Biegunki w czasie diety

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Kasia87
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: pt 26 gru, 2014 12:06

Biegunki w czasie diety

Post autor: Kasia87 »

Witajcie. Nie wiem w której części forum mam zadać pytanie. Wiec pytam tu. Czy w czasie trwania diety bezglutenowej miewacie luźne stolce lub biegunki. Ja jestem na diecie, gastroskopie mam 14 stycznia natomiast mimo diety mam dziwne stolec a teraz biegunki (moze to grypa jelitowa teraz powiedział lekarz). Powoli zaczyna mnie to wszystko przerażac. Pomóżcie !!
Awatar użytkownika
Demeter24
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 168
Rejestracja: śr 26 lis, 2014 15:08
Lokalizacja: Toruń

Re: Biegunki w czasie diety

Post autor: Demeter24 »

Również mimo diety zdarzają mi się biegunki, lekarz powiedział że w takim wypadku konieczne są dalsze testy alergiczne
Gdyby rzeźnie miały szklane ściany, każdy byłby wegetarianinem.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Biegunki w czasie diety

Post autor: pleomorfa »

Dlaczego celiakia została wykluczona i czemu bez diagnostyki jesteś na diecie bezglutenowej od października i dopiero po takim czasie masz gastroskopię? I czy jest z biopsją czy bez?

A te luźne stolce i biegunki masz od początku diety (i przed nią i po prostu nie minęły), czy pojawiły się teraz?
Jeśli biegunki teraz dopiero to lekarz skądinąd może mieć rację, że winny być może jakiś wirus czy coś, sezon chorobowy niestety trwa. Biegunki chwilowe mogą być spowodowane wieloma czynnikami i jeżeli przejdą po kilku dniach to nie powinno być powodem do zmartwień, a jak trwa dłużej to trzeba iść w diagnostykę.

Miałaś jakieś badania zrobione?

Spokojnie :)
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Kasia87
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: pt 26 gru, 2014 12:06

Re: Biegunki w czasie diety

Post autor: Kasia87 »

Miłam testy u alergologa ale niestety one nie zawsze wychodzą wyszła mi tylko maka jęczmienna. Badania krwi i wyszedł obniżony poziom zelaza. Na diete w październiku miłam przejśc na próbe czy bóle żołądka i brzucha ustały. W grudnia miłam najprawdopodobniej jelitówke bo po kroplówce i lekach wszyko ustało, A wczoraj po zjedzeniu uszek z grzybami (oczywiście bezglutenowych) biegunka po 3-ch loperamidach ustała a dziś po obiedzie znowu. Wkońcu poszlam do lekarza stwierdził ze wygląda to na nieżyt jeli ponieważ prócz biegunki nic mi nie dolega ani gorączki alni bólów żadnych. Gastroskopia myśle że z biopsją mam skierowanie od rodzinnego z zapisme że mam alergię i przebyte zapalenia żołądka pójdę w poniedziałek zapytac czy na tej podstawie zrobią bipsje czy nie, U ans ne ma szans dostać sie do gastrologa. Dobrze że mam spoko rodzinnego ze mi skeirowanie wypisał. Bo w poprzedniej przychodni robili mega problemy i 10 lat dostawałam leki na żołądek nolpaza, panogastin, helicid i inne. A ten odraz po obejrzeniu wyników testów alergicznych stwierdził że to może być gluten. Alergolog też przy tym przystaje ale mam teraz zrobić gastro. Rok temu wyszło mi zapalenie żołądka trudne do wyleczenia :(
Kasia87
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: pt 26 gru, 2014 12:06

Re: Biegunki w czasie diety

Post autor: Kasia87 »

A te stolce dziwne są od ostateniej jelitówki tej w grudniu. tera zpomyślłam bo w szpitalu jak mnie nawadniali i robili badania krwi wyszedł niski potas i miłam jeść banany i pomidory. Nie miałam testów na banany ale może to one kiedyś neijdałam tak często bananów a teraz każdy dzień prawie.
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Biegunki w czasie diety

Post autor: pleomorfa »

Testy skórne alergiczne u alergologa?
To na jakiej podstawie wykluczono celiakię?

