badania na antyciala

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

BarBarella
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: pn 11 wrz, 2006 14:13
Lokalizacja: Warszawa

badania na antyciala

Post autor: BarBarella »

Jestem poczatkujaca i prosze o rade. Mam zamiar sprawdzic czy nie mam celiakli.
Gastrolog polecil mi zrobienie przeciwcial antyendomysialnych. Ale wyczytalam ze robi sie tez antireticulin i antigliadin (sorry to z angielskiego ale mysle ze po polsku jest podobnie). Jaki jest sens i moc diagnostyczna tych testow - gdize moge wiecej o tym poczytac? Z gory dziekuje za odpowiedz.
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

O diagnostyce celiakii było na Forum już bardzo dużo. Polecam używanie opcji "Szukaj" (na górze strony pod logo). Przeczytaj też tutaj:
http://www.celiakia.pl/index.php?i=diagnostyka
Ważne! Przed wykonaniem pełnej diagnostyki nie wolno przechodzić na dietę bezglutenową!
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
BarBarella
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: pn 11 wrz, 2006 14:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: BarBarella »

Kabran
dziekuje za szybka odpowiedz. :)
Mam nadzieje ze uda mi sie cos znaleźć.
No wlasnie slyszalam o tym ze nie mozna unikac glutenu.
Awatar użytkownika
larry
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: pt 11 sie, 2006 23:18
Lokalizacja: Centralna Polska

Post autor: larry »

BarBarella pisze:Mam zamiar sprawdzic czy nie mam celiakli.
Nie masz. Na 100 procent nie masz celiakli. #-o
Z braku lepszych zajęć można zajrzeć:
www.larecki.blog.onet.pl
Awatar użytkownika
asiar
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 394
Rejestracja: ndz 22 sty, 2006 11:08
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: asiar »

larry pisze:

BarBarella napisał/a:
Mam zamiar sprawdzic czy nie mam celiakli.


Nie masz. Na 100 procent nie masz celiakli.
Larry, czy nie sądzisz, że nowicjuszce, a wręcz debiutantce należałoby spokojnie wytłumaczyć, na czym polega jej błąd?
Awatar użytkownika
larry
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: pt 11 sie, 2006 23:18
Lokalizacja: Centralna Polska

Post autor: larry »

asiar pisze:Larry, czy nie sądzisz, że nowicjuszce, a wręcz debiutantce należałoby spokojnie wytłumaczyć, na czym polega jej błąd?
Nie. Nie sądzę. Do niedawna jeszcze tak sądziłem. Ale kiedy usłyszałem od lekarza (pierwszego kontaktu) "celiaklia" to już nic nie sądzę. I czy przypadkiem nie jest to forum CELIAKIA?
Poza tym, wskutek nakazu kabran całymi dniami siedzę przy przebieraniu kasz gryczanej i jaglanej, przez co tracę cierpliwość! Chłop głodny, to zły! :frown:
Awatar użytkownika
asiar
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 394
Rejestracja: ndz 22 sty, 2006 11:08
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: asiar »

NO, i chcąc nie chcąc, zrobiłeś to, o co mi chodziło - wytłumaczyłeś dziewczynie błąd :wink:
BarBarella
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: pn 11 wrz, 2006 14:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: BarBarella »

Larry
jestem aktywna na wielu forach np o endometriozie i udzielamy rzeczowych informacji i nie kpimy z poczatkujacych forumowiczow - ale widze ze Twoja netykieta jest troszke inna. Moze to specyfika choroby. ;) Moze jestem zlosliwa ale Ty tez byles!

Kabran
przeczytalam ten tekst z watku ktory podales - bardzo sie przydal. Ale to dla mnie malo :). Ale niestety jak czytam Wasze fora to sie gubie. :( A niestety nie mam dostepu do specjalisty ktory zna sie na CELIAKII ;). Bardzo chetnie poczytam teksty profesjonalne rowniez po angielsku. Linki milo widziane. A moze przeoczylam i macie gdzies linkownie do dobrych stronek. Bede wdzieczna. Tym bardziej ze mam zamiar zrobic te przeciwciala juz jutro :(.
Jesli masz jeszcze chwile to rozumiem ze warto zrobic przeciwretikulinowych ARA i przeciw endomysium IgAEmA ale czy jeszcze jakies? Rozumiem ze tak jak przy innych przeciwcialach pora dnia pobrania krwi nie ma znaczenia.

