#badania

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Sowola
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: sob 21 maja, 2022 11:02

#badania

Post autor: Sowola »

Witam wszystkich, planuje zrobić badania w kierunku nietolerancji glutenu. W ostatnim czasie dowiedziałam się, że choruje na niedoczynność tarczycy, schudłam 20kg od tak, ciągle bóle głowy, zmęczenie, lęki... gdy leczenie niewiele poprawiło w moim samopoczuciu zaczelam robić coraz więcej badań i wyszedł również niedobór d3, niska b12, anemia przy niskiej ferrytynie, a do tego od lat nietolerancja laktozy. Czy na początek wystarczy badanie - Panel celiakia IgA (DGP IgA, tTG IgA, całkowite IgA) met. BLOT /POLYCHECK ?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: #badania

Post autor: Leeloo »

Warto byłoby pójść do gastrologa i kierować się jego zaleceniami, objawy miga wskazywać celiakię, ale nie tylko.
Co do badań, tu masz opisaną ścieżkę:
https://celiakia.pl/celiakia/diagnoza/
Agnieszka.2023
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: sob 23 gru, 2023 13:24

Re: Przedstaw się :)

Post autor: Agnieszka.2023 »

Witam serdecznie :mikolaj:
Od jakiegoś czasu czytam forum i jednocześnie zastanawiam się nad sobą :galy:
Miałam zdiagnozowaną celiakię przy przejściu na pokarmy stałe, w tamtych latach wierzono, że jest to choroba wieku dziecięcego. Dlatego też idąc do szkoły jadłam tzw. normalnie. W trakcie studiów zrobiłam badania alergiczne i okazało się, że muszę omijać pszenicę. Efekt był oszałamiający, egzema zaczęła mi się cofać. Niestety potem ponownie wróciłam do tzw. normalnego jedzenia za namową mojego rodzinnego lekarza. Teraz od ponad roku odżywiam się bezglutenowo i zaczęłam się zastanawiać, czy istnieją badania genetyczne, które mogą potwierdzić lub wykluczyć mój konflikt z glutenem / pszenicą pomimo tego, że od miesięcy omijam gluten? :039:
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8102
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: #badania

Post autor: Leeloo »

Z celiakii się nie wyrasta. Jeśli była prawidłowo zdiagnozowana w dzieciństwie, to jest do dzisiaj.
Będąc na diecie bezglutenowej, badania z krwi i gastroskopii w kierunku celiakii będą fałszywie ujemne.
Istnieje badanie genetyczne celiakii, ale jego wynik jest interpretowany jako ryzyko zachorowalności - nie faktycznego chorowania. Ponad 30% populacji ma jakiś gen predysponujący do celiakii. Ale te 30% na nią nie choruje, jest to znacznie mniejszy %. Na podstawie wyniku badania genetycznego nie stawia się diagnozy.
Chyba, że masz dokumentację z dzieciństwa i chcesz dla zasady zrobić jeszcze gen dla pewności.
Więcej o badaniach:
https://celiakia.pl/celiakia/diagnoza/
Agnieszka.2023
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: sob 23 gru, 2023 13:24

Re: #badania

Post autor: Agnieszka.2023 »

Rozumiem. Dziękuję za wskazówki :)
ODPOWIEDZ