ból stawów większy na diecie bezglutenowej

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
fotoamatornia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: pn 26 maja, 2014 19:16

ból stawów większy na diecie bezglutenowej

Post autor: fotoamatornia »

Witajcie,
jestem na diecie BG od 6 mscy ...czuje sie o niebo lepiej
ale
bole stawów, które zawsze byly teraz sa nie do wytrzymania... nie mam mocy w palcach, ciężko mi utrzymać szklankę w dłoni ...czuje bol przy obciążaniu palców
mam 38lat, wiec na reumatyczne bóle chyba jeszcze za wcześnie ;-/

reumatolog skierował mnie na badania:
Czynnik reumatoidalny RF IgM wynik: 10

< 20 -------------------------------- Interpretacja wyniku: ujemny <20 dodatni >20

P.ciała p/jądrowe ANA2 HEp-2 wynik: DODATNI (wartość referencyjna miano < 1: 100)
P-ciała p/jądrowe i p/cytoplazmatyczne (ANA2) komentarz:
P-ciała p/jądrowe i p/cytoplazmatyczne (ANA2): STWIERDZONO obecność przeciwciał przeciwjądrowych w mianie 1:3200 dających na komórkach HEp-2 obraz świecenia ziarnisty. Badanie wykonano metodą immunofluorescencji pośredniej



czy ktoś z Was miał może podobnie? wiecie co dalej?
oczywiście wracam do reumatologa i będziemy myśleć dalej ...ale w pierwszej kolejności szukam wśród swoich :)
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: ból stawów większy na diecie bezglutenowej

Post autor: Leeloo »

jaki był powód diety BG?

masz bardzo wysoki wynik przeciwciał - czy nie dałaś o jedno "0" za dużo?.. ziarniste świecenie wskazuje na chorobę spowodowaną odkładaniem się tzw. kompleksów immunologicznych, które występuje np w toczniu.
reumatolog niezbędny.

czy oprócz bóli masz obrzęki? wysypki? jak wygląda cera, jest zaczerwieniona na policzkach?

jesteś wrażliwa na światło? szybko się męczysz?

jak wygląda morfologia? mocz ogółem?

lekarz powinien zlecić badanie dsDNA, anty-CCP, lupus antykoagulant, poziom dopełniacza, proteinogram usg i rtg stawów..
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Re: ból stawów większy na diecie bezglutenowej

Post autor: alva_alva »

Ja mam tocznia i potwierdzam wszystko co napisała koleżanka, ale nie stresuj się na zapas. Trochę badań przed Tobą. Odpowiedz na wszystkie pytania koleżanki i może już coś Cię ukierunkujemy przed wizytą u reumatologa, o co masz pytać, o jakie badania itp.
Awatar użytkownika
fotoamatornia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: pn 26 maja, 2014 19:16

Re: ból stawów większy na diecie bezglutenowej

Post autor: fotoamatornia »

Wyniki przekleilam wiec nie ma mowy o pomyłce :(

Morfologia wzorowa
Mocz nie wiem, bo dawno nie badałam

Obrzęki dłoni mam tylko nad ranem i dość rzadko innych obrzęków nie zauważyłam
Skóra, bardzo cienka i przezroczysta, z rumieniem ale tylko jak się zdenerwuje, jem coś co wskazywałoby na zawartość glutenu
Wysypek nie miewam
Na światło ...hmmm, zdecydowanie wole półmrok, bo lzawie jak jest jasno
Mecze się szybko

Dzięki za info
Zapisałam się na czwartek do reumatologa


Powód diety:
Celiakia
Zdiagnozowana w grudniu 2012



12.2013, przepraszam
Na telefonie cieżko wcelować :)
Awatar użytkownika
Anika78
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 222
Rejestracja: śr 19 mar, 2014 23:47
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: ból stawów większy na diecie bezglutenowej

Post autor: Anika78 »

Fotoamatornia,wiem że to nie jest pocieszające,ale choroby reumatyczne coraz częściej ,,lubią"młodych,w szpitalach na reumatologii nie brak nawet
nastolatków :/
To co mogę Ci poradzić,jako koleżanka po ANAch,to dobry reumatolog,najlepiej pracujący w szpitalu,a jeszcze lepiej jak będzie ordynatorem,bo wtedy na bank, weźmie Cię na badania na swój oddział,tak to już jest.
A badać jest co,bo ANA masz bardzo wysokie,do tego szybko się męczysz,źle reagujesz na światło itp.,
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: ból stawów większy na diecie bezglutenowej

Post autor: Leeloo »

objawy się zgadzają..
czy masz jeszcze jakieś choroby?

masz 38 lat, powiem Ci, że widziałam sporo i ten wiek nie jest absolutnie za wczesny. leżałam i leżę z 20-latkami. o oddziale dziecięcym już nawet nie wspomnę.

jest nawet świeża akcja:
http://3majmysierazem.pl/nasze-projekty ... oda-twarz/
Awatar użytkownika
fotoamatornia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: pn 26 maja, 2014 19:16

Re: ból stawów większy na diecie bezglutenowej

Post autor: fotoamatornia »

Dzięki za cenne informacje

Kurczę, zawsze myślałam ze jestem zdrowa, ze wszystko goi się na mnie jak "na psie"
A tu celiakia ...z której po przejściu na dietę jestem nawet zadowolona :) bo jem zdrowiej

Czytałam ze ten toczeń może być spowodowany tabletkami hormonalnymi ...ja właśnie je odstawiłam 2 msce temu i przeszłam na krazek
I chyba od tych 2 miesięcy bóle się bardzo nasiliły

No nic, czas start ...z badaniami
Dziękuje jeszcze raz
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: ból stawów większy na diecie bezglutenowej

Post autor: Leeloo »

Kochana, wiem, że to przybijające, wierz mi. ale teraz nie ma co rozkminiać, idź do reumatologa, zobaczymy jak dalsze wyniki.

