Niski wzrost a celiakia - prośba o odpowiedź

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Mesh
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: pt 31 mar, 2006 16:23
Lokalizacja: Mikołów

Niski wzrost a celiakia - prośba o odpowiedź

Post autor: Mesh »

Mam problem. Mam 16 lat jednak na swój wiek jestem niski. Przeszedlem juz wszeslkie możliwe badania i nic. ( hormon wzrotu bardzo dobry etc) Oddzial endokrynologi w szpitalu już mnie zna na wylot ;) Dostalem skierowanie do gastrologa. I tam po próbie laktozowej okazalo się że nie mogę spożywać laktozy ( narazie przez 3 miesiące). Kolejne badanie ( jednorazowe pobranie krwi) wykazalo podobno celiakię ( nigdy nie mialem objawów opisanych w serwisie, uwielbiam pieczywo, muesli i wszelkie zboża, kal oddaję najwyżej 2 razy dziennie o "normalnej" konstystęcji). Moja matka zaczęla już panikować ...
Czy to napewno celiaka? Może matka coś przekręcila ( romawiala telefonicznie z lekarką).
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony wt 04 kwie, 2006 00:50 przez Mesh, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
asiar
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 394
Rejestracja: ndz 22 sty, 2006 11:08
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: asiar »

Nie chcę Cię straszyć, ale możliwe niestety, że masz celiakię skąpoobjawową.Mam we własnym domu podobny przypadek :wink: Może objawy nie były aż tak skąpe jak u ciebie, ale jednak najbardziej spektakularnym była właśnie niskorosłość, natomiast co do badań krwi - są raczej wiarygodne
Mesh
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: pt 31 mar, 2006 16:23
Lokalizacja: Mikołów

Post autor: Mesh »

Cholera :( Ma mnie jeszcze czekać biopsia. Mam nadzieje że to jednak coś innego ... Czy ta choroba może przeszkodzić mi w uprawianiu sportu ? Trenuję akrobatykę. Aha i czy mam szansę jeszcze urosnąć?
Pozdraiwma
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Póki co, nie martw się. Biopsja jest bardzo potrzebna, rozwieje wątpliwości. Jeśli masz rzeczywiście celiakię, to wykaże zanik kosmków. A jak zanik kosmków - to powoduje to ograniczone wchłanianie substancji odżywczych z jelita. Stąd organizm, który jest w fazie wzrostu znajduje się jakby ciągle w stanie głodu - niby jesz, a mało dostaje... Jak przejdziesz na dietę (byle nie przed badaniem), wszystko wróci do normy. Organizm bardzo szybko zregeneruje się, zdążysz jeszcze urosnąć :D . Celiakia nie jest absolutnie przeciwwskazaniem do uprawiania sportu - z tą chorobą żyje się w miarę normalnie, choć może trochę komplikowaćm życie. Ale uszy do góry - będzie dobrze!
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Mesh
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: pt 31 mar, 2006 16:23
Lokalizacja: Mikołów

Post autor: Mesh »

Mam nadzieję. A swoją drogą czy biopsia boli ;) ?
Awatar użytkownika
asiar
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 394
Rejestracja: ndz 22 sty, 2006 11:08
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: asiar »

Przyjemna nie jest :( A stopień nasilenia przyjemności zależy w dużym stopniu od rodzaju znieczulenia
elola
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 214
Rejestracja: pn 24 paź, 2005 17:38
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: elola »

Mesh, kiedy w trakcie badania będziesz miał odruch wymiotny,staraj się spokojnie i bardzo głęboko oddychać. Pomaga :!:

Co do sportu, celiakia w niczym Ci nie przeszkodzi. Mój syn uprawia piłkę nożną. Trenuje systematycznie, jeździ na mecze i zgrupowania. Jest troszkę kłopotu ale to naprawdę nie "koniec świata". Dzięki forum dowiesz się wszystkiego o diecie a dzięki niej bardzo poprawi się jakość Twojego życia, najprawdopodobniej urośniesz. Mój syn jest wysoki ale zawsze był bardzo szczupły. Dzisiaj (po paru miesiącach diety) nie mogę mu już policzyć żeber, chociaż tłuszczyku też specjalnie nie widać :D

Nie rezygnuj ze swojej pasji, ciesz się życiem i bądź szczęśliwy :!:
Siłaczka200
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 32
Rejestracja: pt 27 kwie, 2007 12:02
Lokalizacja: POMORZE

Post autor: Siłaczka200 »

Pragnę nawiązać do tematu podstawowego jaki został tu zapisany, a od jakiego zdecydowanie forumowicze odbiegli! Niski wzrost a celiakia - moja 3,3 - letnia córka chora na celiakię ma 92 cm wzrostu. W/g gastroentorologa to za mało. Dał skierowanie do endokrynologa, jednak aby się do niego dostać trzeba najpierw zrobić badanie poziomu TSH. Zrobiliśmy i okazało się, że norma jest do 4ulU/ml, a córka ma 7,320 co świadczy o niedoborze hormonu tarczycy. Nurtuje mnie to, zanim dostanę się do endokrynologa, chciałam zapytać czy ktoś z Was miał takie problemy? Czy niski wzrost w celiakii był u kogoś związany z niskim poziomem hormonów tarczycy?
CO CIĘ NIE ZABIJE, TO CIĘ WZMOCNI!
Awatar użytkownika
Natko_
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 298
Rejestracja: wt 12 gru, 2006 22:07
Lokalizacja: Wodzisław

