Negatywny wyniki testów krwi a gastroskopia

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
pandziobak
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: pt 11 wrz, 2020 16:20

Negatywny wyniki testów krwi a gastroskopia

Post autor: pandziobak »

Siemanko,

Od kilku lat zmagam się z biegunkami i bólami brzucha, które zostały sklasyfikowane jako IBS. Niedawno zrobiłem testy na anty-ttg IgA i IgG, które wskazują na brak wykrywalnych przeciwciał:
-anty-ttg IgA 0,01 kU/l <0.3 - brak wykrywalnych przeciwciał
-anty-ttg IgG 0,18 kU/l <0.3 - brak wykrywalnych przeciwciał
Całkowite IgA kU/l = 2,10 kU/l
Deamidowane peptydy gliadyny IgA 0,00 kU/l
Deamidowane peptydy gliadyny IgG 0,18 kU/l
Czynnik Castle'a - 0,23 kU/l

Dla referencji podano:
4,5 - <10 - wyraźne stężenie
>=10 - wysokie stężenie

Problem: Po pobraniu krwi do badań zrobiłem sobie próbną dietę bezglutenową do czasu otrzymania wyników (1,5 tygodnia) i już po tygodniu czułem się o wiele lepiej. Nie ucinałem z diety węglowodanów ani cukrów, po prostu używałem bezglutenowych zamienników. W związku z tym na pewno chciałbym spróbować diety bezglutenowej w dłuższym okresie. W międzyczasie wróciłem do jedzenia glutenu (i dawnego samopoczucia) i umówiłem się na gastroskopie.

Czy udanie sie na gastroskopie ma w moim przypadku jakikolwiek sens?

Z tego co rozumiem, to wyniki uzyskane z krwi nie wskazują na celiakie. Jedyne co skłania mnie ku gastroskopii, to upewnienie się w jakim stopniu gluten mi szkodzi.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Negatywny wyniki testów krwi a gastroskopia

Post autor: Leeloo »

Można nie mieć żadnych przeciwciał, a zmiany w jelicie w typie choroby trzewnej już owszem.
Dlatego przed pełną diagnostyką w kierunku celiakii nie wolno przechodzić na dietę bezglutenową (zafałszowanie wyników nie tylko krwi, również obrazu jelit).

Gastroskopia Z BIOPSJĄ jelita może w tym momencie wykluczyć/potwierdzić celiakię.
Ale przyczyną dolegliwości nie musi być ta choroba.
Poczytaj tutaj o nadwrażliwości:
https://celiakia.pl/celiakia/nadwraliwo-na-gluten/
i o alergii:
https://celiakia.pl/celiakia/alergia-na-gluten/
ODPOWIEDZ