Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Ukasz12
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 80
Rejestracja: pn 28 sty, 2013 14:18
Lokalizacja: Mielec

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Ukasz12 »

Super. Dzięki jeszcze to zbadam jeżeli biopsja będzie ok.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Leeloo »

zatem czekamy g:)
Ukasz12
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 80
Rejestracja: pn 28 sty, 2013 14:18
Lokalizacja: Mielec

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Ukasz12 »

Jakie znacie najwygodniejsze zamienniki chleba, które można użyć przy śniadaniu, kolacji i między posiłkami. Oczywiście BG i najlepiej jak by dostarczały tyle samo wartości odżywczych co chleb pełnoziarnisty ;)
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Leeloo »

chyba już o czymś podobnym pisaliśmy? wafle ryżowe/kukurydziane, Habżyki, własne ekspresowe i łatwe wyroby, ciasteczka Amarantuski- lekko słodkie bo z miodem w recepturze, placki, a z nieco odmiennych: papier ryżowy, nori (i w nie zawinięte to co lubisz).
Ukasz12
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 80
Rejestracja: pn 28 sty, 2013 14:18
Lokalizacja: Mielec

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Ukasz12 »

Dzięki :) Było coś wcześniej ale tutaj chodziło mi o konkretne produkty a tam było pisane ogółem :)
wieczorynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 432
Rejestracja: pt 25 lut, 2011 11:30
Lokalizacja: Żory

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: wieczorynka »

warto zrobić też tą tortillę samemu i w nią pozawijać co się chce. Ja zrobiłam z mąki chlebowej i dwiema łyżkami mąki kukurydzianej. Jakież było moje zaskoczenie, wyszły mi idealne placki pycha
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Leeloo »

wieczorynko, jeśli masz ochotę, to podziel się tym zacnym przepisem poprzez założenie wątku tortilli w poniższym dziale:
viewforum.php?f=15

g:D
Ukasz12
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 80
Rejestracja: pn 28 sty, 2013 14:18
Lokalizacja: Mielec

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Ukasz12 »

Nie mam Celiaki :))))) nie dostałem wyników do ręki ale rozmawiałem z lekarzem i mówił, że kosmki nie mają żadnego stopnia zniszczenia :) Wyniki na papierze będę miał za tydzień.


SUPERSUPERSUPER!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D teraz jeszcze tylko sobie dobadam alergen z panelu i będzie git ;)
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Leeloo »

w takim razie pytanie co to było w dzieciństwie? :zdziw:

kosmki nie są zniszczone..ale to jest już postępująca choroba, najpierw są nacieki limfocytów itd. o tym nie wspomniał, tak?

czy jesz teraz gluten?
Ukasz12
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 80
Rejestracja: pn 28 sty, 2013 14:18
Lokalizacja: Mielec

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Ukasz12 »

Wspomniał, że limfocyty były jakoś sprawdzone z gr. d4, d3 czy coś takiego i było wszystko ok. i mówił, że histopatologia jest dobra także celiaki nie mam. W dzieciństwie nie wiem co to mogło być ja miałem podawane już jak miałem rok mleko z mąką przez babcie i nie tolerowałem tego, może jak ktoś ma roczek i dostaje od razu z mleko z mąką to nie przyswaja tego z łatwością :D nie wiem, zrobię jeszcze alergeny z panelu i to jedno badanie co miałem pod 1 wyżej dla świętego spokoju i wrzucę na looz z tym, będę tylko ograniczał gluten jak wszystko wyjdzie ok. Ja w dzieciństwie nie miałem zdiagnozowanej celiakii miałem tylko tą dietę bezglutenową trzymać i moja Mama mówiła, że to Celiakia a sama nie wiedziała czy ją do końca miałem czy nie bo to były tylko przypuszczenia, że to mogło być to.

