Brak kosmków (3c) i negatywne przeciwciała.

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Moniah.1979
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: ndz 22 sty, 2023 12:45

Brak kosmków (3c) i negatywne przeciwciała.

Post autor: Moniah.1979 »

Witam serdecznie. Zastanawiam się nad wynikami badań. Biopsja 3c ale przeciwciała negatywne. Anemia i to duża Przez 1,5 roku na diecie żelazo osiągnęło normę samopoczucie lepsze. Wcześniej bez objawów gastrycznych , no może wzdęcia, na diecie ustąpiły. I znowu prowokacja glutenem przez 3 miesiące. Biopsja znowu 3c przeciwciała negatywne morfologia w dół. Znowu dieta. Zastanawiam się czy to na pewno celiakia czy może nietolerancja, chociaż Biopsja wskazuje na celiakie. Czy zanieczyszczenia krzyżowe lub śladowe są dla mnie niebezpieczne bo po spożyciu nic mi nie dolega. A może te nowe tabsy pomogą na śladowe ilości. Podpowiedzcie bo ja w tym temacie już zgłupiałam.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Brak kosmków (3c) i negatywne przeciwciała.

Post autor: Leeloo »

Jeśli w biopsji jest celiakia, to jest celiakia. Objawy kliniczne również się zgadzają. Niektórzy w ogóle nie reagują nawet duże ilości glutenu, to jest sprawa indywidualna. Każda ilość glutenu jest potencjalnie szkodliwa - dla osób z celiakią lub alergią na gluten.
Tabletki "na celiakię" czy inne cuda trawiące gluten - jedna wielka i niebezpieczna ściema, z daleka od takich.

Wejdź na www.celiakia.pl może trochę rozjaśni Ci temat.
Moniah.1979
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: ndz 22 sty, 2023 12:45

Re: Brak kosmków (3c) i negatywne przeciwciała.

Post autor: Moniah.1979 »

Dziękuję za odpowiedź , trzymam się więc ścisłej diety
Fioletka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: sob 14 sty, 2023 17:32

Re: Brak kosmków (3c) i negatywne przeciwciała.

Post autor: Fioletka »

Moniah, tylko po co ta prowokacja glutenem?
Przy nieceliakalnej nadwrażliwości na glutenu masz prawidłowe kosmki, a przy alergii też + dodatnie testy alergiczne.
ida23
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: sob 08 kwie, 2023 15:13

Re: Brak kosmków (3c) i negatywne przeciwciała.

Post autor: ida23 »

U mnie zanik kosmków jelitowych „spłaszczone jak kosmki lego” w dwunastnicy, przeciwciała negatywne. Wiem ze są także inne przyczyny uszkodzonych kosmków, nie tylko gluten- i na to wskazują badania z krwi, ze to nie jego wina. Pasożyty szczególnie lamblie wiem ze także uszkadzają kosnki, gdzie szukać przyczyny? Czy na waszych wynikach z biopsji z dwunastnicy macie tylko napisany stopień zniszczenia kosmków w skali czy także adnotacje ze wyszła celiakia?
ida23
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: sob 08 kwie, 2023 15:13

Re: Brak kosmków (3c) i negatywne przeciwciała.

Post autor: ida23 »

I peed wykonaniem badań z krwi o co chodzi z ta prowokacja? :)
Fioletka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: sob 14 sty, 2023 17:32

Re: Brak kosmków (3c) i negatywne przeciwciała.

Post autor: Fioletka »

Są też inne cechy obrazu mikroskopowego kosmkow świadczące o celiakii. Na wyniku powinno być napisane że obraz odpowiada chorobie trzewnej.
ODPOWIEDZ