Niska ferrytyna i nieustające zmęczenie

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
xymi
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 263
Rejestracja: ndz 11 sty, 2015 22:35
Lokalizacja: Cieszyn/Katowice

Re: Niska ferrytyna i nieustające zmęczenie

Post autor: xymi »

Ja również miałam robione wszystkie tarczycowe wskaźniki + Trab i wskazywały ona nadczynność, która powoli mija. Być może ta ferrytyna jest również niska przy nadczynności?
Póki co wykluczono u mnie choroby autoimmunologiczne. Zaczynam czuć się lepiej ale nadal zdarzają się problemy z równowagą, zawrotami głowy, bólami głowy, problemy z pamięcią.
Zobaczę co wykaże kontrola za m-c.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8152
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Niska ferrytyna i nieustające zmęczenie

Post autor: Leeloo »

zrobiłabym w takim razie test obciążenia żelazem, żeby zobaczyć gdzie jest problem w gospodarce Fe.
marlenania
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: czw 12 mar, 2015 14:18

Re: Niska ferrytyna i nieustające zmęczenie

Post autor: marlenania »

Airam, jak będę miała aktualne wyniki ferrytyny to powiem jak wzrosły po zmianie diety mojej i córki. U Ciebie jednak może pójść w stronę alergii pokarmowej. Powodują one objawy o których piszesz. Zmęczenie, senność, przyspieszenie akcji serca, ból głowy, skurcz oskrzeli przez co ciężko złapać oddech. Można wyłączyć się i tylko leżeć. Jeśli możesz to zrób badanie ImuPro- cena zależy od ilości alergenów . Powodzenia, myślę że to jest przyczyna Twojego ciągłego zmęczenia.
Awatar użytkownika
xymi
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 263
Rejestracja: ndz 11 sty, 2015 22:35
Lokalizacja: Cieszyn/Katowice

Re: Niska ferrytyna i nieustające zmęczenie

Post autor: xymi »

Leeloo czy ten test obciążenia żelazem ma jakąś nazwę?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8152
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Niska ferrytyna i nieustające zmęczenie

Post autor: Leeloo »

to jest właśnie jego nazwa.

przykład:
http://www.diag.pl/Badanie-Test-obciaze ... 07d.0.html
Airam
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: wt 11 lis, 2014 14:45

Re: Niska ferrytyna i nieustające zmęczenie

Post autor: Airam »

Marlenania dzięki pomyślę i nad tym bo brakuje mi już naprawdę sił i chęci....

Ostatnio przyplątała się jeszcze chrypka i dziwny suchy kaszel. Laryngolog stwierdził że chrypa jest, bo zrobiły mi się tzw guzki śpiewacze na strunach głosowych???? nie jestem nauczycielem ani nie śpiewam :-O, a to ponoć ich przypadłość, prześwietlenie płuc ponoć niewiele wnosi, a podniesione CRP 11,6 (norma do 5) nie wiele przejęło lekarza . Mam robić badania na pasożyty, bo niby to ma być przyczyna moich dolegliwości ???????

Jednym słowem jakaś masakra .
Airam
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: wt 11 lis, 2014 14:45

Re: Niska ferrytyna i nieustające zmęczenie

Post autor: Airam »

Hej dawno się nie odzywałam, ale może teraz komuś coś pomoże mój post...:-)
Po długich poszukiwaniach, po wykonywaniu wielu badań które nic nowego nie wnosiły, bo wszystko w normie, po pobycie w szpitalu i rozłożeniu przez lekarza rąk "... nie mam na panią pomysłu.." na moją prośbę - po długich lekturach o tarczycy - dostałam lek na tarczycę...... i po miesiącu jest niebo a ziemia :-)
Jestem już silniejsza (bo wcześniej przez okres lata przestałam zupełnie tolerować jakikolwiek wysiłek fizyczny, zmuszenie się do np umycia okna kończyło się bólami wszystkich mięśni przez co najmniej 3 dni...), jest mi wreście ciepło i mam więcej energii i chęci do życia :-)
Mam nadzieję że będzie już tylko lepiej, chociaż ponoć różnie z tym bywa...