Trzymamy kciuki <całus>
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Re: ból stawów większy na diecie bezglutenowej

Post autor: alva_alva »

fotoamatornia pisze: Morfologia wzorowa
Mocz nie wiem, bo dawno nie badałam

Obrzęki dłoni mam tylko nad ranem i dość rzadko innych obrzęków nie zauważyłam
Skóra, bardzo cienka i przezroczysta, z rumieniem ale tylko jak się zdenerwuje, jem coś co wskazywałoby na zawartość glutenu
Wysypek nie miewam
Na światło ...hmmm, zdecydowanie wole półmrok, bo lzawie jak jest jasno
Trochę bez przesady z tym toczniem. Nie podejrzewałabym tocznia na podstawie tych objawów tak na wstępie, mimo dodatnich ANA. Nadwrażliwość na światło, czyli konkretnie promieniowanie UV i żadne inne światło, znajdujące się w kryteriach rozpoznania tocznia, to raczej coś innego niż "łzawienie jak jest jasno". Łzawienie jak jest jasno nie ma raczej zbyt dużo wspólnego z toczniem. Podobnie jak i rumień po zdenerwowaniu nie ma żadnego związku z rumieniem toczniowym.
Obrzęk dłoni/ stawów owszem, może zdarzyć się w toczniu, ale poranny obrzęk jest bardziej typowy dla RZS.
Innych objawów typowych dla tocznia brak, a samo ANA dodatnie to jeszcze nie oznacza żadnej choroby tkanki łącznej. Pierwsze co tym zrobiła panel ENA, czyli " podciała" tego ANA dodatniego, które wyszły. Zwie się to ANA 3. To należy zrobić w pierwszej kolejności zanim się w ogóle zacznie czegoś dalej szukać. Nie ma objawów duszności, kaszlu, ucisku w klatce piersiowej, stanów grypopodobnych, temperatury, brak rumienia,brak wysypek toczniowych, brak bólów głowy, brak objawów OUN, morfologia w normie, mocz nie wiemy. Warto zrobić badanie ogóle moczu jeszcze z osadem przed wizytą u reumatologa. Nie ma co się straszyć do przodu.

Co do pigułek, to nie ma znaczenia czy jesteś na pigułkach czy krążkach. To jedno i to samo, tylko jest inna droga podania. Zarówno pigułki jak i krążki należą do leków , które tocznia mogą indukować, gdyż zawierają estrogeny, Toczeń jest częściowo hormonozależy, a konkretnie zależny od kobiecych hormonów, dlatego panowie znacznie rzadziej zapadają na tocznia. W obu przypadkach dostarczasz do organizmu spore dawki hormonu, które toczeń lubi.

FT4, Ft3 i TSH kiedy miałaś robione i jakie były wyniki? Bóle stawów mogą być od Hashimoto także, podobnie jak i zmęczenie. Przy celiakii to bardzo częsty dodatek.
justek625
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 436
Rejestracja: śr 13 sie, 2014 20:42

Re: ból stawów większy na diecie bezglutenowej

Post autor: justek625 »

Przy celiaki tez wystepuje, bol statwow, tak lekarz mi powiedzial.

Na tocznia trzeba miec 4 kryteria spelnione z 12 i pozytywne Ana to za malo. Mi 'przybili' niezroznicowana chorobe tkanki lacznej (czyli cos co moze dac pozniej toczen, ale na dzien dzisiejszy nie spelniam pelnych kryteriow, pomimo ewidentnej wrazliwosci na slonce, ana i jakis tam jeszcze wynikow i podejrzeniu juz w wieku 18 lat). Na stronie toczen. pl jest mnostwo osob z pozytywnym ana, ale 50 % z nich ma pelnego tocznia na papierze. Wejdz poczytaj, zobaczysz na czym polega diagnozowanie, a czasem to trwa 12 lat...
pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
Anika78
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 222
Rejestracja: śr 19 mar, 2014 23:47
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: ból stawów większy na diecie bezglutenowej

Post autor: Anika78 »

Z tym długim diagnozowaniem,to prawda,mnie też diagnozują i diagnozują...Dlatego,chociaż mam takie same ANA,tylko w mniejszym mianie,to za wiele Ci nie pomogę,bo sama jeszcze niewiele wiem.
Podstawa to dobry reumatolog,skory do przebadania pacjenta
Awatar użytkownika
fotoamatornia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: pn 26 maja, 2014 19:16

Re: ból stawów większy na diecie bezglutenowej

Post autor: fotoamatornia »

Bardzo Wam dziękuje ...trochę już byłam przerażona :)
Muszę poczekać na wizytę a nie się wkręcać niepotrzebnie
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: ból stawów większy na diecie bezglutenowej

Post autor: Leeloo »

otóż to, najpierw badamy, potem myślimy co dalej g:)
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Re: ból stawów większy na diecie bezglutenowej

Post autor: alva_alva »

FT3, Ft4 i TSH, kiedy były robione?
Awatar użytkownika
fotoamatornia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: pn 26 maja, 2014 19:16

Re: ból stawów większy na diecie bezglutenowej

Post autor: fotoamatornia »

tsh mam idealne, robione jakies 3 msce temu
nie wiem co to sa te ft3 i 4

moja Pani ginekolog endokrynolog robila mi wszystkie hormonalne ze wzgledu na tabletki
ODPOWIEDZ