Czy to celiakia?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8154
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Czy to celiakia?

Post autor: Leeloo »

radzę zbadać krzywą cukrową - badanie glukozy I INSULINY po wypiciu roztworu glukozy.
jakie masz TSH i ft4? jak usg tarczycy?
Pajacynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: ndz 02 mar, 2014 21:23

Re: Czy to celiakia?

Post autor: Pajacynka »

urszulku czuj się jak u siebie ;-)
Byłam na diecie całkowicie bezmlecznej w czasie karmienia piersią, bo synek miał alergię. Nie jestem do końca przekonana, czy wyrzucenie całej krowy z menu dobrze wpłynie na moją osteopenię, mimo, że suplementuję wapń w dużych dawkach. Faktem jest, że coś jeszcze jest nie tak w mojej diecie, bo złowrogie bulgoty z kiszek się dobywają codziennie, a i termofor muszę na brzuch kłaść, bo sam ulgix nie pomaga.
Jeśli o mnie chodzi, to krzywą cukrową miałam robioną po porodzie dwa razy, łącznie z insuliną, wszystko było ok. Ja jestem w grupie ryzyka przez tę cukrzycę ciężarnych.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8154
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Czy to celiakia?

Post autor: Leeloo »

jedyne co z krowich produktów faktycznie dostarcza jakies tam ilości wapnia to dobry ser żółty. reszta to pic na wodę, chore zabobony i wiejskie mity szerzone przez niedouczonych uczonych. mleko krowie ma niekorzystny stosunek wapnia do fosforu co nie powala mu sie wchłonąć (u człowieka rzecz jasna, dla cielaka jest idealne- bo mleko krowie jest dla dziecka krowy, a nie dla ludzi..). poza tym mleko i jego przetwory ZAKWASZAJĄ ludzki organizm. a on, by sie przed tym obronić, robi absolutnie wszystko by zachować równowagę (homeostazę)- czyli uwalnia wapń z kości by zneutralizować kwasowość.

wapń musisz łykać razem z witaminą D i magnezem, inaczej nie ma to żadnego sensu. multum wapnia masz w migdałach (w tym mąka migdałowa), morelach suszonych, sardynkach, maku, sezamie, brokule, produktach sojowych (mleko jest wzbogacane).
Pajacynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: ndz 02 mar, 2014 21:23

Re: Czy to celiakia?

Post autor: Pajacynka »

Ja to wszystko wiem o nabiale, ale uwielbiam sery żółte (te porządne) i twaróg :)) Nie jem tego jakoś specjalnie dużo. Produktów sojowych nie lubię, no nie smakują mi, próbowałam :( Moją miłością jest kasza jaglana i musi być w moim menu obowiązkowo codziennie. Wapń łykam z witaminą D, ale magnezu już nie - czy to wszystko jedno, jaki magnez?
Gdzie kupujecie mąki? Gryczaną, jaglaną i ryżową mogę sama robić.
Chyba zrobię jeszcze te badania żelaza i witaminy D przed wizytą u gastroenterologa, żeby był komplet. Jak często warto powtarzać badania na tarczycę? Jeśli niecały rok temu było ok? Czy zrobić panel alergologiczny na własną rękę, czy lepiej iść do alergologa najpierw? Nie chcę być mądrzejsza od lekarzy, tylko to czekanie na ostateczną diagnozę jest jednak stresujące.
O dziwo, od paru dni czuję się w końcu lekko, nie boję się jeść. A wcześniej bałam się zjeść cokolwiek, bo zaraz po nawet małym posiłku bywało, że czułam ociężałość, mdłości i wzdęcia, brrr.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8154
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Czy to celiakia?

Post autor: Leeloo »

najpopularniejszy MgB6 wystarczy.
zrób te badania szczególnie żelazo i ferrytynę. witamina D jest droga.
rok to bardzi dawno temu, powinnaś zbadac ją teraz i kolejne badanie za ok 5 tygodni- TSH, ft4 i ft3.

jesli dostaniesz szybko termin do alergologa, to możesz z nim to skonsultować.
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy to celiakia?