Ale zauważyłem lepsze samopoczucie jak zacząłem brać Prazol na to GER co mi lekarz przepisał i faktycznie widzę poprawę także te kaszle itp. to najprawdopodobniej idą o tego a powoli mam co raz lepsze sampoczucie :)
Ostatnio zmieniony wt 23 wrz, 2014 15:12 przez Ukasz12, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Leeloo »

ok rozumiem, no to bardzo fajnie. g:)

pamiętaj, że jeśli chcesz wykonać dalsze badania, to musisz jeść gluten, aby wyniki były wiarygodne.
Ukasz12
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 80
Rejestracja: pn 28 sty, 2013 14:18
Lokalizacja: Mielec

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Ukasz12 »

Jadłem gluten w małych ilościach ostatnio nie, że 100% diety także jak pójde jutro zrobić badanie to myślę, że będzie ok:) Idę sobie teraz bułkę z szynką zrobić ;) żeby troche tego glutenu dostarczyc :D
Ukasz12
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 80
Rejestracja: pn 28 sty, 2013 14:18
Lokalizacja: Mielec

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Ukasz12 »

Mam wszystkie wyniki: alergeny - gluten, pszenica, żyto są ok. tzn. nie mam alergii. Badanie genetyczne: wynik testu HLA-DQ2 negatywny, HLA-DQ2,5 negatywny i HLA-DQ8 negatywny. <---- to jest ogólny wynik testu, są jeszcze jakieś badania częściowe i jest tam 5 podjednostek i jedną miałem pozytywną jednostka HLA-DQ2,5 alfa jest pozytywna. W komentarzu do badania pisało Wynik HLA-DQ2/DQ8 negatywny. Wykryto jedynie coś tam pisało z alelem kodującym nie pamiętam co i pisało wskazane badanie serologiczne EMA i tranglutaminazy. Transglutaminaze mam już zrobioną i jest ok. EMA nie mam. Zamykam sprawę i odżywiam się normalnie jeżeli macie jakieś zastrzeżenia to dajcie znać! Dziękuję wszystkim za pomoc w sprawie, szczególnie Tobie Leeloo ;)

podjednostka α HLA-DQ2,2 - negatywny
podjednostka α HLA-DQ2,5- pozytywny
podjednostka α HLA-DQ8 - negatywny
podjednostka β HLA-DQ2,2/Dq2,5 - negatywny
podjednostka β HLA-DQ8 - negatywny


Wynik testu
HLA-DQ2,2 - negatywny
HLA-DQ2,5- negatywny
HLA-DQ8 - negatywny
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Leeloo »

A alergie w której klasie zrobiles teraz?

Z genów wynika, że masz predyspozycje w jakimś mniejszym stopniu, ale nie oznacza, że na pewno kiedyś zachorujesz. Nie masz najważniejszych także jest dobrze.

Twoja poprawa na bezglucie może być od nieceliaczej nadwrażliwości. Tolerancję glutenu oceniasz wtedy sam na sobie.

Proszę bardzo, na zdrowie!
Ukasz12
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 80
Rejestracja: pn 28 sty, 2013 14:18
Lokalizacja: Mielec

Re: Celiakia, czy na pewno choroba na całe życie?

Post autor: Ukasz12 »

F79 - gluten (gliadyna) (ICD-9: L91)
IgE sp. gluten (gliadyna) Wynik Jedn. Zakres referencyjny LIW
<0,10 kU/L -
Stężenie (kU/I) Klasa
<0,35 0
0,35 - 0,69 1
0,70 - 3,49 2
3,50 - 17,4 3
17,5 - 49,9 4
50 - 100 5
> 100 6
To jest badanie z panelu, żyto i pszenica chyba w tej samej klasie bo jej tylko dyktowałem w okienku gluten, pszenica, żyto i tyle. Czyli raczej nie muszę się obawiać, że teraz mam celiakie ? Jeżeli chodzi o nadwrażliwość to nie wiem i tak będę stosował jak najmniej glutenu bo wtedy się trochę lepiej czułem przede wszystkim lżej i cerę miałem czystą
ODPOWIEDZ