Jak często chodzicie do lekarza???

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
gosia888
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 171
Rejestracja: sob 11 mar, 2006 14:18
Lokalizacja: Siedlce

Jak często chodzicie do lekarza???

Post autor: gosia888 »

Witam! U mnie celiakia została wykryta 4 miesiące temu a wcześniej byłam wyniszczona i lekarz ktory ja wykryl kazal lykac witamine d3 +wapń. I przyjsc za 3 miesiace. No i oczywiscie diete stosowac. d3+ wapn przestalam lykac sama a jak przyszla pora na wizyte do tego lekarza to pozalowalam 120zł bo wiedzialam ze z pracy mi przysluguje gastroenterolog i poszlam tam wczoraj do tej baby lekarki. Baba na wstepie mi powiedziala ze to jest lekka i tania choroba bo zadnych lekow nie trzeba przyjmowac. I wszystkie produkty sa dostepne. Zapomniala dodac ze ceny produktow sa duzo drozsze niz zwyklych ludzi. No i konczac powiedziala ze nie musze chodzic do lekarza. Nawet na jakies kontrole lub cos tam. No i teraz moje pytanie czy w ogole mam sobie darowac wizyty kontrolne? Czy isc do innego lekarza? Zaznacze ze sie dobrze czuje i z jednej strony przyznaje jej racje bo po co mam chodzic na wizyty., Ale z drugiej strony to jest choroba przy ktorej sa wspolistniejace choroby wiec dobrze by raz na jakis czas ktos mi powiedzial jest dobrze. Diete dobrze pani prowadzi kosmki sa w normie itp.
Ale sie rozpisalam mam nadzieje ze to ktos przeczyta i mi poradzi.

A jeszcze chcialam dodac ze ta mi nie kazala lykac niczego.
Awatar użytkownika
asiar
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 394
Rejestracja: ndz 22 sty, 2006 11:08
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: asiar »

Jeżeli będzieszsię dobrze czuła, to chyba wystarczy morfologia i żelazo co pół roku i gdzieś tak co rok, przeciwciała, by mieć pewność, że dieta jest dobrze prowadzona
Awatar użytkownika
Ola*
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 441
Rejestracja: śr 15 lut, 2006 10:41
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ola* »

Potwierdzam to co napisała asiar.
Jeżeli piszesz, że Twój organizm był wyniszczony, to myślę, że koniecznie powinnaś zrobić sobie już teraz ogólne badania (krew, mocz), żeby zobaczyć czy jest lepiej.
Awatar użytkownika
vixi
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 831
Rejestracja: wt 05 paź, 2004 16:59
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: vixi »

gosia888 pisze:kazal lykac witamine d3 +wapń.
to bardzo ważny suplement
gosia888 pisze: d3+ wapn przestalam lykac sama
dlaczego przestałaś?

poza tym badaj się i wypełniaj niedobory spowodowane złym wchłanianiem...rób densytometrię badania krwi i moczu okresowo. i najważniejsze ZMIEŃ LEKARZA
"...żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi - bo nie jesteś sam. Niech dobry Bóg zawsze cię za rękę trzyma..."
Awatar użytkownika
gosia888
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 171
Rejestracja: sob 11 mar, 2006 14:18
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: gosia888 »

Przestalam lykac z lenistwa.Ale od dzisiaj znowu zaczynam. co to jest densytometria??? Chodzilam do bartnika i to on zdiagnozowal ale mowie pozalowalam pieniedzy i teraz jestem wsciekla na siebie i mi glupio juz do niego pojsc. Przez prace jestem zapisana do centrum medycznego lim. I tam jest 6 gastroenterologow. Moze pojde do kolejnego przeciez musze kiedys na kogos trafic. A moze ktos byl u ktoregos z nich???
Dr nauk med. Stefan Batowski

Lek. med. Andrzej Bielewicz

Doc. dr hab. nauk med. Ireneusz Gierbliński

Lek. med. Ewa Maik-Kędzierska

Lek. med. Anita Nekanda-Trepka - u niej byłam


Lek. med. Janusz Potocki

A jak sie nie sprawdza to pojde do tego bartnika.
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

gosia888 pisze:co to jest densytometria?
Jest to badanie obrazowania gęstości kości, stosowane do wykrywania osteoporozy.
Zobacz tutaj:
http://www.osteoforum.org.pl/densyto.html
http://www.mediweb.pl/diseases/vad02.php
gosia888 pisze:to jest lekka i tania choroba bo zadnych lekow nie trzeba przyjmowac. I wszystkie produkty sa dostepne.
Taaa... lepiej zmień lekarza. Nie tylko ze względu na celiakię. Nerwy też masz chyba tylko jedne i trzeba je szanować... :wink:
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
gosia888
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 171
Rejestracja: sob 11 mar, 2006 14:18
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: gosia888 »

dzieki kabran za ten link. Zapisze sie na densytometrie do warszawy za 20zl. A co do lekarza to zmienie na pewno.
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

