Jak długo utrzymują się przeciwciała po odstawieniu glutenu.

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
darek1111
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: śr 08 wrz, 2021 11:23

Jak długo utrzymują się przeciwciała po odstawieniu glutenu.

Post autor: darek1111 »

Witam wszystkich.
Przejdę od razu do rzeczy.
Od dłuższego czasu obserwowałem u siebie zmiany nastroju po jedzeniu po produktach wysoko mącznych jak na przykład pizza potrafile mieć nawet stany depresyjne siedzieć i płakać. Wykonałem badanie na obecnosc allelow HLADQ, 2.5 dał wynik pozytywny. W międzyczasie przeszedłem na dietę bezglutenową i moje samopoczucie polepszyło się o 200% z wynikami udałem się do lekarza rodzinnego który zalecił badanie przeciwko transglutaminaza tkankowej. Powiedziałem lekarzowi że od ponad trzech tygodni jestem na diecie bezglutenowej. Za 2 dni muszę oddać materiał do badań i zastanawiam się czy przeciwciała będą jeszcze wykrywalne. Czytałem o prowokacji glutenem która powinna trwać przynajmniej 2 tygodnie i powinno się spożywać 3 g glutenu dziennie. Mój lekarz rodzinny nie ma chyba o tym pojęcia. Wolałbym unikać glutenu bo po nim czułem się naprawdę źle chodziłem zdenerwowany miałem napady lękowe oraz depresyjne. Stąd moje pytanie czy po trzech tygodniach diety bezglutenowej przeciwciała będą jeszcze wykrywalne we krwi czy jest sens robić to badanie. Dziękuję wszystkim serdecznie z góry za odpowiedzi. Pozdrawiam Dariusz
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Jak długo utrzymują się przeciwciała po odstawieniu glutenu.

Post autor: Leeloo »

Na to pytanie nikt nie zna odpowiedzi - zanik przeciwciał podczas diety zależy od danego organizmu, kwestia turbo indywidualna.
Oficjalne wytyczne dot. prowokacji glutenem itp. powstały po latach badań i to jedyne na czym teraz możemy się opierać.

"Od wielu lat nie praktykuje się już rutynowego przeprowadzania uciążliwej dla pacjentów prowokacji glutenem i wykonywania kolejnych biopsji w celu potwierdzania celiakii. W sytuacji, gdy w celach ustalenia lub potwierdzenia diagnozy prowokacja jest niezbędna, specjaliści zalecają spożycie nie mniej niż 5 g glutenu dziennie przez 14 dni. Taka dawka glutenu powinna wywołać zmiany serologiczne i w śluzówce jelita u większości dorosłych pacjentów z celiakią. Jeśli mimo dużego prawdopodobieństwa celiakii przeciwciała nie pojawią się po dwóch tygodniach, prowokacja może być wydłużona do ośmiu tygodni."

https://celiakia.pl/celiakia/diagnoza/
darek1111
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: śr 08 wrz, 2021 11:23

Re: Jak długo utrzymują się przeciwciała po odstawieniu glutenu.

Post autor: darek1111 »

Witam. Otrzymałem wynik na obecność przeciwciał. Wynik był negatywny. Lekarz stwierdził że jednoznacznie można wykluczyć celiakię. Możliwe żeby w tak krótkim czasie zniknęły wszystkie przeciwciała, czy może nigdy ich nie było? Za trzy tygodnie mam termin u gastroenterologa, poproszę o gastroskopie i pobranie wycinkow jelita do badań. Czy warto przed tym badaniem ponownie do diety wprowadzic gluten?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Jak długo utrzymują się przeciwciała po odstawieniu glutenu.

Post autor: Leeloo »

Dorośli mogą w ogóle nie produkować przeciwciał, ich brak nie jest jednoznacznym powodem do wykluczenia celiakii.

Czy istnieje szansa na tak szybki zanik przeciwciał podczas diety? Być może.

Czy wprowadzić gluten do diety przed diagnostyką? OCZYWIŚCIE. Odsyłam ponownie do linka z mojej poprzedniej odpowiedzi..
ODPOWIEDZ