Celiakia?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Waldi77
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: pn 10 lis, 2014 19:52

Celiakia?

Post autor: Waldi77 »

Witam
Jest to mój pierwszy post, więc na wstępie witam wszystkich uczestników forum.
Mam pytanie do forumowiczów odnośnie wyników mojego sześcioletniego syna.
Powód badań - utrzymujące się od dwóch miesięcy bóle brzucha oraz przynajmniej raz w tygodniu biegunki oraz podwyższony poziom amylazy w moczu i krwi.
Wynik: Przeciwciała p/transglutaminazie klasa IgA 7,82 U/ml (dodatni od 50), p/transglutaminazie klasa IgG 52,09 U/ml (dodatni od 25).
Do wyników dołączono kartkę, że należy zrobić badania morfologii i żelaza w kierunku anemii oraz w pełnej klasie IgA.
W sprawie wyników skontaktuje się z lekarzem zlecającym w środę, jednak mam pytanie czy ten wynik jednoznacznie świadczy, że na pewno jest to celiakia, czy może jednak oznaczać jeszcze coś innego...
Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszelkie wskazówki.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia?

Post autor: Leeloo »

Witaj Waldi :)

Bardzo konkretny, dobry post..i to Twój pierwszy :D

"Do wyników dołączono kartkę, że należy zrobić badania morfologii i żelaza w kierunku anemii oraz w pełnej klasie IgA."
wspaniale!! prawidłowo! ja bym tu jeszcze zobaczyła ferrytynę- czyli magazyn żelaza. we krwi stężenie żelaza może być ok, ale magazyn na wyczerpaniu, co warto wiedzieć, bo to króciutka droga do anemii z niedoboru Fe.
IgA ogółem jest bardzo potrzebne do oceny układu immunologicznego- jeśli jest niedobór IgA, to przeciwciała na celiakię w tej klasie wyjdą fałszywie ujemne. Być może tak jest właśnie u Twojego syna.

generalnie z objawów i wyników wygląda to na celiakię.

a jak syn stoi w siatce centylowej?

jakie macie choroby w rodzinie?
Waldi77
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: pn 10 lis, 2014 19:52

Re: Celiakia?

Post autor: Waldi77 »

Dzięki za szybką odpowiedź.
W siatce centylowej syn stoi ok - jest zarówno normalnego wzrostu jak i wagi.
Co do badań morfologii, to mieliśmy ją miesiąc temu - wówczas wszystko było ok, oprócz dwóch pozycji z rozmazu tj. Monocyty oraz Eozynofile były znacznie powyżej normy. Żelazo było badane w sierpniu - wówczas było bardzo blisko dolnej granicy normy. Wyniki prób wątrobowych - ok. Co do chorób w rodzinie, to ja czyli tata choruję na idiopatyczne przewlekłe zapalenie trzustki.
Lekarz kierujący na badanie sugerował, że w przypadku dodatniego badania w którejś z klas będzie wykonana gastroskopia - rozumiem, że ona rozwieje wątpliwości?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia?

Post autor: pleomorfa »

będzie wykonana gastroskopia - rozumiem, że ona rozwieje wątpliwości?
Dokładnie chodzi o biopsję dwunastnicy i tak, jest ona decydująca w kwestii diagnozy.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia?

Post autor: Leeloo »

ciekawe z tą trzustką u taty..zwłaszcza ta idiopatia.. jeśli celiakia u syna zostanie w 100% potwierdzona, to można by zbadać tatę na to samo.

czy syn była badany pod kątem pasożytów?? kilkukrotny posiew kału?
Waldi77
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: pn 10 lis, 2014 19:52

Re: Celiakia?

Post autor: Waldi77 »

Trzustka taty badana była na wszelkie sposoby (TK, RM, EUS) - nie ustalono przyczyny dwóch OZT (na tej podstawie stwierdzono, iż mam PZT).
Z licznych badań, które posiadam znalazłem takie jakie wg mnie mogą mieć jakiś związek:
Transglutaminazy IgA 1,7 RU/ml (wynik negatywny do 20)
Transglutaminazy IgG 0,2 Ratio (wynik negatywny do 1)
P/c przeciw jądrowe ANA met. 2,6 Ratio (wynik pozytywny od 1)

Obecnie jesteśmy na etapie zbiórki kału na lamblie - mamy już trzy z sześciu próbek :)
Co do pasożytów, to nie były badane w ostatnim czasie - planujemy je zrobić jak najszybciej.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia?

Post autor: Leeloo »

ok, pasożyty trzeba tu koniecznie sprawdzić.

widzisz, może być tak, że przeciwciała są ujemne, a celiakia buszuje. 100% badaniem na dzień dzisiejszy jest tylko biopsja jelita cienkiego. czy tato miał to badanie? pozytywne ANA -> ktoś się tym zajął? :galy:
Waldi77
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: pn 10 lis, 2014 19:52

Re: Celiakia?

