czy to celiakia?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Celiakia_i_ja
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: pt 05 maja, 2023 10:21

czy to celiakia?

Post autor: Celiakia_i_ja »

Witam,
Mam 38 lat, a od Od blisko 20 lat mam anemie, leukopenie , hashimoto i tradzik rozowaty. Ponadto wzdęcia, zmienne nastroje, mgłę mózgową, stany depresyjne. 2 razy miałam robione przeciwciała przeciwko transglutaminazie tkankowej w obu klasach, za kazdym razem wynik ujemny. Gastroskopia - opis: Fragmenty błony sluzowej dwunastnicy z zachowaną budową kosmkową z miernie wzmożonym przewlekłym odczynem zapalnym w zrębie blaszki właściwej oraz odsetkami komórek CD3+ powyżej 40 procent (wg Marsh typ 2)
Fragmenty błony śluzowej żołądka z cechami przekrwienia i wzmożonego przewlekłego odczynu zapalnego w zrębie blaszki właściwej.
Gastrolog twierdzi, ze nie mam celiakii, bo nie wyszedł Marsh 3 , a ja czuje się coraz gorzej. Czy to może być jednak celiakia? jakie badania jeszcze wykonać?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8116
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: czy to celiakia?

Post autor: Leeloo »

Marsh 3 nie jest wyznacznikiem celiakii, brak przeciwciał również jej nie wyklucza. Masz objawy kliniczne, masz już dosyć spore zmiany w biopsji, być może trzeba skonsultować to z innym gastrologiem, dorobić inne badania z krwi.
Spójrz tutaj:
https://celiakia.pl/celiakia/diagnoza/
ODPOWIEDZ