Interpretacja wynikow

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
juniort
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: ndz 08 lut, 2015 13:43

Interpretacja wynikow

Post autor: juniort »

Witam ,
Od grudnia bylem na diecie bezglutenowej.
Czulem sie generalnie lepiej.

Przeszedlem 3-4 tygodnie temu znowu na gluten poczekalem i zrobilem wkoncu badania - WIEM ZE TO BYL BLAD.

Oto wyniki
P/C AGA IgA oraz IgG - ujemny

Anty Tgt IgG - 0,03 - ujemny
Anty TgT IgA - 2 - ujemny

p/c DGP IgA - 5 - ujemny.

Czy mozna stwierdzic po tych wynikach ze nie mam Celiaki ? Czy badanie Genetyczne jeszcze jest wskazane.

Gdy nie jem glutenu - czuje sie troche lepiej (mam Hashimoto) i nie chce go dluzej jesc.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Interpretacja wynikow

Post autor: pleomorfa »

Aby stwierdzić, że nie ma się celiakii muszą wyjść ujemne wyniki przeciwciał oraz prawidłowy obraz jelita w biopsji dwunastnicy.
W Twoim przypadku ekspozycja na gluten była zbyt krótka, więc wyniki mogą być fałszywie ujemne. Prowokacja glutenem powinna trwać min. 2 miesiące, a najlepiej przed diagnostyką nie przechodzić na dietę na próbę.

Badanie genetyczne nic nie zmieni, bo posiadanie genu mówi jedynie o predyspozycji do choroby, można mieć gen i nigdy nie zachorować.

Przy hashimoto i tak zaleca się dietę bezglutenową. Polepszenie Twojego samopoczucia może też się brać z tej kwestii, natomiast na podstawie tych wyników nie można wykluczyć, że celiakii nie ma.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
qrzysztof
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 170
Rejestracja: pt 14 lis, 2014 20:20

Re: Interpretacja wynikow

Post autor: qrzysztof »

pleomorfa pisze: Badanie genetyczne nic nie zmieni, bo posiadanie genu mówi jedynie o predyspozycji do choroby, można mieć gen i nigdy nie zachorować.
Ale nieposiadanie genu praktycznie wyklucza chorobę (z przynajmniej 99,9% pewnością, bo przy ujemnych przeciwciałach z jeszcze wyższą). Także badanie zdecydowanie może coś zmienić, ale tylko przy wyniku ujemnym. To prawda, że wynik dodatni o niczym nie przesądza, ale nie jest też zupełnie bezwartościowy, bo niesie ze sobą jakąś informację.
justek625
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 436
Rejestracja: śr 13 sie, 2014 20:42

Re: Interpretacja wynikow

Post autor: justek625 »

Niesie czasami chyba dosc spora informacje, bo jezeli jest gen i przeciwciala, to chyba nie jest to juz przypadek.
pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8151
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Interpretacja wynikow

Post autor: Leeloo »

na forum masz wiele wątków o Hashimoto, zapraszam do lektury, na pewno znajdziesz tam wskazówki i słowa otuchy.
Aza
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: czw 27 lis, 2014 14:47

Re: Interpretacja wynikow

Post autor: Aza »

Mam prośbę - czy spotkaliście się z takimi wynikami? Jak interpretowali je Wasi lekarze?

P/c p endomysium (EMA) IgA +
P/c p endomysium (EMA) IgG -
P/c p gliadynie (AGA) IgA -
P/c p gliadynie (AGA) IgG +

Jestem na diecie od pół roku, na razie wybieram się do endokrynologa (może coś mi powie o tych wynikach). Do wizyty u gastroenterologa zostało jeszcze kilka miesięcy.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8151
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Interpretacja wynikow

Post autor: Leeloo »

Aza,
czy to są wyniki po 6 miesiącach diety bezglutenowej?
a przed dietą je badałaś? jakie były wtedy?
badania wykonywałaś w tym samym laboratorium?
pamiętam, że masz celiakię-> na jakiej podstawie ją stwierdzono?
ODPOWIEDZ