Post autor: Waldi77 »

Co do taty :)
W lipcu 2013 miał gastroskopię z wycinkiem fałdy w okolicach wpustu. Wynik wówczas był taki: fragment nabłonka wielowarstwowego płaskiego z cechami oesophagitis II oraz fragment błony śluzowej typu żołądkowego bez istotnych zmian morfologicznych. Innych wycinków nie było. Diagnostyka zapaleń trzustki trwa od maja 2012, czyli od pierwszego OZT i jak do tej pory bez żadnych efektów...
Co do pozytywnych ANA to nikt na ten temat mi nic nie powiedział - odczytując te wyniki lekarz powiedział mi, że wszystko jest ok.
Tata ma bardzo podobne problemy gastryczne co syn (wypróżnienia, bóle brzucha, gazy) - to był właśnie powód, który spowodował badanie amylazy u syna i dalszą diagnostykę (widziałem analogię do siebie i zacząłem obawiać się, że chodzi o PZT).
Jest jeszcze jedna ważna rzecz - zapomniałem o jednej chorobie taty (nie jest gastrologiczna) - jest to rybia łuska - od urodzenia.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia?

Post autor: Leeloo »

rybia łuska jest chorobą genetyczną, także nie jest tu aż tak istotna.

tata jest widzę niedodiagnozowany. wycinek z wpustu nic nam nie da jeśli chodzi o celiakię.

zobaczmy jak się skończy u syna, choć raczej wiadomo, i wtedy zajmiemy się tatą. Tata nadal cierpi mimo "diagnozy", ma pozytywne przeciwjądrowe... czy prócz problemów gastrologicznych skarży się na jakieś inne dolegliwości?

jeśli będziesz mógł przytoczyć mi cały opis wyniku z tymi ANA, to będę wdzięczna (typ świecenia może itd)
Waldi77
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: pn 10 lis, 2014 19:52

Re: Celiakia?

Post autor: Waldi77 »

Ok, co do syna, to myślę, że w miarę szybko będzie wszystko wiadomo, gdyż gastrolog mówił, że w razie + przeciwciał będzie gastro "od ręki". Jak tylko otrzymam potwierdzenie, to na pewno napiszę co wyszło - zwłaszcza, że w razie potwierdzenia celiakii będę potrzebował na pewno trochę porad :)
Co do mnie to sprawa jest chyba trudniejsza - mogę (jeśli ma to sens) zrobić te same badania co synowi + od razu może pełen "pakiet" IgA. Mogę też spróbować przejść na dietę jak przy celiakii i zobaczyć, czy np. przez dwa m-ce dolegliwości gastryczne przejdą (ew. się zmniejszą).
Co do dolegliwości gastrycznych zauważyłem jedną prawidłowość - nasilają się przy potrawach smażonych (z racji PZT praktycznie ich nie jadam) oraz przy spożywania makaronu (np. w zupie).
Odnośnie pytania - innych problemów zdrowotnych raczej brak - ewentualnie pojawiające się na skórze (głównie brzucha) pęcherzykowate wypryski.
Co do ANA to nic innego przy wyniku nie jest napisane - przepisałem go w całości.
znowu coś sobie przypomniałem - mam od ok. 6 lat stwierdzoną astmę oskrzelową (chociaż bardziej jest to alergia na trawę, która występuje u mnie tylko w maj-czerwiec oraz w mniejszym stopniu we wrześniu).
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Re: Celiakia?

Post autor: alva_alva »

Te pęcherzyki mogą być związane z celiakią, ale brzuch to trochę nietypowe miejsce. Jest odmiana celiakii pod tytułem choroba Duhringa , to jest skórna postać celiakii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_D% ... nga#Objawy

IgG4 masz w normie? Badano ci to?
Waldi77
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: pn 10 lis, 2014 19:52

Re: Celiakia?

Post autor: Waldi77 »

IGG 4 miałem badane - wyszło w normie.
Zobaczyłem wypryski w Chorobie Dühringa - u mnie wygląda to zdecydowanie lepiej, są pojedyncze, pojawiają się w ilości kilku sztuk i co kilka dni.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Re: Celiakia?

Post autor: alva_alva »

Mogą być w mniejszej lub większej ilości.
Waldi77
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: pn 10 lis, 2014 19:52

Re: Celiakia?

Post autor: Waldi77 »

Ok, dzięki za wszelkie informacje. Czas na "przetrawienie" tematu i dalsze działania. Jak tylko będę coś wiedział, to podzielę się informacjami na forum.
Pozdrawiam i dziękuję za wszelkie informacje i sugestie.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Re: Celiakia?

Post autor: alva_alva »

Piszesz o amylazie w moczu i we krwi u synka. A ile jest ta amylaza podwyższona u synka? Ile ponad normę jest u Ciebie? A jak wygląda lipaza? Ile ponad normę?
ODPOWIEDZ