Proszę o poradę dla nowicjusza(-:

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Wasze historie

Post autor: Leeloo »

czy jest na diecie bezmlecznej?? przy tak zniszczonych jelitach i żołądku musi mieć wykluczone mleko krowie i kozie i ich przetwory. bierze jakieś leki? co jada na co dzień ??
ma jakieś alergie/nietolerancje, czy ktoś to w ogóle zbadał?
Martuśka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: pn 06 sty, 2014 13:14
Lokalizacja: dolnyśląsk

Proszę o poradę dla nowicjusza(-:

Post autor: Martuśka »

Witam serdecznie. Mam 11 letnią córkę ze stwierdzoną celiakią(3 stopnia) dopiero od 9 miesięcy. Do tej pory twierdzono że boli ją brzuch na tle nerwowym. Mimo leczenia nadżerek i pilnowania diety małą cały czas boli brzuch. Jakiś czas temu miała helicobakter, po zaleczeniu były dwa tygodnie dobrego samopoczucia i niestety sytuacja się powtarza znowu boli , chudnie i blada , sińce pod oczami. Pomocy może ktoś mi coś doradzi
Martuśka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: pn 06 sty, 2014 13:14
Lokalizacja: dolnyśląsk

Re: Wasze historie

Post autor: Martuśka »

Witam .Mała jest po gastroskopi . Tylko miesiąc po niej miała mieć dietę bezmleczną, było lepiej aż nie złapała helikobaktera . Leki bierze ;gasec, sanprobi ibs , debridat. Na początku brała 2 razy dziennie a teraz tylko raz. A jeśli chodzi co je codziennie to wszystko z kłosem przekreślonym bo kupuje przez internet w "bezglutenie" a mięso do obiadu też przyprawiam skromnie ;sól, pieprz i majeranek . Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Wasze historie

Post autor: Leeloo »

koniecznie odstaw jej wszystko z mlekiem
jakie ma stolce?

czy pieprz i majeranek są bezglutenowe?

pytałam o alergie i nietolerancje

jak wygląda morfologia, żelazo, ferrytyna? badano jej witaminy D, B12? tarczycę?
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Re: Proszę o poradę dla nowicjusza(-:

Post autor: alva_alva »

Marto,
kilka pytań:

1. Jakie objawy córka miała zanim wykryto celiakię?

2. Jak wygląda obecnie morfologia na diecie bg?

3. Kiedy córka miała gastroksopię i czy miała gastroskopię kontrolną po przejściu na dietę bg?

4. Jaki poziom przeciwciał był w chwili przejścia na dietę bg , a jaki poziom przeciwciał jest teraz? Czy były badanie w międzyczasie, np. tak 3 miesiące od przejścia na dietę bg?

5. Przytocz dokładnie opis wycinków zarówno żołądka, jak i dwunastnicy- pierwszą gastroskopię i kolejne, jeśli były, napisz w jakich odstępach czasowych.

6. Czy dziecko choruje często na zapalenia górnych dróg oddechowych? Nie ma przypadkiem trzeciego migdała?

7. Jaki ma poziom wit. B12?

8. Kiedy brała serię antybiotyków na helicobakter? Kiedy je zakończyła brać? Czy brała metronidazol?

9. Czy ma obecnie biegunki, wymioty? Jakieś inne objawy, bóle nóg, rąk, stawów, bóle głowy, senność, nadpobudliwość, dużo pije, mało pije, dużo sika, mało sika itd. Wszystko co wydaje ci się podejrzane.
Martuśka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: pn 06 sty, 2014 13:14
Lokalizacja: dolnyśląsk

Re: Wasze historie

Post autor: Martuśka »

Jeśli już nie możemy ufać takim firmą jak bezgluten to jestem przerażona . Jesli chodzi o majeranek to kupuje taki gdzie pisze że "może zawierać a nie że zawiera" bo mówili mi że tak lepiej. A jeśli chodzi o badania to chyba nie miała albo nie wiem bo po szpitalach się najezdziła trochę. Morfologie na pewno miała i to nie nie raz i jest okej. Gdzie mam sie zaopatrywać w towar jak nie "bezglutenie"?
Martuśka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: pn 06 sty, 2014 13:14
Lokalizacja: dolnyśląsk

