biopsja a dieta bezglutenowa

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

silga
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: pn 05 cze, 2006 19:36
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

biopsja a dieta bezglutenowa

Post autor: silga »

Byłam z synkiem u alergologa - po wysłuchaniu naszej historii zalecił badania na celiakię. Mały ma 3 lata i od pół roku borykamy sie niepotrawionymi stolcami o konsystencji zsiadłego mleka i okresowymi bólami brzucha. Kiedyś stolce i gazy były wrecz cuchnące a teraz nie czuć ich a czasem jedynie jakby ziemia po deszczu (?)
W tym okresie zdiagnozowano u niego lamblie... jesteśmy w trakcie leczenia. Nie wiem czy lamblia moze dawać aż takie objawy więc szukam dalej.

W poniedziałek zrobiłam małemu badanie w kierunku celiakii z krwi. Moje pytanie brzmi czy aby go dluzej nie męczyc moge (powinnam) odstawic gluten bo podobno na wyniki czeka się trzy tygodnie, a biopsję robi sie chyba po złych wynikach krwi. Czy moze do momentu ew. biopsji nie odstawiać glutenu?
dzięki
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

Trudno tu cos doradzic...oczywiscie dobrze ze zrobione sa markery serologiczne, nawet gdyby byly dodatnie to dziecko jeszcze jest male i moim zdaniem z biopsja mozna by pare lat poczekac, ale to jest temat dla cierpliwych stosowaczy diety bezglutenowej...a lekarz moze zalecic zupelnie inaczej i jesli maly mialby biopsje to faktycznie przejscie na diete nie jest stosowna sprawa. Kwestia ile czasu musisz czekac na wyniki, w cywilizowanym lab to sa jedynie 2tyg i ani dnia dluzej...wiec tego bym sie trzymala by jak najszybciej wydobyc wyniki markerow.
silga
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: pn 05 cze, 2006 19:36
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: silga »

Czyli nie odstawiałabyś glutenu do momentu odbioru wyników badania krwi?[/quote]
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

anakon pisze:tego bym sie trzymala by jak najszybciej wydobyc wyniki markerow.
silga pisze:nie odstawiałabyś glutenu do momentu odbioru wyników badania krwi?[/
Wydaje mi się, że chodzi raczej o nieodstawianie glutenu przed ewentualną biopsją. Jeśli teraz przeszłabyś na dietę, to istnieje ewentualność, że kosmki jelitowe odrosną (choć trochę) i wynik badania będzie niemiarodajny... Dlatego należałoby czekać aż do momentu odebrania wyników krwi - wtedy będzie jasność, przynajmniej częściowo. Poza tym istnieje pewien procent osób, u których markery nie wychodzą...
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
Ana
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 176
Rejestracja: czw 18 maja, 2006 14:25
Lokalizacja: Stargard Szczeciński

Post autor: Ana »

A ja mam cały czas dylemat - czy po biopsji, a przed badaniem krwi moge przejść na dietę? Czy to nie zafalszuje wyników krwi? Biopsja wykazała zanik kosmków, na poniedziałek mam wizytę u gastroenterologa na konsultację, nie wiem kiedy uda mi sie zrobic test, a dolegliwości sie nasilaja:(
Jest miłość wariatka egoistka gapa
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Ana pisze: czy po biopsji, a przed badaniem krwi moge przejść na dietę? Czy to nie zafalszuje wyników krwi?
Trudna sprawa, bo może zafałszować... Przeciwciała znikają we krwi szybciej niż odrastają kosmki. Po prostu pospiesz się ze zrobieniem testu, jeszcze kilka dni może wytrzymasz... Trzymam kciuki, bo naprawdę warto mieć zrobioną dokładnie diagnostykę. Później, jak przejdziesz na dietę, będzie to dużo trudniejsze.
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
silga
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: pn 05 cze, 2006 19:36
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: silga »

dziękuję wszystkim za odpowiedzi
Awatar użytkownika
Ana
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 176
Rejestracja: czw 18 maja, 2006 14:25
Lokalizacja: Stargard Szczeciński

Post autor: Ana »

I ja bardzo dziekuję. Nie pozostaje mi nic innego jk jeszcze czekać cierpliwie na testy. W poniedzialek mam konsultację ...
Jest miłość wariatka egoistka gapa
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

Bede sie powtarzac, ale wybierajac miedzy czekaniem m-cami na wizyte u specjalisty markery mozna w wiekszosci duzych miast zrobic prywatnie, czyli od zaraz; koszt nie jest maly, ale tez nie powalajacy.(ok 100zl)
Nie ma sensu wprowadzac diety przed markerami(mimo biopsji). Co do diety u dziecka, to mysle, ze wystarczylaby konsultacja z lekarzem, czy optuje za przeprowadzeniem biopsji w razie gdy przeciwciala beda dodatnie, bo jesli tak to warto sie wstrzymac, ale ja bym wowczas z biopsja poczekala, az dziecko bedzie starsze.(lekarz moze miec oczywiscie calkiem odmienne zdanie)
silga
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: pn 05 cze, 2006 19:36
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: silga »

Dlaczego uważasz ze u tzylatka można poczekać z biopsją? Przecież jeśli przestawię go na dietę bezglutenową to kosmyki odrosną i za parę lat nie będzie po co robić biopsji bo i tak nic nie wyjdzie. Czy się mylę? Mam nadzieję że nie dojdzie do konieczności faktycznego rozstrzygania robić czy nie, ale ciekawość zasiana...