Niech zrobią z biopsją dwunastnicy i żołądka, nie ma sensu się męczyć kilka razy. Choć po takim czasie na diecie, nawet jeżeli coś było z celiakią to zwyczajnie może być zagojone, jeżeli było w małym stopniu.

A co było w składzie tego bezglutenowego ciasta? A grzyby ze sklepu czy takie zbierane?
Na jakiej podstawie rodzinny stwierdził zapalenie żołądka? Miałaś gastroskopię z biopsją żołądka?

Nie najlepiej świadczy o tych lekarzach, że po wyniku pozytywnego testu alergicznego na mąkę jęczmienną orzekają, że to pewnie gluten. Albo to, że Cię wysłali na dietę...
Alergię IgE-zależną na gluten bada się przez test z krwi.
Alergię opóźnioną IgG-zależną (zwykłą nietolerancję glutenu) bada się testami immupro, food detective itp.
Celiakię w końcu bada się badając przeciwciała z krwi i biopsją dwunastnicy.
To są całkowicie różne jednostki chorobowe, tak samo alergia na gluten i alergia na mąki glutenowe to też są inne jednostki chorobowe, jedno nie wyklucza drugiego, ale to że jest jedno nie znaczy, że musi być też drugie. A co najważniejsze, jeżeli jesteś na diecie eliminacyjnej takiej jak właśnie dieta bezglutenowa to wyniki badań przeciwciał w kierunku celiakii czy też testów na oba rodzaje alergii na gluten będą fałszywe.

To może spróbuj zamienić na chwilę banany na pomidory i zobaczyć, czy się coś poprawi?
Chorujesz na coś?
Z żelazem jest już ok? Badałaś ferrytynę?
Masz jakieś choroby w rodzinie?
Ile masz lat, ile ważysz przy jakim wzroście?
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
justek625
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 436
Rejestracja: śr 13 sie, 2014 20:42

Re: Biegunki w czasie diety

Post autor: justek625 »

Mi lekarz na niedobór potasu kazał jeść mandarynki i pic soki pomidorowe. Pomaga, ale za jakiś czas jak przestaje to znów jest niedobór. Myślę ze sok jest jednak lepszy od pomidorów.
pozdrawiam :D
Kasia87
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: pt 26 gru, 2014 12:06

Re: Biegunki w czasie diety

Post autor: Kasia87 »

Zapalenie żołądka było stwierdzone na podstawie gastroskopii i po leczeniu było ok, bakterii nie było. Ciasto było zrobione z mąki nalesnikowo-pierogowej bezglutenowej i grzyby zbierane nie ze sklepu natomiast jadłam je w święta i było ok. A o mące jęczmiennej wyszło juz jak byłam na diecie i to już było po podejrzeniu alergologa że to może być gluten. A o dietę to cud że wogóle lekarz o tym pomyslał bbo wczesniej nikt nawet niepodejrzewał że to może być z jedzenia. Jak miłam gastro to w jelitacg nic nie było tylko ten stan zapalny żołądka.
Ferrytryny nie badała.
A tak to jestem alergikiem. Dodam że po przejściu na diete przestały boleć mnie stawy i zeszła mi wysypka na ręce która nieschodziła nawet po maściach ze sterydami na alergię tak samo przestałam miec kaszel podobny do astmy. Bo wg. spirometrii astmy nie było a dusiłam sie po każdnym wysołku i wogóle.
A żelazo jeszcze nei miałam kontrolnego badania mam miec w styczniu Fe i resztę z krwi żeby skontrolowac.
Mam 27 lat i waże teraz po tych jelitówkach ok 48 kg niestety.
W rodzinie raczej nikt na coś poważneijszego oprócz cholesterolu, krzepliwości krwi i ciśnienia nie choruje.
Teraz czeka mnie gastro, badania krwi na wszystko.
Niestety pewnie wszystko było by inaczej gdyby słuzba zdrowia była inna. I tak w nowej przychodni do której etraz należe jest o wiele lepiej bo nei ma problemów ze skierowaniami i dostaniem się do samego lekarza :)

a wzrost 162 bo zapomniałam
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Biegunki w czasie diety

