Proszę o poradę czy to celiakia

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Czerwonaróża
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: ndz 14 lut, 2021 01:13

Proszę o poradę czy to celiakia

Post autor: Czerwonaróża »

Dzień dobry!
Trafiłam ostatnio na to forum, może ktoś mi tutaj trochę pomoże w moich dolegliwościach, z którymi się zmagam. Liczę na Was ;)
Około 3-4 lat temu dopadły mnie problemy żołądkowo-jelitowe: wzdęcia, bardzo głośna praca jelit do tego stopnia że ludzie przebywający w moim otoczeniu je słyszą, brzuch wyglądający jak balonik, odbijanie, przelewanie. Jeśli chodzi o biegunki to aktualnie ich nie mam, jednak zdarzały się w przeszłości. Gastroskopia zrobiona w maju 2019 roku wykazała zapalenie błony śluzowej żołądka, linię Z nieregularną. Lekarz przepisał leki na zapalenie i ustabilizowanie pracy jelit, na chwilę pomogły. Poza tym zlecił badanie przeciwciał anty-tGT w klasie IgA, wynik wyszedł ujemny. Lekarz wykluczył celiakię po tym badaniu i tak się rozstaliśmy.
Poza tym stałam się blada, nie mogę pozbyć się trądziku na plecach, mam łojotok, często dopada mnie mgła mózgowa, mam uczucie rozpalonego brzucha i klatki piersiowej.
Ostatnio przeszłam poronienie zatrzymane w trzecim miesiącu, serce przestało bić mimo że funkcjonowało normalnie.
Endokrynologicznie wyszły mi ostatnio podwyższone przeciwciała, co może doprowadzić do niedoczynności tarczycy w przyszłości.
W dzieciństwie bolały mnie stawy(głównie kolana), miałam powolny wzrost, późne dojrzewanie. Wzrost zatrzymał się na 153 cm, waga 45 kg. Dodam że moja mama miewa także problemy jelitowe, jednak nie badała się nigdy szerzej pod tym kątem.
Proszę o poradę, czy wznawiać szukanie przyczyny w celiakii? Mimo że lekarz 3 lata temu ją wykluczył na podstawie przeciwciał.
Pozdrawiam i dziękuję za wszelkie odpowiedzi. :)
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Proszę o poradę czy to celiakia

Post autor: Leeloo »

Można mieć celiakię bez podwyższonych przeciwciał, ich brak nie jest równoznaczny z wykluczeniem choroby. Poza tym jest kilka przeciwciał w kilku klasach.
Objawy wskazują na możliwość celiakii, pasuje tu też mocno niedoczynność tarczycy/zaburzenia pracy tarczycy i hormonalne.

Nie będę się rozwodzić jeśli chodzi o prawdopodobieństwo i diagnostykę celiakii, proszę przeczytaj najpierw informacje z tych trzech linków:

https://celiakia.pl/celiakia/objawy/

https://celiakia.pl/celiakia/diagnoza/

https://celiakia.pl/celiakia/nieleczona-celiakia/
Czerwonaróża
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: ndz 14 lut, 2021 01:13

Re: Proszę o poradę czy to celiakia

Post autor: Czerwonaróża »

Dziękuję za odpowiedź 🙂 też zaczęłam podejrzewać zaburzenie pracy tarczycy, jednak endokrynolog to wykluczył i według niego mam się kontrolować pod tym względem. Sprawdziliśmy też kilka innych hormonów, które są w normie.
Pytanie skąd się zaczęły brać te przeciwciała przeciw tarczycy. Z artykułu o nieleczonej celiakii można wnioskować że może zaczynają się już powikłania nieleczonej celiakii...
Znacie może gastrologa w Zielonej Górze/ Gorzowie Wielkopolskim, do którego warto pójść?
ODPOWIEDZ