity dokładnie? Nie jest w dolnej granicy normy?

Te wyniki nie są do końca dobre.Sód- dalej dolna granica, chlorki górna.

(u mnie chlorki w każdym badaniu wychodzą powyżej normy, u córki taki wynik był jednorazowy jak na razie, ja badanie mam zawsze robione jak jestem w szpitalu i nigdy ten wynik nie jest dobry)

Fosfor za wysoko, jeśli wapń jest w dolnej granicy normy, może to wskazywać na problem osteoporozy.

OB też za wysokie. Z tym OB trzeba zrobić jeszcze CRP z jednego pobrania plus morfologię z rozmazem, żeby coś wywnioskować. Samo OB nie mówi za dużo..."


wapń jest w normie wynosi 2,55 (2,0-2,75 mmol/l), morfologia była robiona z rozmazem wyniki są wg. lekarza I kontaktu dobre choć hemoglobina i hematokryt jest na dolnej granicy

lekarka stwierdizła, że to dlatego, że córka 6-ciu od lat nie je mięsa, w ogóle zostałam ''zbesztana'', że nie karzę córce jeść mięsa :/ i że wegetarianizm to jakiś nowomodny wymysł o.O


8-go mamy konsultację u endokrynologa, niestety nie było szans na wcześniejszy termin a nie chciałam iść do pierwszego lepszego lekarza

Mam nadzieję, że Ty czujesz się lepiej i że pobyt w szpitalu coś wyjaśnił, dzięki raz jeszcze za pomoc <roza>
Ostatnio zmieniony ndz 28 kwie, 2013 14:28 przez aaggaa, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