Czy dodatnie IgA to objaw celiakii?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
MagdalenaSz
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 225
Rejestracja: pn 02 lip, 2012 01:25
Lokalizacja: Lubin

Post autor: MagdalenaSz »

alva_alva pisze:A Ft3 i Ft4 gdzie jest? Najgorsze co lekarze robią, to oceniają tarczycę na podstawie hormonu przysadki, a nie tarczycy.

Czy córka ubiera się grubo, miewa zimne stopy, suchą skórę, jest ospała? Ile ma tego cholesterolu? To może wskazywać na niedoczynność tarczycy , mimo, że TSH jest w normie, bo skąd u 8-letniego dziecka taki wynik i to jeszcze jak jest szczupła?

TSH to hormon przysadki, a nie tarczycy.Jesli przysadka jest skopana, to TSH pokazuje głupoty, zamiast odzwierciedlać faktyczny stan tarczycy. Może być skopana, bo na wstępie widac, że dziecko ma zaburzenia endokrynologiczne. Ja także mam przysadkę skopana i leczono mnie na podstawie TSH tylko tak cudownie, że prawie wpadłam w śpiączkę. Nagle się okazało, że prawie tarczycy nie mam, a TSH miało się dobrze.

Myślę, że należy małej zrobić przede wszystkim hormony płciowe, nadnerczowe i zrobić raz jeszcze TSH, Ft3 i Ft4 z jednej próbki krwi, żeby zobaczyć cos konkretnego dot. tarczycy.Miała USG jamy brzusznej?


Córka ubiera sie lekko, gdyż ciagle się poci, stopy zimne nawet podczas gorączki - ja też tak mam. Poty ma bardzo duże, od maego chodziłam z nią po lekarzach z tym, ale olewka totalna. W nocy czasami muszę ją przebierać bo wszystko ma mokre, jest szczupła , wysoka, lubi spać.
Wyniki cholesterolu ma takie:
222 mg/dl, TGL: 54mg/dl

Dziś idę po skierowanie na badania hormonów.Badanie usg miała w marcu i wszytsko było w normie.
Ostatnio zmieniony czw 05 lip, 2012 13:26 przez MagdalenaSz, łącznie zmieniany 1 raz.
Magda- mama dziewięcioletniej Natalii uczulonej na mąkę żytnią, refluks przełyku. Hipercholesterolemia.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Mozesz napisac z tego USG wymiary obu płatów?

Pocenie się może wynikać z nadczynności tarczycy, ale tego nie podejrzewam, bo wtedy ten cholesterol by nie był tak wysoki, a raczej niski.Przy Hashimoto, które generalnie polega na niedoczynności i wysokim cholesterolu, są fazy nadczynności i wtedy się człowiek poci mocno.Ale to po jakimś czasie mija i zamienia się w fazę uczucia zimna, ospałości, bo przychodzi niedoczynność. Jednak, wiem, że są osoby z niedoczynnością w wyniku zapalenia Hashimoto, które sie także dużo pocą.

Możliwe, że to wynik działania hormonów płciowych, skoro weszła w fazę dojrzewania, chyba, że te objawy ma od kilku lat.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Acha, napisałaś, że ma te poty od małego, więc jednak to nie wynika z tego co się dzieję tylko teraz.
MagdalenaSz
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 225
Rejestracja: pn 02 lip, 2012 01:25
Lokalizacja: Lubin

Post autor: MagdalenaSz »

USG miała jamy brzusznej, nie tarczycy.
A dziś myślałasm, że dostanę skierowanie na badania hormonów tarczycy, ale t3 i t4 sa płatne, co za kraj
Magda- mama dziewięcioletniej Natalii uczulonej na mąkę żytnią, refluks przełyku. Hipercholesterolemia.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Płatne są u internisty lub pediatry, ale endokrynolog daje na NFZ. Byłaś u endokrynologa?
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Acha , jak będziesz robić te Ft4 i Ft3 to koniecznie zrob TSH. Bedze widać czy przysadka dobrze reaguje na tyroksynę.
MagdalenaSz
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 225
Rejestracja: pn 02 lip, 2012 01:25
Lokalizacja: Lubin

Post autor: MagdalenaSz »

Ale TSH ma w normie, mimo tego zrobię i to oraz powtórzę hemoglobine.
Magda- mama dziewięcioletniej Natalii uczulonej na mąkę żytnią, refluks przełyku. Hipercholesterolemia.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Możesz się mocno zdziwić, jak się okaże przy kolejnym badaniu , że TSH znacznie spadło albo znacznie nagle wzrosło. Ja zrobiłam sobie TSH rok temu, było niby w normie, nieco powyżej dwóch, a za kilka tygodni spadło dokładnie 65- krotnie.Myślałam, że to pomyłka, poszłam jeszcze raz na badanie i jeszcze gorzej.
W związku z tym, że istnieje coś takiego jak sprzężenie zwrotne między TSH, a Ft4 , to tylko jak zrobisz wszystkie hormony jednoczesne, to będziesz widziała jak pracuje i tarczyca i przysadka. Sprzężenie oznacza, że im więcej Ft4, tym niższe TSH i odwrotnie.Może być tak, że TSH jest np. niskie, ale Ft4 tez jest niskie, wtedy wiadomo, że przysadka zle odpowiada na tyroksynę.Ja własnie tak mam, a mnie na początku leczyli tylko na podstawie TSH, które pokazywało zafałszowane wyniki. W ten sposób wpędzono mnie prawie w śpiączkę.
MagdalenaSz
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 225
Rejestracja: pn 02 lip, 2012 01:25
Lokalizacja: Lubin

