Badania genetyczne?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Jamadzik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: wt 19 maja, 2020 12:29

Badania genetyczne?

Post autor: Jamadzik »

Dzień dobry,
niedawno zdiagnozowano u mnie celiakię, po badaniu wycinka gastroskopii skala 3a wg Marsha. Odebrałam też wyniki badań krwi na przeciwciała - wszystkie trzy ujemne. wizyta u lekarza dopiero za pół roku. Myślę więc, żeby do tego czasu zrobić badania genetyczne. Co o tym sądzicie? Słyszałam, że te badania wykonywane są w różny sposób, np. biorą pod uwagę różne geny. Czy możecie doradzić, na co zwrócić uwagę?
Pozdrawiam i życzę udanego weekendu bez maseczek.
Magda
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Badania genetyczne?

Post autor: Leeloo »

Cześć Magdo,
Co spowodowało diagnostykę w kierunku celiakii?
Brak przeciwciał u dorosłych nie jest rzadkim zjawiskiem, a wynik biopsji wskazuje na celiakię.
Badanie antygenów nie wniesie jednoznacznej odpowiedzi.
Czy jesteś na diecie bezglutenowej?
Jamadzik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: wt 19 maja, 2020 12:29

Re: Badania genetyczne?

Post autor: Jamadzik »

Cześć,
Dziękuję za zainteresowanie. Od kilku lat poszukiwałam przyczyny nawracających anemii. Wcześniej przebadał mnie już hematolog, endokrynolog, ginekolog, reumatolog. Poza tym osłabienie, wypadanie włosów (ale to wynika z anemii), stany depresyjne. Natomiast gastrycznie nic mi nigdy nie dolegało. Po glutenie czuję się świetnie. Na razie jestem na diecie półtora tygodnia i nie czuję różnicy, a w sumie, to chyba na gorsze - jestem bardziej rozdrażniona i boli mnie głowa. Myślałam też o zrobieniu badań w kierunku pasożytów, ale nie wiem, jak się za to zabrać.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Badania genetyczne?

Post autor: Leeloo »

Rozumiem, przydałoby się skonsultować te wyniki z gastrologiem, na pewno coś jest na rzeczy, a brak objawów z układu pokarmowego to tak jak kwestia przeciwciał - zdarza się i wcale nie rzadko.
Nawracająca anemia to BARDZO częsty objaw celiakii, stan Twoich jelit odpowiada za marne wchłanianie żelaza i innych niezbędnych składników.

Zmiana diety na początku może być ciężka dla całego organizmu, w końcu odcinamy mu sporo codziennych produktów.
Nie wiem czy już korzystałaś, ale polecam Ci poczytać sobie (ku pokrzepieniu) publikacje Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, na start ogólne zagadnienia na stronie i Poradnik:
https://celiakia.pl/publikacja/poradnik ... glutenowa/
ODPOWIEDZ