Prośba o interpretację

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Nickisiak
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: wt 11 maja, 2021 06:39

Prośba o interpretację

Post autor: Nickisiak »

Dzień dobry. Jestem trochę w zawieszeniu bo nie wiem jak interpretowac wyniki. Mam immunoglobulina IgA oraz P/c. p .transglutaminazie tkankowej .

Immunoglobulin IgA 4.2 norma 0.7 do 4.0
P/c. p .transglutaminazie tkankowej 7.36 ru/ml normy <20 wynik ujemny , >=20 wynik dodatni.

I jakby po P/c. p .transglutaminazie tkankowej wychodzi, że celiakia raczej została wykluczona jednak niepokoi mnie immunoglobulina oraz ostra objawy (przewlekłe biegunki od prawie 10 lat). Bardziej wskazuje to na nietolerancję czy pogłębiać diagnostykę?

Dziękuję z góry za odpowiedź
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Prośba o interpretację

Post autor: Leeloo »

W kontekście celiakii niepokojący jest wynik IgA, który jest poniżej normy.

W jakiej klasie są zbadane te przeciwciała? Owszem jakie by nie były, są ujemne, ale nie zawsze wychodzą dodatnie przy faktycznej celiakii. Niestety 100% wykluczeniem/potwierdzeniem celiakii jest biopsja podczas gastroskopii. Poczytaj tutaj:
https://celiakia.pl/celiakia/diagnoza/

I koniecznie dalsza diagnostyka objawów u specjalistów.
Nickisiak
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: wt 11 maja, 2021 06:39

Re: Prośba o interpretację

Post autor: Nickisiak »

Wynik immunoglobuliny IgA jest lekko powyżej normy nie poniżej:) norma 0.7-4.0 g/l. Mam wynik 4,24 g/l. Co do przeciwciał to : P/ciata p. transglutaminazie
tkankowej (anty-tGT) - w kl. lgA met. ELISA .

Czekam jeszcze na test wodorowy na laktozę a wizytę u gastroenterologa mam dopiero na koniec miesiąca.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Prośba o interpretację

Post autor: Leeloo »

Tak, dlatego napisałam, że IgA poniżej normy mogłyby zaniepokoić, lekko powyżej nie mają dużego wpływu na diagnostykę w kierunku celiakii.
ODPOWIEDZ