Proszę o pomoc w interpretacji wyników

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
DominikaMP
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: śr 23 sie, 2023 22:52

Proszę o pomoc w interpretacji wyników

Post autor: DominikaMP »

Dzień dobry!

Mieszkam w Norwegii i prowadzący mnie lekarz uznał, że nie mam powodów do zmartwień a tym bardziej do eliminacji glutenu. Niemniej jednak chciałabym zrozumiec dlaczego pewne wyniki krwi są powyżej normy.

Jako dziecko nie tolerowalam glutenu (wymioty). Nie byłam na diecie ponieważ z tych czasach nie mówiło się jeszcze od celiakii itp a lekarza kazali mamie zamykać mnie w ciemnym pokoju. Rodzice odkryli ze nie wymiotuje po smażonych ziemniakach, bobofrutach i zupkach w puszczę z NRD… ale jak sami gotowali do chudej córce zagęszczali zupki mąka, kaszka manna itp.
Z czasem wyrosłam i jadłam normalnie.

W wieku lat 40 (3 lata temu) postanowiłam badając krew w Polsce sprawdzić tez na gluten.
Wyniki prawie takie same dostałam tydzień temu powtarzając badanie:

IGA 5,31 (norma do 4,21)
P diam. Pep. Glia. IGG 28,5 (dodatnie powyżej 25)
P/P transglutaminiazie <2 (dodatnie >20)
Reszta wyników krwi w normie.

Nie widzę u siebie objawów celiakii ani nietolerancji ale może są jakieś a ja żyje z nimi zawsze i ich nie zauważam.
Wzdęcia itp mam, ale jestem na diecie wege i jem sporo strączków wiec zrzucam na to.

Próbowałam wtedy 3 lata temu na zalecenie dietetyczki odstawić gluten. Nie widziałam jakiejś wielkiej różnicy w samopoczuciu poza zgubieniem kilku kilogramów. Lekarz potem uznał, ze nie widzi powodów do eliminacji w moim przypadku.

Czy ktoś podjął by się próby wytłumaczenia mi skąd może być to lekko podwyższone Iga i igg przy braku przeciwciał przeciwko transglutaminiazie? Z góry dziękuje za każdy post!
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8122
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Proszę o pomoc w interpretacji wyników

Post autor: Leeloo »

Można chorować na celiakię i nie mieć ŻADNYCH objawów (do pewnego krytycznego momentu) i ŻADNYCH przeciwciał. Tylko biopsja dwunastnicy, dobrze przeprowadzona, wykluczy lub potwierdzi na 100%.
Poczytaj sobie tutaj:
https://celiakia.pl/celiakia/objawy/

https://celiakia.pl/celiakia/diagnoza/
ODPOWIEDZ