dieta "na próbę"? czy zawsze trzeba badac przeciwc

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Mania_87
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: śr 01 maja, 2013 12:37
Lokalizacja: Warszawa

dieta "na próbę"? czy zawsze trzeba badac przeciwc

Post autor: Mania_87 »

Hej!
Mam wielką prośbę o radę.
Mam 26 lat i trafiłam do lekarza 2 miesiące temu z powodu nawracających od pół roku biegunek i bólów brzucha.
Zgodnie z zaleceniem, zrobiłam gastroskopię z biopsją jelita i badanie przeciwciał przeciwko transglutaminazie w klasie IgA.
Przeciwciała wyszły ujemne, natomiast biopsja wykazała zanik kosmków 2 stopnia wg skali Marsha.
Wczoraj podczas wizyty lekarz stwierdził, że są wątpliwości czy to choroba trzewna i zalecił dietę bezglutenową na pół roku "na próbę". Powiedział mi, że chodzi głównie o produkty mączne, a tymi z domieszkami nie muszę się "aż tak przejmowac".
Poczytałam trochę Wasze forum i zastanawiam się, czy nie powinnam jednak wykonac jakichs dodatkowych badań przeciwciał?? a może nie zawsze to jest konieczne?
Z tego, co zrozumiałam, powinno się wykonac badania co najmniej dwówch przeciwciał i oznaczyc poziom IgA, bo w przypadku jego niedoboru może wyjśc zafałszowany wynik. Lekarz jednak niczego takiego mi nie zalecał.
Nie ukrywam, że trochę mnie przeraża koniecznośc stosowania diety... :(
Jeśli to niezbędne i może pomóc, to oczywiście będę ją stosowac, zdziwiło mnie tylko, że lekarz zaleca dietę mimo wątpliwości, a nie zleca żadnych badań w kierunku ich wyjaśnienia...
Będę bardzo wdzięczna za każdą radę!
Pozdrawiam! :)
Mania
Ostatnio zmieniony śr 01 maja, 2013 13:24 przez Mania_87, łącznie zmieniany 1 raz.
Magdula82
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 229
Rejestracja: ndz 07 sie, 2011 19:09
Lokalizacja: Szczecinek

Post autor: Magdula82 »

mi też lekarz kazał przejść na diete na próbe jak mówisz, ale ja miałam mieć tylko 2 tygodnie i zostało do dziś, bo biegunki minęły. Przeciwciała ujemne.
maska
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 81
Rejestracja: śr 04 kwie, 2012 18:09
Lokalizacja: centrum

Post autor: maska »

Ja tez miałam przeciwciała ok i tak jak u Ciebie Mania, miałam zanik kosmków. Jelito było gładkie jak lustro. Dużo schudłaś przez biegunki? Bo ja aż 17 kg. Lepiej, żeby u Ciebie nie doszło do wyniszczenia. Bo potem bardzo trudno dojść do siebie. Na Twoim miejscu przeszłabym już teraz na dietę (ale tak na 100%) i zrobiłabym badanie genetyczne. Szkoda gadać, jak lekarz może zlecić dietę prawie bezglutenową....
Ostatnio zmieniony śr 01 maja, 2013 20:06 przez maska, łącznie zmieniany 1 raz.
Mania_87
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: śr 01 maja, 2013 12:37
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Mania_87 »

Dziękuję Wam bardzo za odpowiedzi!!
Chyba muszę pomyślec o jakichś dodatkowych badaniach...
@Magdula82 - i po tych dwóch tygodniach odczułaś różnicę?? zastanawiam się, czemu mi lekarz zalecił aż pół roku (chociaż jeśli to ma coś dac, to przetrwam nawet i tyle ;) )
@maska - ja schudłam 9 kg, przy Twoich 17 to i tak niewiele... Wyobrażam sobie jak ta choroba musiała dac Ci się we znaki... Myślę, że zrobię tak jak piszesz - spróbuję przestrzegac diety jak należy (bez domieszek). Może to coś pomoże :)
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8147
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: Leeloo »

maska pisze:Szkoda gadać, jak lekarz może zlecić dietę prawie bezglutenową....
o tym samym pomyślałam.. :galy:
maska
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 81
Rejestracja: śr 04 kwie, 2012 18:09
Lokalizacja: centrum

