Prośba o interpretację wyniku.

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ola04
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pt 24 lip, 2020 22:56

Prośba o interpretację wyniku.

Post autor: ola04 »

W październiku 2019 r. podczas gastroskopii lekarz zauważył brak kosmków jelitowych na dwunastnicy. Po ocenie próbek okazało się, że stan moich kosmków to Marsh 3 c. Zrobiłam badanie P/c p. transglutaminazie tkankowej w klasie Ig A. Mój wynik >800, gdzie wynik ujemny był przy <20.
Nie będę opisywała tu swojego przypadku, miałam wszystkie nieklasyczne objawy celiakii, których nie rozpoznał żaden lekarz. Siedem miesięcy jestem na diecie i postanowiłam sprawdzić, jak się mają moje przeciwciała. Zrobiłam kontrolne badanie. Wynik jest następujący: P/c p. transglutaminazie tkankowej w klasie Ig A - 14,60, gdzie wynik ujemny jest dla miana < 8. Sama widzę, że przeciwciała są nadal podwyższone. Moje pytanie do Was jest następujące: Czy taki wynik po siedmiomiesięcznej diecie może tak wyglądać, czy popełniam błędy w diecie i muszę nad tym popracować? Dodam jeszcze, że sama opracowuję swoją dietę i mogę popełniać błędy, choć bardzo się tego wystrzegam. Nie mam też lekarza prowadzącego. Gastrolog, do którego udałam się z wynikami gastroskopii, tak naprawdę odesłał mnie do poczytania sobie w internecie na temat mojej choroby. Podpowiedzcie, czy taki wynik na ten moment jest akceptowalny? Dziękuję.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Prośba o interpretację wyniku.

Post autor: Leeloo »

Taki wynik jest bardzo możliwy, zwłaszcza jeśli na starcie był Marsh 3c. Dorośli nie regenerują się tak szybko, najważniejsze, żeby przeciwciała spadały a objawy ustępowały.
Oczywiście warto przyjrzeć się diecie i jej pilnować, ale wygląda na to, że radzisz sobie dobrze.
Sugerowałabym znalezienie gastrologa prowadzącego - celiakia to nie katar, tylko choroba autoimmunologiczna na całe życie, a przynajmniej uświadomienie lekarza pierwszego kontaktu że wymagasz okresowych kontroli, warto zrobić biopsję porównawczą po roku/dwóch latach od wdrożenia diety.
ola04
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pt 24 lip, 2020 22:56

Re: Prośba o interpretację wyniku.

Post autor: ola04 »

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Przejrzałam forum pod kątem znalezienia lekarza. Znalazłam kilka nazwisk lekarzy w okolicy mojego miejsca zamieszkania (Katowice, Sosnowiec) i podejmę kroki, żeby umówić się do któregoś z nich. Sama czuję, że potrzebuję być pod czyjąś opieką/kontrolą. Do tej pory sama proszę o robienie mi badań kontrolnych lekarza rodzinnego. Po ostatnich wynikach byłam w szoku, gdy moje żelazo osiągnęło wynik 107,6 przy normach od 37,0 - 148,0, bez żadnej suplementacji. Myślę, że to sugeruje dobry kierunek w przemianie mojego organizmu. Jeszcze raz ślicznie dziękuję :)
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Prośba o interpretację wyniku.

Post autor: Leeloo »

Powodzenia! g:)
ODPOWIEDZ