Oczywiscie biegac na okraglo nie trzeba, zwlaszcza, ze wiekszosc lekarzy nie ma pojecia o celiakii u doroslych, ale dla porzadku co rok wypadaloby zrobic przeciwciala, warto zrobic poziom wit E(malo gdzie to mozna wykonac, a sa spore niedobory) oczywiscie densytometrie(najlepiej porzadna z kregoslupa) i regularnie morfologie +zelazo z kwasem foliowy. To jak sadze nie czesciej niz raz na rok, czyli jak kazdy czlowiek powinno sie robic badania okresowe, przewaznie jak w pracy raz na 2lata, czy raz na rok.
Awatar użytkownika
Ainer
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 85
Rejestracja: pt 26 maja, 2006 15:21
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: Ainer »

Nie rozumię dlaczego za wszystkie badania musisz płacić. Jak zorientowałam się pracujesz i płacisz składki ZUS, więc wizyty u lekarz też powinny być bezpłatne. Jedyna niedogodność, że czasami trzeba długo czekać. W jaki sposób była zdiagnozowana celiakia, bo o tym nie piszesz. Ja jeszcze okresowo robiłam badanie zawartości wapnia i potasu. Dziewczyny dobrze radzą zmień lekarza, przecież masz jeszcze kilku do wyboru i nie zawsze trzeba płacić.
Awatar użytkownika
gosia888
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 171
Rejestracja: sob 11 mar, 2006 14:18
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: gosia888 »

Celiakie mialam zdiagnozowaną na podstawie badań krwi (bezpłatnie) oraz gastroskopię i biopsję (prywatnie poszlam i placilam). Wlasnie tez chcialam isc do bezplatnego lekarza a ze zobaczylam ze moja firma ma umowe z tym centrum medycznym a tam duzo specjalistow wiec poszlam tam. No i trafilam na taka babe. Jeszcze moge pojsc do swojego internisty regionalnego on mi da skierowanie do gastroenerologa i bede czekala na wizyte ale i tak nie wiadomo na kogo trafie. Zmienie lekarza to pewne ale zastanawiam sie czy juz mam sie zapisywac na kolejna wizyte w tym centrum skoro bylam w srode u lekarza. Ostatnio mnie brzuch pobolewa np dzisiaj. Tak jakbym cos zjadla z glutenem ale tak na pewno nie jest. Jesli dalej mnie bedzie tak bolalo to pojde.
Awatar użytkownika
vixi
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 831
Rejestracja: wt 05 paź, 2004 16:59
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: vixi »

densytometria jest płatna - ale zrób najlepiej densytometrię całego ciała bo robią także z nadgarstka ale wtedy nie jest to miarodajne - ja np. w kościach długich mam osteopenię a w kręgosłupie lekką osteoporozę...
"...żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi - bo nie jesteś sam. Niech dobry Bóg zawsze cię za rękę trzyma..."
Awatar użytkownika
salcia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 253
Rejestracja: pt 08 paź, 2004 21:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: salcia »

Ostatnio wizyty wypadają nam gdzieś co 3 miesiące.Za każdym razem pobierają Monice krew i badają poziom transglutaminazy tkankowej.Ostatnio spadło do 10,podobno dobrze a było najpierw 80 potem koło 60.
Mama 26-letniej Moniki,córka chora praktycznie od urodzenia.Zdiagnozowana celiakia 2004 r.wrzesień/październik.12 lat zabiegów o zdrowie dziecka...
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

Ainer pisze:Nie rozumię dlaczego za wszystkie badania musisz płacić. Jak zorientowałam się pracujesz i płacisz składki ZUS, więc wizyty u lekarz też powinny być bezpłatne. Jedyna niedogodność, że czasami trzeba długo czekać.
Z tego co piszesz prawdziwe jest słowo "POWINNY". Czy masz sensownego gastrologa z NFZ ? (jeśli tak to daj namiary) A w dodatku takiego, co Ci przepisze co rok badania, nawet jeśli dobrze się czujesz ?

Ja od dawna nie chodzę do lekarzy w związku z celiakią, bo nie mam do kogo. Gastrolodzy czy alergolodzy, których pytałam, w ogóle nie orientowali się w zawiłościach naszej choroby. Generalnie potrafią powiedzieć, że dieta , nie znają szczegółów, udzielają błędnych informacji ... W ogóle większość lekarzy trwa w przekonaniu, że celiakia to choroba dziecięca.
Ostatnio mam niejasne problemy ginekologiczne, pozornie nie związane z przewodem pokarmowym. Opowiadam o celiakii wszystkim lekarzom, a oni nawet za bardzo nie potrafią pomysleć czy to może mieć jakiś związek.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Awatar użytkownika
RENIUCHNA 1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: czw 05 paź, 2006 20:49
Lokalizacja: STARGARD SZCZEC.

Post autor: RENIUCHNA 1 »

Piszecie o przeciwciałach. Ja i mój syn mieliśmy je robione po dwa razy i wychodzą ujemne . A uczulenie na gluten jest!!!! Dlaczego nam te badania na przeciwciła wychodza ujemne?! I dopiero po endoskopii okazuje się że jst zanik kosmków.
Ostatnio zmieniony czw 05 paź, 2006 21:59 przez RENIUCHNA 1, łącznie zmieniany 1 raz.
...GLUTENKA
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Poczytaj dokładnie - nie wszystkim przeciwciała wychodzą, często dopiero wynik gastroskopii jest podstawą do diagnozy. zresztą właśnie gastroskopia i wynik biopsji jest wciąż uznawany za podstawę diagnostyki w celiakii. I jeszcze jedna uwaga: celiakia i alergia na gluten to dwie różne choroby.
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
ODPOWIEDZ