Celiakia badanie krwi

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Kudlaty95
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: pn 24 sie, 2020 21:23

Celiakia badanie krwi

Post autor: Kudlaty95 »

Witam dostałem od gastrologa wykonanie badań w kierunku celiaki wizyta w piątek , ale chciałem się podzielić wynikami z doświadczonymi osobami, moje wyniki.

P/c. anty-tTG IgA 573,76 RU/ml czyli wynik znacznie podwyższony .

Immunoglobuliny kl. A (IgA) wynik 2,72 g/l .


Immunoglobuliny kl. A (IgA)
Wynik
2,72 g/l
Zakres referencyjny
0,7 – 4

P/c. anty-tTG IgA:
Wynik
573,76 RU/ml
Zakres referencyjny


< 20 RU/ml - wynik ujemny
>=20 RU/ml - ...

P/c. anty-tTG IgG:
Wynik
0,07 Ratio
Zakres referencyjny


< 1,0 - wynik ujemny
>=1,0 ...







P/c. anty-tTG IgG: 0,07 Ratio
Rj79
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 95
Rejestracja: pn 17 lip, 2017 19:59

Re: Celiakia badanie krwi

Post autor: Rj79 »

W przypadku przeciwcial anty tGT 10x powyzej normy celiakia jest praktycznie pewna. U Ciebie ten poziom wynosi ponad 20x norma, wiec tym bardziej mozesz spodziewac sie diagnozy: celiakia.

Lekarz, widzac te wyniki, na pewno zleci gastroskopie w kierunku celiakii, tzn. z pobraniem min. 4 (albo 5 - nie pamietam) wycinkow z roznych czesci dwunastnicy. Wynik finalnie potwierdzi (lub nie - ta opcja malo prawdopodobna) diagnoze.

Bardzo wazne - do momentu gastroskopii jesz gluten jak do tej pory. Inaczej wynik wyjdzie przeklamany.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia badanie krwi

Post autor: Leeloo »

Dokładnie to co napisał Rj79, kierunek -> gastrolog.

*podczas gastroskopii powinno się pobrać min. 5 wycinków z dwunastnicy, w tym 1 z jej opuszki.
Kudlaty95
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: pn 24 sie, 2020 21:23

Re: Celiakia badanie krwi

Post autor: Kudlaty95 »

Tak jak przypuszczałem została u mnie stwierdzoną celiakia, lekarz prowadzący powiedział o potrzebie zrobienia gastroskopi.W najbliższym możliwym terminie ją sobie wykonam i przechodzę na dietę bezglutenową , na pewno łatwo nie będzie, ale myślę że dam radę .
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia badanie krwi

Post autor: Leeloo »

Trzymam kciuki, a dasz radę na pewno, jak my wszyscy g:)
Kudlaty95
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: pn 24 sie, 2020 21:23

Re: Celiakia badanie krwi

Post autor: Kudlaty95 »

Miałem jeszcze we wrześniu robioną gastrospokie i od tego czasu jestem na diecie bg , na pewno zauważyłem że jest lepiej , ale powrót do normalności jeszcze daleki , ile wy czekaliście na efekty diety ? Ja mam objawy układu pokarmowego głównie biegunki do 10 razy dziennie, oczywiście dzisiaj jest lepiej , aczkolwiek zdarza się jeszcze popełniać błędy , bo na przykład po serze żółtym lubią objawy się nasilić czy po kiszonej kapuszcie wiadomo jest ciężko strawna i to chyba z tego powodu .Jelita mam dość zniszczone 3b w skali marsha .Najgorzej jest poza domem na jakimś wyjeździe w pracy bo czasami objawy się nasilają, myślę że tu psychika odgrywa główną rolę. Nie mniej po tych prawie 2 miesiącach stosowania diety lekko nie jest .
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia badanie krwi

Post autor: Leeloo »

2 miesiące przy takim obrazie jelit to krótko. Dużo ceirpliwości i uwagi w komponowaniu diety. Dorośli z reguły dochodzą do siebie o wiele wolniej niż dzieci. To może trwać nawet latami, ale głównie jest kwestią kilku/kilkunastu miesięcy. Z zaznaczeniem, że dieta jest w 100% bezglutenowa.
Na początku drogi, zwłaszcza przy dużym zaniku kosmków, zaleca się też dietę całkowicie bezlaktozową (gdyż enzym ją trawiący znajduje się na szczycie kosmków), a nawet bezmleczną, żeby dać odpocząć jelitom.
Kudlaty95
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: pn 24 sie, 2020 21:23

Re: Celiakia badanie krwi

Post autor: Kudlaty95 »

Wiadomo trzeba być cierpliwym , staram się przynajmniej :( . A czy przy takim stanie jelit można jeść produkty smażone oczywiście przygotowane bezglutenowo? No i czy przy takich wynikach jakie mam jest do na pewno celiakia? Pytałem oczywiście lekarza i jest pewny żw jest to właśnie celiakia , tu są specjaliści dlatego pytam.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Celiakia badanie krwi

Post autor: Leeloo »

Wynik podany w skali Marsha wskazuje na celiakię, istnieją inne przyczyny zaniku kosmków, ale to bardzo rzadkie choroby. Dodatkowo miałeś mocno podwyższone specyficzne przeciwciała dla celiakii, a dieta przynosi poprawę.

Smażone - jeśli nie masz po nich rewolucji, to czemu nie. Choć nie jest to zalecana obróbka, bez względu na stan zdrowia. Od czasu do czasu, przy braku ewidentnych dolegliwości po zjedzeniu - ok.
Kudlaty95
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: pn 24 sie, 2020 21:23

Re: Celiakia badanie krwi

Post autor: Kudlaty95 »

Niewątpliwie dieta pomaga , ale mam przykładowo tak że jak czeka mnie jakiś wyjazd to wtedy objawy lubią się nasilić szczególnie biegunki tak z dnia na dzień, czy to może bym spowodowane stresem itd? Nie ukrywam jestem osobą nerwową nawet bardzo.
Rj79
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 95
Rejestracja: pn 17 lip, 2017 19:59

Re: Celiakia badanie krwi

Post autor: Rj79 »

Jesli pytasz sie, czy Twoje problemy moga wynikac - jako ta prawdziwa przyczyna - ze stresu a nie z celiakii - odpowiedz brzmi nie. Celiakia to choroba, ktora powaznie rozwala jelita, powoduje stan zapalny w calym organizmie. Moze tez miec wplyw na uklad nerwowy - stany lekowe, depresje etc. Wielu osobom polepsza sie z czasem na diecie takze w tym zakresie. Tak bylo np. w moim przypadku.

Daj sobie po prostu czas. Z kolejnymi miesiacami, a potem latami powinno byc kroczek po kroczku lepiej. Skoncentruj sie tylko na diecie. Powodzenia!
Kudlaty95
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: pn 24 sie, 2020 21:23

Re: Celiakia badanie krwi

Post autor: Kudlaty95 »

Zdaje sobie sprawę że trzeba być cierpliwym, na diecie jestem krótko i pojawia się jeszcze dużo niewiadomych :)
ODPOWIEDZ