[ Dodano: Pią 23 Cze, 2006 23:56 ]
Ana pisze:Nie pozostaje mi nic innego jk jeszcze czekać cierpliwie na testy. W poniedzialek mam konsultację ...

Jakie objawy zmusiły was do drążenia tematu celiakia? Trzymam za was kciuki, wiem co przeżywacie. Daj znać jak wyniki :)
pozdrawiam
Awatar użytkownika
KRUPCZATKA
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: ndz 02 kwie, 2006 10:19
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: KRUPCZATKA »

kabran pisze:chodzi raczej o nieodstawianie glutenu przed ewentualną biopsją.
kabran pisze:wynik badania będzie niemiarodajny...
Tak nam też powiedziano,że najpierw pobranie krwi-wynik.Potem biopsja-wynik.I dopiero dieta bezglutenowa. :D

[ Dodano: Sob 24 Cze, 2006 02:06 ]
ja bym wowczas z biopsja poczekala, az dziecko bedzie starsze.(
A przez ten czas,dziecko wejdzie w skrajne stadium niedożywienia-bo po kosmkach ślad zaginie... Moja córka miała wykonaną biopsję,jak miała nie całe 4 latka. :roll:I dziękuję Bogu,że tak wcześnie ją przeprowadzono...Jest na diecie bezglutenowej i rozwija się prawidłowo. :D
Chciałabym,żeby mi się chciało,tak jak mi się nie chce...
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

KRUPCZATKA pisze:A przez ten czas,dziecko wejdzie w skrajne stadium niedożywienia-bo po kosmkach ślad zaginie...
Oj, nie chodzi o to by dziecko trzymać bez diety nie wiadomo jak długo, ale aby poczekać z biopsją i jednocześnie przejść na dietę. Anakon jest zdania (i ja się z nią zgadzam), że biopsja jest zabiegiem dla małego dziecka traumatyzującym, zwłaszcza sposób jej wykonania w niektórych szpitalach... Poczytaj na Forum opisy... Czasem lepiej jest przejść na dietę bez biopsji, a tę zrobić po prowokacji za kilka lat. Ale nie czekać z dietą..... Decyzja zawsze jest w rękach rodziców (lekarz może co najwyżej doradzać jakąś opcję).

I tym samym napisałam swojego pięćsetnego posta.. :-k
Ostatnio zmieniony sob 24 cze, 2006 07:13 przez kabran, łącznie zmieniany 1 raz.
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
Aleksandra Kaczmarska
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 38
Rejestracja: śr 23 cze, 2004 22:20
Lokalizacja: Żyrardów

Post autor: Aleksandra Kaczmarska »

myślę że jeżeli zajdzie taka konieczność po wynikach badań krwi warto zrobić od razu biopsję zwlaszcza że w szpitalach dziecięcych robi się ja w znieczuleniu ogólnym i dziecko nic nie pamieta a co za tym idzie nie ma traumy. Pozdrawiam serdecznie i mam nadzieje ż e biopsja jednak nie będzie potrzebna
25 lat - celiakia wykryta w 1 roku życia
Nawrót
Awatar użytkownika
Ola*
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 441
Rejestracja: śr 15 lut, 2006 10:41
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ola* »

ja też bym była za wykonaniem biopsji... Markery we krwii + ewentualny wynik biopsji wskazujący na zanik kosmków jednoznacznie określają celiakię. Dziecko będzie zdiagnozowane na 100% i będziecie mieć pewność.
Jeśli nie zrobicie biopsji teraz - za kilka lat staniecie przed koniecznością prowokacji... po co przez to wszystko przechodzić jeszcze raz?
Jesli zabieg zrobicie w znieczuleniu, nie będzie traumy dla maluszka.

Lamblia może powdowować tego typu objawy, podobno może nawet spowodować zanik kosmków - polecam forum alergie na gazecie. Życzę powodzenia w zwalczaniu paskudztwa. Mnie się to udało.

Swoją drogą - ja jestem przypadkiem, z zanikiem kosmków (III stopień) i z brakiem markerów. Wprowadzono u mnie dietę przed badaniem, poźniej samoistnie z niej zrezygnowałam. Markery nie wyszły i dalej nie wiadomo co mi jest. Niedługo czeka mnie kolejna biopsja. Bardzo żałuję, że nikt nie zdiagnozował mnie porządnie na samym początku, przed wprowadzniem diety.
Awatar użytkownika
vixi
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 831
Rejestracja: wt 05 paź, 2004 16:59
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: vixi »

bardzo ważne jest by była biopsja w celu zdiagnozowania przed wprowadzeniem diety i druga jakiś czas po by było porównanie...ale jak już gdzieś pisałam jestem przeciwna wielu biopsjom sama miałam ich za duzo w zyciu - powinno być ich tyle ile trzeba a nie niewiadomo ile.
"...żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi - bo nie jesteś sam. Niech dobry Bóg zawsze cię za rękę trzyma..."
ODPOWIEDZ