[ Dodano: Wto 12 Wrz, 2006 09:51 ]
Kabran przepraszam za pomylke w plci. :) sorry.
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Droga BarBarello!
Po pierwsze: nie przejmuj się larrym (niniejszym przepraszam Cię za jego zachowanie). To taki nasz forumowy prawie-troll. Usilnie pracujemy nad jego ucywilizowaniem, na razie z miernym skutkiem... :wink:
Po drugie: linki zagraniczne, ciekawe, masz tutaj:
www.celiac.com ; www.celiac.org ; www.celiac.ca/
Po trzecie: literatura nt. celiakii jest dość dośc skąpa, w dodatku dostępna głównie na portalach medycznych wymagających logowania. Niby nie problem, ale zawsze komplikacja... Jeśli chcesz poczytać, mogę Ci przesłać kilka artykułów (więcej i tak na razie nie ma sensu), żebyś sobie poczytała. Mam to w kompie w formacie Worda, więc najwygodniej byłoby przesłać jako załączniki zwykłym mailem. Jeśli reflektujesz, wyślij mi na PW swój adres.
Po czwarte: jak zrobisz te trzy przeciwciała, będzie o.k. Ale musisz też pomyśleć o biopsji, bo tak się składa, że nie u wszystkich chorych przeciwciała "wychodzą", ostatecznym dowodem na celiakię zawsze jest wynik biopsji (stwierdzony zanik kosmków).
A po piąte: wiem, że mam idiotyczny nick i ludzie często się mylą... Bywa! :D
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
BarBarella
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: pn 11 wrz, 2006 14:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: BarBarella »

Kabran
bardzo Ci dziekuje. Wyslij prosze te artykuly :). E-mail jest w podpisie :).
Jesli chodzi o brak literatury to podobnie jest z endometrioza. :(
Ok zrobie te trzy bo i tak mam budzet nadwyrezony. A to niestety drogie ....
A biopsje moge zrobic dopiero po porodzie (spodziewam sie blizniakow). A potem to pewnie nie bedzie czasu ;). Ale jesli przeciwciala wskaza ze to moze byc celiakia to wtedy juz bede pewna ze warto przejsc na diete - bo jednak unikanie glutenu jest bardzo klopotliwe.
Jeszcze raz dzieki :)!!
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

Trzeba wziac poprawke na to ,ze w ciazy wyniki przeciwcial potrafia platac figle...ale moze w tym wypadku nie ma mozliwosci zafalszowania( mam na mysli wskazniki celiakii); warto na pewno spytac lekarza.
BarBarella
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: pn 11 wrz, 2006 14:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: BarBarella »

Anakon
dzięki że wracasz na to uwagę.
tak wiem, ze w ciazy wytwarzaja sie naturalne sterydy. Jednak u mnie sa bardzo marne (chyba) bo uczulenie mam kwitnace. I objawy celiakiowe nie mniejsze. Przeciwciała tarczycowe też wysokie.
A gastrolog, której zasugerowalam sprawdzenie czy nie mam celiakii, dobrze wiedziała, że jestem w ciąży. Choć jak już pisałam, nie wierze w jej wiedzę (jak niestety większości lekarzy). Ale to już osobny temat. ;).
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

BarBarella pisze:Wyslij prosze te artykuly :). E-mail jest w podpisie :).
No właśnie tak się nie da, bo ja nie widzę Twojego adresu... Musiałabym wklejać te artykuły do wiadomości, a one po pierwsze są długie, a po drugie rozsypuje się formatowanie tekstu... musisz mi ujawnić jakiś adres, żebym mogła wysłać klasycznego maila z załącznikami. Inaczej się nie da, albo ja nie umiem (najbardziej prawdopodobne... :wink: )
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
BarBarella
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: pn 11 wrz, 2006 14:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: BarBarella »

Kabran
sorry na innych forach e-mail to e-mail a pw to pw :). To podaje
b.arbarella@wytnijto.wp.pl :).
z góry dzieki
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

No to poszło! Daj znać, czy doszło. :D
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
ODPOWIEDZ