Post autor: Natko_ »

Nie wiem, jak to jest u dzieci, bo jestem zdiagnozowana od grudnia w sumie, nie wiem też co u mnie było pierwsze, ale z cała pewnością zawsze byłam najniższa z rówieśników, a jakieś 5,5 roku temu wykryto u mnie niedoczynność tarczycy - czyli mam i celiakię i niedobory hormonów i jestem niska - podejrzewam, że wszystko ma ze sobą związek.

A - moja pani profesor od celiakii też mi kazała kontrolnie wyniki TSh zrobić, więc związek to ze sobą ma.

/Dopisuję się do postu Natko tylko w celu informacyjnym - wydzieliłam oftopik niezwiązany ze wzrostem i przeniosłam do Archiwum, o tu o: link do offtopiku Będzie większy porządek.
Ostatnio zmieniony wt 04 wrz, 2007 10:30 przez Natko_, łącznie zmieniany 2 razy.
Nati mama Madzi '03, Maćka '05 i Mileny '13
Celiakia '07
Awatar użytkownika
GUTEK
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 276
Rejestracja: ndz 24 wrz, 2006 17:12
Lokalizacja: SIERADZ

Post autor: GUTEK »

Mój synek (6 lat) miał rok temu zdiagnozowaną celiakię, badano mu wtedy poziom TSH w surowicy wynik to 1,23 ulU/ml (norma to 0,34 - 6,0 ulU/ml). Natomiast starszy synek (7,5 lat) nie ma celiakii, ale badanie na poziom TSH też miał robione, wynik to 2,72 uIU/ml. Jednak ze względu na jego niski wzrost poszliśmy do endokrynologa. Miał zrobione badanie na hormony i okazało się, że ma niski poziom hormonu wzrostu. wyznaczona nam termin na badania w szpitalu, ale ze względu na strajki wszystko się poprzesuwało. Jak widzisz niski wzrost nie zawsze jest zbieżny z celiakią.
Na diecie od 15.03.2011
Joanna P.
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 166
Rejestracja: pt 09 gru, 2005 10:25
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: Joanna P. »

Nie potrafię powiedzieć jaki jest związek niedoczynności tarczycy i celiakii, za to na 100% niedoczynnośc tarczycy jest przyczyną uporczywej niedokrwistości/niedoboru żelaza :!: utrzymującej się mimo podawania żelaza oraz niskiego wzrostu.
Myślę, że można zwalać na celiakię różne objawy ( bo faktycznie mogą być najróżniejsze) ale jeżeli od dłuższego czasu dieta bg jest przestrzegana i badania przeciwciał wskazują, że jest przestrzegana skutecznie, to warto pomyśleć o innych możliwych przyczynach objawów, w taki sam sposób, jak się do tego podchodzi u nie-celiaków.
Ostatnio zmieniony wt 04 wrz, 2007 23:26 przez Joanna P., łącznie zmieniany 1 raz.
Siłaczka200
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 32
Rejestracja: pt 27 kwie, 2007 12:02
Lokalizacja: POMORZE

Post autor: Siłaczka200 »

Dziękuję za Wasze wypowiedzi na ten temat :!:
Moja córka faktycznie ma problemy z żelazem, ale dzięki Bogu Ferrum Lek w syropie wchłania się, gdyż po 2,5 miesięcznej kuracji zrobiliśmy jej kontrolne badanie krwi i poziom żelaza był juz w normie :D Mimo to będę jej podawać Ferrum Lek jeszcze przez 4 m - ce.
Przypadek mojej córki potwierdza, więc twierdzenie Joanny, że jest związek między niedoborem żelaza, a niedoborem hormonów tarczycy!
POZDRAWIAM WSZYSTKICH CZYTAJąCYCH I ZYCZę MIłEGO DNIA :053:
CO CIĘ NIE ZABIJE, TO CIĘ WZMOCNI!
Awatar użytkownika
Natko_
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 298
Rejestracja: wt 12 gru, 2006 22:07
Lokalizacja: Wodzisław

Post autor: Natko_ »

Joanno - przyznaję rację, po zastanowieniu się przypomniałam sobie, że pani profesor mówiła, że jak po jakimś czasie diety w hormonach nie bedzie poprawy, to zajmiemy sie tarczycą "oddzielnie", bo będzie to wskazywało na to, że nie tylko celiakia ma na moją tarczyce i hormony wplyw - bo wpływ mieć może, ale nie musi.
Nati mama Madzi '03, Maćka '05 i Mileny '13
Celiakia '07
Awatar użytkownika
Olciak
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: pn 17 kwie, 2006 00:36
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Olciak »

Ja mam celiakie i niedoczynność tarczycy. Jak za dziecka nie rosłam mimo przestrzegania diety to dopiero po zmianie lekarza od razu okazało się, że mam problemy z tarczycą.
ODPOWIEDZ