Interpretacja wyników

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
pentlik
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 57
Rejestracja: pt 01 mar, 2013 21:13
Lokalizacja: Parchowo

Interpretacja wyników

Post autor: pentlik »

Proszę o interpretację moich wyników. Ostatnio byłem na badaniach, ale do gastrologa idę dopiero na drugi rok. Zaznaczam, że ostatnio coś źle się czułem, choć wydaje mi się, że dietę przestrzegam bardzo dobrze. Oto moje wyniki.
BADANIE WYNIK JEDNOSTKI WARTOŚCI REFER.
p/c endomysium mięśni gładkich IgA ujemny < 1:10
p/c endomysium mięśni gładkich IgG ujemny < 1:10
p/c gliadynie deaminowanej IgA 4.34 RU/ml < 25.00
p/c gliadynie deaminowanej IgG 61.36 H RU/ml < 25.00
p/c transglutaminazie tkankowej IgA <2.00 RU/ml < 20.00
p/c transglutaminazie tkankowej IgG 0.04 poniżej 1.00
pentlik
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 57
Rejestracja: pt 01 mar, 2013 21:13
Lokalizacja: Parchowo

Re: Interpretacja wyników

Post autor: pentlik »

Dobra, poczytałem trochę forum i śmiem stwierdzić, że większość wyników jest w normie tylko ten jeden odbiega znacząco ponad poziom. Czy to może być spowodowane, złą dietą, czy np. dwa dni prędzej mogłem zjeść coś co mi zaszkodziło i dlatego tak wynik się podniósł? Pomoże ktoś?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8140
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Interpretacja wyników

Post autor: Leeloo »

myślę, że coś Ci się nielegalnego przewija w diecie. bo naprawdę wątpię, aby po jednej wpadce od razu zrobił się stan zapalny i wzrost przeciwciał.

wypisz dokładnie co jadasz/pijesz i gdzie, może znajdziemy winowajcę. mieszkasz z glutenowcami w domu? jak wygląda mycie naczyń, użytkowanie desek/sztućców, wspólnych słoików itd?

jakie miałes/masz objawy, które zmusiły Cię do badań?
pentlik
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 57
Rejestracja: pt 01 mar, 2013 21:13
Lokalizacja: Parchowo

Re: Interpretacja wyników

Post autor: pentlik »

Cały czas myślałem, że dietę bezglutenowa przestrzegam bardzo dobrze, ponieważ ostatnie wyniki jakie robiłem to wyszły bardzo dobrze... W domu jestem z dwoma bezlutenowcami( mama i siostra). Tata je normalnie, mianowicie chleby trzymamy razem w szufladzie, ale w osobnych woreczkach. Naczynia myjemy razem w zmywarce. Co może mnie martwić to, że ojciec spożywa tą samą margaryne co my i robi to nożem krojonym gdzie kroił swój chleb. Staram się jeść tylko rzeczy z przekreślonym kłosem, albo z adnotacja o bezglutenowości. Pić piję tylko soki 100% Hortexu i wody niegazowane, no i oczywiście może na jakiejś imprezie wino lub mocniejszy napój wyskokowy.
Jestem miłośnikiem grilowania i może to jest ten powód dlaczego mam tak zawyżone przeciwciała. Mianowicie robię grille wraz z glutenowcami tylko na osobnej foli i osobny widelec, ale czasami jak tata robi to zdarzy mu się że nie patrzy na folie tylko kładzie prosto na grilla, może to jest ten powód. No i może przez przyprawy, w domu uzywamy tych z Dary Natury ale jak ide gdzies na grila to są posypane zwykłym pieprzem.
Naprawdę nie wiem co może być tego przyczyną. Możliwe jest, że np. w przeciągu miesiąca zjadłem naprawdę glutenową potrawę i dlatego przeciwciała sie tak podniosły, czy musi być coś w diecie co jem rutynowo a jest mi zabronione?
Może lody Algida, ale z forum wynika, że nie zawierają glutenu.
Masakra, sam już nie wiem.
A co do objawów to jako takich nie mam, brzuch mnie pobolewa od czasu do czasu. Badania zrobiłem ponieważ miałem 2 skierowania na przeciwciała od gastrologa i dlatego sobie zrobiłem jedne a za pół roku sobie zrobię drugie.
Dzięki Leeloo, że w ogóle raczyłaś odpowiedzieć:)
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8140
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Interpretacja wyników

Post autor: Leeloo »

Nie ma sprawy, od tego jest forum.