Re: Wasze historie

Post autor: Martuśka »

a stolce ma normale (-;
Martuśka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: pn 06 sty, 2014 13:14
Lokalizacja: dolnyśląsk

Re: Proszę o poradę dla nowicjusza(-:

Post autor: Martuśka »

A więc zaczynam
1. Bóle brzucha , wzdęcia i odbijało jej się często powietrzem
2. Ostatnio jej nie robiłam morfologi
3. Gastroskopie miała robioną w maju 2013 i drugiej już nie miała
4. w maju przeciwciała miała IgA 132,20, IgG 0,440 . Po 3 miesiącach IgA spadło do 3,59
5. Miała jedną gastroskopie ;Powierzchniowe zapalenie żołądka, zanik kosmków średniego stopnia , opis histopatologiczny odpowiada chorobie trzewnej,nadżerki w 2 miejscach na żołądku
6 . Nie choruje często na zapalenie górnych dróg oddechowych
7. nie mam pojęcia o o takim badaniu witaminy B12
8. w listopadzie miała helicobakter i brała 10 dni. Metronidazolu nie brała
9. Teraz narzeka na bóle brzucha i jest jej niedobrze ale nie wymiotuje. Wydaje mi się że sika normalnie, tak samo z piciem. Czasami narzeka że boli ale ma apetyt i szuka jedzenia(-:
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Wasze historie

Post autor: Leeloo »

nie napisałam, że nie można ufać. Są bezglutenowi, ale małej może szkodzić skrobia pszenna bezglutenowa (wiele osób jej nie toleruje), laktoza i mleko oraz substancje chemiczne dodawane namiętnie do wszystkich wyrobów gotowych, słodyczy itd.
zmień przyprawy. 'Dary Natury' są bankowo bezglutenowe, możesz je dostać na allegro, w mniejszych sklepach typu Społem i Rossmannie.

zbadajcie jej koniecznie alergie z krwi i testami skórnymi. wykluczcie mleko i przetwory mleczne. skrobie pszenną bezglutenową też na razie wywalcie z menu. przyprawy jak wyżej. dieta lekkostrawna, bez smażeniny i surowizny, najlepiej gotowane, rozdrobnione (kleiki i kaszki ryżowe bezmleczne, białe ryby z pewnego źródła, kurczak, indyk, królik, ryż, kasza jaglana, banany itp.)

piszesz, że dziecko jest blade, chudnie.. zbadaj żelazo, ferrytynę i witaminy: B12, D. z tarczycy: Tsh, ft4. Cukier na czczo. Badanie kału i moczu ogółem. Być może ma jakieś pasożyty- to można zbadać z krwi lub z kilku próbek kału zebranych w określonych odstępach czasu.

jak wygląda stolec? gdzie dokładnie boli ją brzuch? jak często się załatwia?

mówisz, że często była w szpitalu- co ma w wypisach, jakie badania robione?

odpowiadasz tylko na niektóre pytania, co wydłuży i utrudni pomoc tu na forum.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Proszę o poradę dla nowicjusza(-:

Post autor: Leeloo »

Martuśka, przeniosłam nasze poprzednie posty, od teraz pisz tutaj.
Martuśka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: pn 06 sty, 2014 13:14
Lokalizacja: dolnyśląsk

Re: Proszę o poradę dla nowicjusza(-:

Post autor: Martuśka »

Postaram się dokładniej odpowiadać na pytania. Ze stolcem chodzi codziennie. Brzuch boli ja dokłanie w dołku pod żebrami.
Wypisy mam przed sobą ale nie potrafie ich odczytac i przekazac na forum. Jutro zadzwonie do gastrologa i porozmawiam z nim i poproszę żeby wzioł ją może na oddział i zrobił jej wszystkie badania włącznie z tymi co proponujecie .Pozdrawiam
ODPOWIEDZ