Post autor: maska »

Mania_87 pisze: ja schudłam 9 kg, przy Twoich 17 to i tak niewiele... Wyobrażam sobie jak ta choroba musiała dac Ci się we znaki...
No, jeżeli w pół roku schudłaś 9 kg, to niestety możesz mnie "dogonić". Uwierz, do dziś, po roku diety jeszcze się zbieram. Do wyniszczenia organizmu dochodzi bardzo szybko. Ale po odstawieniu glutenu u mnie praktycznie od razu ustały biegunki i bóle. Waga stanęła w miejscu , potem zaczęła powoli rosnąć. Bardzo dobrze, że zamierzasz trzymać ścisłą dietę. Szybko zauważysz, czy następuje jakakolwiek poprawa. Bo gwałtowna utrata wagi to nie tylko utrata tłuszczyku (z której do pewnego momentu nawet się cieszymy), w wyniku wyniszczenia z niedożywienia dochodzi często do nieodwracalnych zmian. Przerobiłam na własnej skórze.
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Mania, jeśli potrzebujesz więcej pewności, zrób dodatkowe przeciwciała, może być też w klasie IgG, no i całkowity poziom IgA - tu bardziej szczegółowo: http://www.celiakia.pl/diagnoza/
A zanik kosmków 2 stopnia to już całkiem "niezły" wynik, więc raczej bym się nastawiała na dietę - ale spokojnie, naprawdę nie jest ona tak straszna, jak się wydaje ;)
Obrazek
Mania_87
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: śr 01 maja, 2013 12:37
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Mania_87 »

Dziękuję Wam bardzo! Bardzo mi pomogłyście!
Poszłam dzisiaj zrobic sobie te dodatkowe badania - dopóki jestem dopiero na starcie z dietą. No i może odwiedzę jeszcze jakiegoś lekarza...
W każdym razie jestem na diecie dzisiaj pierwszy dzień i wcale nie jest źle - myślę, że da radę się przyzwyczaic ;) Najważniejsze, żeby były efekty :)
Pozdrawiam serdecznie :)
Magdula82
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 229
Rejestracja: ndz 07 sie, 2011 19:09
Lokalizacja: Szczecinek

Post autor: Magdula82 »

Mania....ja różnicę poczułam od razu, bo we mnie siedzi alergia jak się okazało,a nie celiakia.
Mania_87
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: śr 01 maja, 2013 12:37
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Mania_87 »

Ach ok, rozumiem! Czyli w zasadzie wyniki wynikami, liczą się efekty diety... Ja też liczę na szybkie rezultaty :p
Dziękuję bardzo za odpowiedź :)
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8147
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: Leeloo »

Mania_87,
ja po pierwszym dniu diety odwiedziłam toaletę zupełnie jak normalny człowiek. tego nie da się opisać :D
Mania_87
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: śr 01 maja, 2013 12:37
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Mania_87 »

Haha :P Oj, wyobrażam sobie... ;)
elzak3
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 89
Rejestracja: ndz 02 gru, 2012 09:08
Lokalizacja: Kraków

Post autor: elzak3 »

Mialam podobne wyniki i koszmarna anemie. Po gastroskopii zapadla decyzja o diecie na pol roku, poprawa tak spektakularna , wyniki krwi wzorowe wiec nie mam zamiaru do glutenu wracac. Gotuje bezglutenowo rodzinie zeby się nie narobic nadmiernie wiec i oni zyskuja.
Trzymaj diete.
Mania_87
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: śr 01 maja, 2013 12:37
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Mania_87 »

Trzymam trzymam - już drugi dzień prawie za mną ;)
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

Mania_87 pisze:już drugi dzień prawie za mną
Zuch!
a im dalej - tym łatwiej, zwłaszcza jak poprawia się samopoczucie - bo czuć, że nie na darmo człowiek odmawia sobie różnych przysmaków.
A i za przysmakami z czasem przestaje się tęsknić (aż tak bardzo).
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
ODPOWIEDZ