co z tym glutenem?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
olga
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: wt 14 lut, 2006 12:47
Lokalizacja: wawa

co z tym glutenem?

Post autor: olga »

Od wczoraj zaczęłam prowokacje glutenem u mojego rocznego synka. Kacper jest alergikiem i boję się ze na gluten też może mieć uczulenie. Nie wiem natomiast po jakim czasie mogą wystąpic objawy i czy jak wystąpią to czeka nas dieta do końca życia?Czy jeżeli mały jest na Zyrtecu to badania krwi coś dadzą.Co to jest zespół złego wchłaniania? Czy jak mały ma niestrawione resztki pokarmu w kupce(marchew, jabłko a nawet mięso) to ma zespół złego wchłaniania?Czy powinnam iść do gastrologa?
z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi bo jestem mocno zagubiona :(
wierzę w Słońce, nawet kiedy nie świeci:)
Awatar użytkownika
asiar
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 394
Rejestracja: ndz 22 sty, 2006 11:08
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: asiar »

Nie bardzo rozumiem, czy dopiero zaczynasz wprowadzać gluten do diety synka po raz pierwszy, czy też był już na diecie bezglutenowej, w każdym razie diagnoza jest możliwa tylko po wykonaniu u dziecka NIE BĘDĄCEGO na diecie badań z krwi, a następnie biopsji (chociaż to ostatnie chyba odsuwa się w czasie u tak małego dziecka). Na pewno pomógłby Ci gastroenterolog dziecięcy.
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

dosia1 pisze:Od wczoraj zaczęłam prowokacje glutenem u mojego rocznego synka.
hmmm... to znaczy że wcześniej był na diecie? Prowokacja glutenem to określenie konkretnej sytuacji. Ja też do końca nie zrozuiałem, prosimy o więcej szczegółów.
Awatar użytkownika
olga
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: wt 14 lut, 2006 12:47
Lokalizacja: wawa

Post autor: olga »

żle się wyraziłam.Naczytałam sie na forum o prowokacji i tak mi się jakoś użyło tego terminu. Wprowadzałam pierwszy raz gluten u dziecka które jest alergikiem.Dlatego boje sie ze na gluten tez może miec uczulenie. Nie wiem kiedy oczekiwac na jakąś reakcję ze strony organizmu. Na większość alergenów reaguje na nastepny dzień, ale słyszałam, że na gluten organizm reaguje po 4-6tyg.Nie wiem czy rzeczywiście tak jest.
wierzę w Słońce, nawet kiedy nie świeci:)
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

Trudno powiedziec, w kazdym razie jednak alergia na gluten ma zwykle duzo bardziej radykalne objawy niz celiakia i chyba jednak duzo rzadziej zdarza sie celiakia jesli wystepuje alergia na gluten. W sumie chyba lepiej miec alergie bo najczesciej mija lub jej objawy lagodnieja, a celiakia zostaje
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Różnica między celiakią a alergią pokarmową polega m.in. na tym, że na "efekty" w przypadku alergii nie czeka się długo. Z celiakią jest inaczej, a to dlatego, że gluten zawarty w pożywieniu musi mieć czas, aby zniszczyć jelito - dopiero wtedy widoczne są objawy - biegunki, wzdęcia brzuszka, ból. Przy alergii objawy widoczne mogą być niemal "od razu", są też z reguły bardziej spektakularne. Gluten to "cichy morderca", podgryza organizm tygodniami, czasem latami... Jedynym wyjściem jest obserwacja i czekanie. Pozdrawiam.
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Mama Jędrka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: sob 09 kwie, 2005 12:28
Lokalizacja: Włocławek

Post autor: Mama Jędrka »

o i tego było mi potrzeba !!
Nareszcie zrozumiałam zasadniczą róznicę miedzy celiakią a alergią Bo my napewno celiakii nie mamy !!! Ale mam synka "tuczyc dobrą dietą " - bezglutewą - jak okresliła Pani doktor !! Więć będe tu zagladac !!!!
Mój syn z urody idealnie do WAS kochani pasuje !!!
Mama Jędrusia i Anusi
Awatar użytkownika
asiar
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 394
Rejestracja: ndz 22 sty, 2006 11:08
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: asiar »

Witaj Kabran,
kabran pisze:Gluten to "cichy morderca",
- święte słowa :=D>: Moja córka była "mordowana" do ósmego roku życia, doszła do stanu wycieńczenia, oczywiście wzrost i waga poniżej wszelkich centyli, żarła tynk ze ścian zanim wreszcie lekarze doszli, że to celiakia ( a prawie żadnych objawów alergicznych). Pozdro! I jeszcze za jednym pisaniem - o krzywej glukozowej - moje dziecko też miało, wśród rozlicznych, i to badanie. Okropne, w końcu nie tylko ona, ale i ja płakałam gdzieś w kąciku.
Mama Jędrka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: sob 09 kwie, 2005 12:28
Lokalizacja: Włocławek

Post autor: Mama Jędrka »

Mama Jędrka pisze:Bo my napewno celiakii nie mamy !!!
To miało byc w cudzym słowie !!!
czy wiecie coś na temat Produktu Nestle pod nazwą Clinutren ???
Mama Jędrusia i Anusi
elola
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 214
Rejestracja: pn 24 paź, 2005 17:38
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: elola »

Wejdź tutaj: http://dziecko.nestle.pl/in_menu2_002o_ ... cjalne.asp
Na dole strony możesz kliknąć w opis produktu i tabelę wartości odżywczych
dorota krypa
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 227
Rejestracja: wt 04 paź, 2005 12:15

Post autor: dorota krypa »

Moja Ania była na diecie bezmlecznej i hipoalergicznej od 7 miesiąca
w
związku z tym karmiłam ją piersią do 3 lat i 4 miesiecy.Była pod opieką alergologa,ponieważ lekarza zaniepokoiło ,że Ania nie rośnie i nie przybywa na wadze jak trzeba i skierował do endokrynologa .Pod opieką tego lekarza była trzy lata ,później skierowano ją do gastroenterologa, z powodu bólu brzucha.I od tego momentu jest na diecie bezglutenowej i bezmlecznej.Troszkę urosła ma 127 i 21kg.i ma 8 lat.I to tyle historii Ani choroby.
Awatar użytkownika
asiar
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 394
Rejestracja: ndz 22 sty, 2006 11:08
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: asiar »

witaj koleżanko Doroto! moja córka też ma na imię Ania, byłam matką karmiącą też długo - 3lata i 8 miesięcy! Anka ma celiakię wykrytą dopiero w siódmym roku życia, podobno możliwe,że trzymała się właśnie dzięki temu długiemu karmieniu, chociaż co prawda przed samą diagnozą była już w bardzo złym stanie
ODPOWIEDZ