Post autor: pleomorfa »

Skoro testy już były na diecie to mogą być mało wiarygodne. Niestety.
Skoro jadłaś już wcześniej z tego ciasta pierogi w święta i nie było takich problemów, a teraz są to jednak obstawiam grzybki. To że wcześniej jadłaś zbierane to nie znaczy, że akurat w tej partii nie mógł się trafić jakiś "lewy".
A o dietę to cud że wogóle lekarz o tym pomyslał bbo wczesniej nikt nawet niepodejrzewał że to może być z jedzenia.
No tak, dobrze, że pomyślał coś w tym kierunku, natomiast szkoda, że nie pomyślał najpierw o badaniach.
Jak miłam gastro to w jelitach nic nie było tylko ten stan zapalny żołądka.
A pobrano wycinki? Bo na "oko" naprawdę wiele nie jest się w stanie zobaczyć.

Ferrytyna to zapasy żelaza w organizmie, przy niedoborze żelaza warto ją dobadać, gdyż pokazuje faktyczny stan.
zeszła mi wysypka na ręce
Jak ta wysypka wyglądała? Byłaś z nią kiedyś u lekarza?

Dopilnuj, żeby pobrano wycinki z dwunastnicy.
Myślę ze sok jest jednak lepszy od pomidorów.
Tak :)
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Biegunki w czasie diety

Post autor: Leeloo »

przez jelitówki masz pewnie mocno zaburzoną mikflorę układu pokarmowego- stąd problemy z wypróżnieniem. czy bierzesz jakieś prebiotyki i probiotyki?
Kasia87
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: pt 26 gru, 2014 12:06

Re: Biegunki w czasie diety

Post autor: Kasia87 »

Żadnych prebiotyków ani aprobiotyków nei biore.

Z wysypką byłam u lekarza i dostałam maść latikort. A były ty takie małe chrostki połozone ściśle koło siebie na dłoni w rejonie kciuka i palcapołożonego obok niego.

Jeśli chodzi o testy to testy miłam robione niepierwszy raz alergikiem jestem od urodzenia.

A wycinek wtedy napewno nie był pobierany tylko tezt urezowy na bakterie. Na ten stan zapalny brałam 2 serie emanery bo po jednej nie przeszło.
Kasia87
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: pt 26 gru, 2014 12:06

Re: Biegunki w czasie diety

Post autor: Kasia87 »

Już po gastroskopii. Jutro będzie podsawowy wynik wraz z heliko a za 4 tygodnie z pobranego wycinka. Zmiany w jelicie są. Lekarz robiący gastroskopie wspomniał o zaburzeniu wchlaniania jak powiedziałam o diecei bez glutenowej to powiedziała że wg niej na dzien dzisiajszy dobra droga ale czekamy na dokładny wynik.
Kasia87
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: pt 26 gru, 2014 12:06

Re: Biegunki w czasie diety

Post autor: Kasia87 »

Brak mikroskopijnych cech choroby trzewnej takie jest wynik histopatologii :) tylko dlaczego na diecie jest o wiele lepiej znikneła tak jak już wspomniaąłm wysypka, astma i o wielee lepiej się czuje. czekam na gastrologa :)
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8161
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Biegunki w czasie diety

Post autor: Leeloo »

tylko dlaczego na diecie jest o wiele lepiej znikneła tak jak już wspomniaąłm wysypka, astma i o wielee lepiej się czuje.
może odpowiedzią jest alergia pokarmowa (IgE lub IgG zależna), lub trzecia najnowsza jednostka chorobowa związana z glutenem -> nadwrażliwość na gluten:

http://www.celiakia.pl/nadwraliwo-na-gluten/
Kasia87
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: pt 26 gru, 2014 12:06

Re: Biegunki w czasie diety

Post autor: Kasia87 »

testy na alergie robiłam i nic więc chyba to nadwrażliwośc właśnie
ODPOWIEDZ