Post autor: MagdalenaSz »

Dziś jak byłam u lekarza po skierowanie mocno się zdziwiła, że chcę jej zrobić t3 i t4 skoro tsh ma dobre czyli 1,76uIU/ml(n:0,35-5,7). Chciała bym ją wreszcie zdiagnozować i wiedzieć co jej jest. Mam ogromną nadzieję, że jednak celiakia jej nie wyjdzie.
Magda- mama dziewięcioletniej Natalii uczulonej na mąkę żytnią, refluks przełyku. Hipercholesterolemia.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

W tej chwili, patrząc juz nieco z perspektywy czasu, po tym wszystkim co przeszłam przez ten rok, to stwierdzam, że dieta bez glutenu jest chyba najmniejszym problemem, zwłaszcza, że już mi się znacznie poprawił stan jelit i mogę jesć spokojnie surowe owoce i warzywa, orzechy itd. Nie mogę jesć gotowych produktów, bo w nich jest gluten dopuszczony normą, a to mi szkodzi, ale i z tym nauczyłam się spokojnie funkcjonować i jest ok.

Myślę, ze znacznie bardziej problematyczne mogą sie okazać zaburzenia endokrynologiczne, bo hormony to jednak nie za ciekawa sprawa i trzeba dobrego specjalistę, aby sie dobrze zal na tych wszystkich zależnościach. Ja jeszcze takiego nie spotkałam, mimo, że leżałam już nawet w szpitalu uniwersyteckim. Generalnie słucham co lekarz mówi,ale nie wierzę wszystkiemu na ślepo, tylko sama doczytuje.

A jak z cukrem u córki? Badał jej ktoś cukier na czczo i potem po godzinie i dwóch godzinach, po obciążeniu glukoza?
MagdalenaSz
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 225
Rejestracja: pn 02 lip, 2012 01:25
Lokalizacja: Lubin

Post autor: MagdalenaSz »

Robili jej jedynie na mleko słodkie, chodziłyśmy co 15 minut, potem co 30 minut i dmuchała- nie wykazał nietolerancji.
U niej na pewno są zaburzenia hormonów, moim zdaniem. A lekarze idą utartymi ścieżkami.
Magda- mama dziewięcioletniej Natalii uczulonej na mąkę żytnią, refluks przełyku. Hipercholesterolemia.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

To o czym piszesz, to test na nietolerancję laktozy. Nie ma nic wspólnego z poziomem cukru we krwi. Może jak będziesz jej robic morfologie, to sprawdź także cukier na czczo. Dobrze by było takze po obciążeniu glukozą albo po obfitym śniadaniu.
MagdalenaSz
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 225
Rejestracja: pn 02 lip, 2012 01:25
Lokalizacja: Lubin

Post autor: MagdalenaSz »

Słuchajcie, a jak jest z mięśniami? czy w przypadku celiakii jest ciężko o mięśnie nawet ćwicząc? pytam się dlatego, że ja mam taki problem od zawsze. Zawsze lubiłam sport, ale nigdy nie mogłam ukształtować sylwetki, mam takie "rozlazłe" cialo.
Jeszcze córka nie am wyników z biopsji, ale ja się już zastanawiam nad sobą, szczególnie bóle stawów od dzieciństwa są dziwne.... jeśli się okaże, że ona jest chora, to przecież ktoś musiał jej to przekazać...
Magda- mama dziewięcioletniej Natalii uczulonej na mąkę żytnią, refluks przełyku. Hipercholesterolemia.
Awatar użytkownika
alva_alva
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2067
Rejestracja: czw 12 sty, 2012 14:37

Post autor: alva_alva »

Co masz na mysli pisząc rozlazłe? Że nie formują ci sie mięśnie, mimo intensywnych ćwiczeń? Ja od dziecka była słaba. Dzieci w szkole biegały na lekcji w-fu trzy kółka na boisku, ja przebiegłam pół i dalej musiałam iść, bo miałam słabe nogi.Mięśni to ja nigdy nie miałam, ale i tez nie ćwiczyłam ich nigdy.
Z autoimmunologicznych chorób dotyczących mięśni jest jeszcze taka choroba jak miastenia, ale ona ma jeszcze szereg innych objawów, więc nie sądzę, abyś ty to miała. Pisałaś, że Twoje bóle stawów nie zostały zidentyfikowane, a jakie badania ci robili?
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Bóle stawów często współwystępują z nietolerancją glutenu czy mleka.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
ODPOWIEDZ