PROŚBA O INTERPRETACJĘ WYNIKÓW I POMOC!

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
NOWA90
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: wt 22 lut, 2022 13:37

PROŚBA O INTERPRETACJĘ WYNIKÓW I POMOC!

Post autor: NOWA90 »

Witam, miesiąc temu miałam wykonaną gastroskopię z biopsją, ponieważ zwymiotowałam 3-krotnie, ostatni raz z małymi skrzepkami krwi. Test z krwi na Helicobacter Pylori był pozytywny.
Bóle brzucha i biegunki zaczęły się końcem sierpnia. Na początku stycznia zaobserwowałam w gardle wirusowe bomble na ścianie gardła i za migdałem coś co może wyglądać na brodawczaka. Dodam, że od 2015 r regularnie badam i mam niedobory wit D, B12, kwasu foliowego i ferrytyny. W czerwcu zdiagnozowano u mnie chorobę Hashimoto (Atpo ok 850, Atg ok 26). Dodatkowo tydzień temu miałam zabieg histeroskopii z diagnozą: "Niepłodność kobieca pochodzenia jajowodowego".

Diagnoza z gastroskopii: Infekcja Helicobacter Pylori i podejrzenie choroby trzewnej.
Od 26.01 przeszłam 10-dniowe leczenie Helicobacter lekiem Pylera z osłoną Helicid z zastosowaniem diety bez nabiału.

Wczoraj odebrałam wyniki z biopsji, proszę o interpretację, ponieważ wizyta u gastrologa dopiero za 3 tyg.

Diagnoza mikroskopowa wraz z rozpoznaniem:
"Sześć fragmentów błony śluzowej dwunastnicy z prawie całkowitym zanikiem kosmków i nasiloną hiperplazją krypt. W blaszce właściwej widoczny naciek zapalny z plazmocytów, limfocytów i granulocytów. W nabłonku liczne limfocyty CD3+ (>40/100) oraz granulocyty. Obraz mikroskopowy może odpowiadać chorobie trzewnej stopień 3b wg skali Marsha."

Bardzo proszę o odpowiedź, jakie są rokowania w moim przypadku i co mi grozi? Co należy zrobić już od dziś? Czy jest szansa na poprawę stanu zdrowia i czy możliwe będzie w moim przypadku zajście w ciążę, donoszenie i urodzenie zdrowego dziecka? Jeszcze raz bardzo proszę o pomoc i odpowiedź.
Pozdrawiam, NOWA90
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: PROŚBA O INTERPRETACJĘ WYNIKÓW I POMOC!

Post autor: Leeloo »

Wszystko wskazuje na aktywną celiakię. I obraz z biopsji i wszystkie objawy oraz skutki.
Przeczytaj te informacje, powinno Ci się trochę rozjaśnić:
https://celiakia.pl/celiakia/objawy/
https://celiakia.pl/celiakia/diagnoza/
https://celiakia.pl/celiakia/nieleczona-celiakia/
Zachęcam też do przejrzenia strony pod kątem tematów związanych z układem rozrodczym, ciążami itd, Stowarzyszenie publikowało wiele wartościowych tesktów na ten temat.
NOWA90
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: wt 22 lut, 2022 13:37

Re: PROŚBA O INTERPRETACJĘ WYNIKÓW I POMOC!

Post autor: NOWA90 »

Dziękuję za odpowiedź. Czy powinnam już zacząć dietę bezglutenową, żeby zacząć ratować układ pokarmowy? Biopsja była robiona miesiąc temu a mnie coraz bardziej boli cały brzuch. Czy można już zrobić jakieś dodatkowe badania, żeby mieć "z czym iść" do lekarza? Artykuły są bardzo wartościowe i dużo wyjaśniają przy tym szoku z diagnozą...

Czy ten naciek zapalny może również oznaczać Crohna? Dopiero w zeszłym roku dowiedziałam się o tym, że choruję na Hashimoto. Miałam w grudniu kolonoskopię, jednak bez biopsji, ponieważ lekarz nie widział nic niepokojącego w badaniu. Martwią mnie te ropne bąble na ścianie gardła....3 laryngologów i albo tego nie widzieli albo mam z tym żyć...
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: PROŚBA O INTERPRETACJĘ WYNIKÓW I POMOC!

Post autor: Leeloo »

Nie ma silnych przesłanek do Crohna, skupiono się w opisie na chorobie trzewnej, ale ewentualna dalsza diagnostyka będzie w rękach gastrologa.
Gardło może być również powikłaniem nieleczonej celiakii.
Moim zdaniem nie trzeba na ten moment robić dodatkowych badań w kierunku celiakii, lepiej próbować przyspieszyć wizytę, dzwonić, pytać, przedstawić sytuację.
NOWA90
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: wt 22 lut, 2022 13:37

Re: PROŚBA O INTERPRETACJĘ WYNIKÓW I POMOC!

Post autor: NOWA90 »

Dziękuję za odpowiedź. Miałam wczoraj konsultację (4) z laryngologiem. Widział zmiany i mówił, że nie wskazuje to na wirusa hpv - że to powiększona grudka chłonna od refluksu żołądkowego....
Udało mi się przyspieszyć wizytę u gastrologa - za tydzień. Staram się przestrzegać diety choć mnie to przeraża....przed wynikiem z biopsji miałam jeszcze nadzieję, że to nie to..
ODPOWIEDZ