Post autor: Sheep »

Co do magnezu, to niektórzy (znajoma kardiolożka) twierdzą, że właśnie nie należy jeść takich łączonych: magnez + wit B, bo się źle wchłaniają. Znaczy najlepiej oddzielnie magnez, a witaminy B przy innej okazji.
Obrazek
Pajacynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: ndz 02 mar, 2014 21:23

Re: Czy to celiakia?

Post autor: Pajacynka »

Alergologa mam na 25 kwietnia dopiero, to już będzie po wizycie u gastroenterologa. Ja już wydałam kupę kasy na badania :/ Pakiet alergenów pokarmowych i wziewnych w diagnostyce kolejne kilkaset zł by kosztował, muszę się zastanowić. W przyszłym tygodniu spróbuję poprosić mojego internistę o skierowanie na tarczycę i w kierunku anemii, ciekawe, czy mi da...
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8154
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Czy to celiakia?

Post autor: Leeloo »

no niestety, ja też tyle płaciłam, a potem panele skórne..

to jest jego obowiązek, nie prosisz o zbadanie gęstości kości czy przeciwciał ANA, tylko o 2 podstawowe sprawy, szczególnie u kobiet.
Pajacynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: ndz 02 mar, 2014 21:23

Re: Czy to celiakia?

Post autor: Pajacynka »

Panele skórne, to mogę u alergologa zrobić w ramach ubezpieczenia na szczęście :) Badanie gęstości kości robiłam odpłatnie i dzięki temu wiem, że mam osteopenię. W sumie najdroższe jak do tej pory to były badania genetyczne i przeciwciała na celiakię.
Pajacynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: ndz 02 mar, 2014 21:23

Re: Czy to celiakia?

Post autor: Pajacynka »

Jak długo po wprowadzeniu diety mogliście bez pzreszkód ze strony przewodu pokarmowego zjeść coś smażonego?
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Re: Czy to celiakia?

Post autor: alva_alva »

Ja dietę trzymam 2 lata i trzy miesiące, do te pory nie mogę jeść smażonego i od 3 lat nie jem w ogóle smażonego, ale ja mam zapalenie żołądka jeszcze, na innym tle.
Awatar użytkownika
ewciaaaa244
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: ndz 16 mar, 2014 17:53

Re: Czy to celiakia?

Post autor: ewciaaaa244 »

Witam:)
czy moglybyscie mi dziewczynki powiedziec jak wyglada wysypka na twarzy,u osob z celiakia?
Czy jest podobna do zwyklego tradziku,czy swedzi?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8154
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Czy to celiakia?

Post autor: Leeloo »

to może być trądzik, suche czerwone swedzące/nieswędzące plamy, grudki, kaszka, generalnie wszystko :029:
Pajacynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 401
Rejestracja: ndz 02 mar, 2014 21:23

Re: Czy to celiakia?

Post autor: Pajacynka »

Pytałam o to smażone, bo w sobotę pozwoliłam sobie na zjedzenie małej porcji frytek i niezbyt się po tym czułam. Czyli jednak za wcześnie.
Ile płaciliście za badanie poziomu witaminy D? We Wrocławiu będzie to około 180 zł :/
No właśnie, od kilku tygodni mam duże problemy z cerą, zupełnie nie łączyłam tego z celiakią, ale może i to o to chodzi.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Re: Czy to celiakia?

Post autor: alva_alva »

Sheep pisze:Co do magnezu, to niektórzy (znajoma kardiolożka) twierdzą, że właśnie nie należy jeść takich łączonych: magnez + wit B, bo się źle wchłaniają. Znaczy najlepiej oddzielnie magnez, a witaminy B przy innej okazji.
Magnez jest bardzo ciężkostrawny że tak to ujmę. Ja łykałam dawno temu czasem jak jakieś skurcze mnie łapały, ale wtedy bardzo szybko robiła się katastrofa z żołądkiem. Zaczęłam kupować magnez dojelitowy, jest droższy, ale teoretycznie ma się uaktywniać w jelitach dopiero i może nieco było lepiej, ale i tak dobrze się nie czułam po tym. Nie dotykam się tego. Podobne efekty daje łykanie żelaza, o czym chyba część lekarzy nie wie nawet. U nas bywa często anemia, więc walą to żelazo, po którym jelita i żołądek bolą jeszcze bardziej, a nie szukają często przyczyny anemii.
ODPOWIEDZ