Więc podsumowując pomimo wyników TSH, Ft3, Ft4, ATPO, ATP w normach laboratoryjnych, moja tarczyca chyba jest za mała żeby dać radę ;-) i stąd takie samopoczucie a niska ferrytyna jest chyba również problemem ale nie powodowała tego spadku energii i sił. Lekarz stwierdził że rzadko ale czasami tak się trafia że tarczyca jest chora ale wyniki są ok .

Do uzupełnienia dostałam jeszcze wit D3 (bo w międzyczasie spadła) i wapń
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8152
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Niska ferrytyna i nieustające zmęczenie

Post autor: Leeloo »

rzadko ale czasami tak się trafia że tarczyca jest chora ale wyniki są ok .
tak jest niestety często, tylko nikt nie dochodzi do sedna problemu.

a żelazo łykasz?

wspaniale, że czujesz poprawę.
Twoja tarczyca jest bardzo małej objętości, więc mogła nie dawać rady. usg na pewno w przyszłości do powtórzenia, czy rozmiar się zmienia. być może to zanikowe zapalenie tarczycy- wówczas wyniki krwi są zazwyczaj w perfekcyjnej normie.
Airam
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: wt 11 lis, 2014 14:45

Re: Niska ferrytyna i nieustające zmęczenie

Post autor: Airam »

Tak Leeloo :-) biorę tardyferon folic + wit C 1 tabletkę ale niestety po południu (żeby nie osłabiało letroxu)i nie na czczo bo nie wyrabiam. I tu ciekawostka lekarz też nie widział problemu w tak niskiej ferrytynie bo spadła mi do 9 przy normie od 13 :-(, więc sama włączyłam ....

Ciekawi mnie tylko jedno moja córka ma 21 lat i ma takie same objawy jak ja i oczywiście wszystkie badania w normach w usg tarczyca 11ml, ferrytyna też w normach, przeciwciała też trzymają normy, uprosiła więc już po moich doświadczeniach ginekologa przepisał jej eutyrox i po trzech tabletkach czuje lekką poprawę...?? Mam jeszcze syna 15 lat też ciągle smętny, zmęczony niska ferrytyna a badania tarczycy tez trzymają normę... kurde nie chcę popaść w przesadę :-( to co to jest rodzinna uroda? - dodam iż dziadek dzieciaków ma niedoczynność.

Leeloo po co nam lekarze jak nie chcą dojść do sedna czy ja po prostu trafiam na samych konowałów? ale w takim razie jest ich cała kupa .... :-(
Awatar użytkownika
Anika78
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 222
Rejestracja: śr 19 mar, 2014 23:47
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Niska ferrytyna i nieustające zmęczenie

Post autor: Anika78 »

Airam super,że czujesz się lepiej po leku,ale pilnuj ferrytyny,jej wysoki poziom ma duże znaczenie dla prawidłowej pracy tarczycy.
Pewnie znasz ten blog,ale jeśli nie,to poczytaj,wiele ciekawych informacji.
Powodzenia i dużo zdrówka :)

,,żelazo, które wchodzi między innymi w skład hemoglobiny i ferrytyny, pełni ważną rolę w syntezie hormonów tarczycy, pacjenci z autoimmunologicznymi chorobami tarczycy bardzo często mają niedobór żelaza,,

,,ferrytyna, która pełni funkcję magazynu żelaza w organizmie, jej stężenie odzwierciedla zapasy żelaza w ustroju, jest najlepszym parametrem oceny niedoborów żelaza (przyjmuje się, że pacjenci z ciągłym, niewyjaśnionym zmęczeniem, u których poziom ferrytyny spadł poniżej 50ug/ml powinni przyjmować żelazo),,
źródło:
http://www.japonskimotyl.pl/2014/12/tsh ... jakie.html
Airam
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 49
Rejestracja: wt 11 lis, 2014 14:45

Re: Niska ferrytyna i nieustające zmęczenie

Post autor: Airam »

Hej :-)
Tak Anika78 znam ten blog :-) jak szuka się ratunku to wszędzie się zagląda :-) ale dziękuję bo być może nie zawsze dość dokładnie się wertuje ;-)
Wam też życzę zdrówka i sił :-) a ja muszę jeszcze ustalić przyczyny zmęczenia moich dzieci, bo na lekarzy chyba nie ma co liczyć , a ich "poprawne" wyniki nie pomagają w diagnozie :-(
ODPOWIEDZ