Myślę, że sam odpowiedziałeś sobie na pytanie co jest nie tak. wspólna margaryna/maselniczka to już jest bardzo duży potencjalny wróg Twojej bezglutenowości. wręcz 100%. macie wspólną deskę do pieczywa?
Folia od grillowania i nie-Twoje-przyprawy to następne bardzo możliwe opcje. musisz tego pilnować i zanosić swoje przyprawy. to nie jest wielki problem, wszyscy to robimy, dasz radę. Tata też powinien być trochę bardziej uświadomiony.

piszesz, że spożywasz produkty z adnotacją- co masz na myśli, jakie to produkty? to, że produkt jest naturalnie bezglutenowy absolutnie nie oznacza, że nie ma glutenu, niestety. Przykład- otręby gryczane Melvitu..

Lody Algidy- te oznaczone jako bez glutenu, są ok.

co do pytania czy wynik mogło spowodować pojedyńcze spożycie glutenu...myślę, że nawet lekarz nie wiedziałby co odpowiedzieć, bo wątpię by prowadzono badania na ten temat. dlatego piszę co uważam- nie wydaje mi się by JEDNA glutenowa potrawa spowodowała wzrost przeciwciał i to 2 razy ponad normę. Myślę, że coś przewija Ci się dosyć powtarzalnie w menu i powoduje objawy i trochę podwyższone przeciwciała. ale to jedynie moja opinia :)

zadbaj teraz o czystość diety, wykorzystaj to drugie skierowanie za pół roku i zobaczymy. i warto zapytać lekarza o to samo. może ma tak duże doświadczenie z celiakami, że potrafi lepiej oszacować reakcję organizmu na jednorazowe wpadki.

jest jeszcze opcja, że może coś rypnęli w laboratorium..kto wie.
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: Interpretacja wyników

Post autor: Anula80 »

Leeloo pisze:to, że produkt jest naturalnie bezglutenowy absolutnie nie oznacza, że nie ma glutenu, niestety. Przykład- otręby gryczane Melvitu..
Czy one nie są w wykazie produktów bg? Mam je w szafce :/ i używałam kilka razy. U bezglutenowej mamy wyczytałam, że można ich używać.
Sorki, że nie na temat, ale tak samo mąkę gryczaną dla Bezglutenu (której używam) produkuje Melvit. Z tego, co się zorientowałam każdorazowo jest ona badana na zawartość glutenu. Ale mimo wszystko nie wiem, czy można tym firmom ufać :/
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Interpretacja wyników

Post autor: pleomorfa »

Wątpię... bo Melvit często w swoich produktach przekracza dopuszczalną zawartość glutenu (nawet jeśli na etykiecie mają napisane "gluten free").
Tutaj badali kilka ich produktów: http://www.celiakia.pl/iv-tura-badan-wyniki/
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8140
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Interpretacja wyników

Post autor: Leeloo »

od kiedy na mąkach pojawiła się wzmianka o śladowych ilościach, nie kupuję już nic od tej firmy. Nie wiem jak najnowsze opakowanie tych płatków, jak mam z zeszłego roku i adnotacji nie ma. jak będę mieć okazję, to sprawdzę.
pentlik
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 57
Rejestracja: pt 01 mar, 2013 21:13
Lokalizacja: Parchowo

Re: Interpretacja wyników

Post autor: pentlik »

No to teraz musze zadbać o dwie margaryny w lodówce:)
O te produkty z adnotacja o braku glutenu w kupowanych produktach. Do tej pory jadłem lody Algidy, ale tylko te które niby są bezglutenowe. Od teraz będę jadł tylko te gdzie jest napis ,,Produkt bezglutenowy".
Dzisiaj jeszcze kupuję osobnego grilla i nie będzie problemu z grillowaniem:)
Większa kontrola i powinno być dobrze:)
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8140
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Interpretacja wyników

Post autor: Leeloo »

otóż to, pentlik :D
miłego i bezpiecznego grillowania ;)
ODPOWIEDZ