*maluchy na diecie*

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

sisi
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: czw 02 lis, 2006 21:21
Lokalizacja: Łódź

*maluchy na diecie*

Post autor: sisi »

Witam :D

Moja Marcia ma 13msc, za tydzień poznamy wyniki z krwi w kierunku celiakii
Z miłą chęcią poznam osoby majace dzieciaczki w podobnym wieku (córka jest na diecie bezmlecznej, bezglutenowej)

Mam wiele pytań ale ponieważ to mój pierwszy post nie bardzo wiem co,gdzie i kiedy napisać :?
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Witaj! :D
Moja córeczka ma teraz ponad 5 lat, ale zdiagnozowana była dopiero w wieku 2 lat. Czemu Twoje dziecko już jest na diecie? Skoro jest na diecie kto zalecił Ci przeprowadzenie badań krwi? Markery wychodzą podczas obecności glutenu w pożywieniu, na diecie nic wyjdzie :|
sisi
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: czw 02 lis, 2006 21:21
Lokalizacja: Łódź

Post autor: sisi »

Marcia od urodzenia ma paskudne biegunki (czasami nawet do kilkunastu na dobę)
Najpierw zrzucano ten problem na nietolerancje laktozy, którą jednak wykluczono!
Córka badana była też w kierunku bakterii w kale i teraz podczas ostatniej wizyty gastroenterolog zlecił bad. kału w kierunku grzybów, celiakię z krwi i ogólne IgE.
Wyniki poznamy na wizycie 8go listopada.

Przy badaniu córcia jadła jeszcze gluten (w małych ilościach ale jadła) była tylko na dietce bezmlecznej.
Po badaniu przez okrez 1,5 msc (do kolejnej wizyty) lekarz zalecił równiez dietę bezglutenową - chyba profilaktycznie :roll:

Szczerze mówiąc ja żadnej róznicy nie widzę!!

I dodam jeszcze ze mała do pół roku kiedy żywiona była wyłącznie piersią, ślicznie przybierała na wadze, kiedy po tym okresie zaczęłam wprowadzać dodatkowo inne produkty waga stanęła na tyle że przez ostatnie 7msc przybrała w sumie niecałe 500g!

[ Dodano: Pią 03 Lis, 2006 14:33 ]
Rafal_tata napisz proszę jak było z objawami celiakii u Twojej córki.
Awatar użytkownika
gosia888
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 171
Rejestracja: sob 11 mar, 2006 14:18
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: gosia888 »

hej sisi.
Mam synka co ma 12 i pol miesiaca wiec widze ze rowiesnicy sa z twoja coreczka. Mam jednak nadzieje ze Tomek nie bedzie mial celiakii. Ja ją mam a ujawniła sie ona dopiero po porodzie. Od miesiaca Tomkowi wprowadzam powoli gluten i za pol roku ma miec badanie tez na celiakie.
Czyli twojej corce problemy sie pojawily przy wprowadzeniu jedzenia stalego? A od kiedy gluten je?
Awatar użytkownika
smerfetka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 227
Rejestracja: ndz 02 lip, 2006 13:44
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: smerfetka »

gosia888 celiakia nie idzie po jednej lini , wiec wydaje mi ze twoj syn nie bedzie na to chory , jednak warto zrobic badania
sisi
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: czw 02 lis, 2006 21:21
Lokalizacja: Łódź

Post autor: sisi »

Zawsze mi się wydawało, że z celiakią się człowiek rodzi a tu czytam że wykrywa się ją u dorosłych :?

Napiszcie mi proszę o swoich objawach...tych które skłoniły Was do badań w tym kierunku
Czy owe biegunki i nieprzybieranie na wadze mojej córki pasuje Waszym zdaniem do celiakii??

gosia888 moja Marcia jest z 4go października :D
Glutenu napewno nie prowadziłam jej w wieku 6 msc!!
coś koło 10 msc więc niewiem jaki to ma związek zwłaszcza że do 6go karmiłam wyłącznie piersią a biegunki miała od urodzenia!
No chyba że gluten przenika przez pokarm matki :?
Awatar użytkownika
Ola*
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 441
Rejestracja: śr 15 lut, 2006 10:41
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ola* »

sisi pisze:Zawsze mi się wydawało, że z celiakią się człowiek rodzi a tu czytam że wykrywa się ją u dorosłych :?
Gdzie jest ikonka "włos mi się jeży na głowie" :wink: Jest to jeden z stereotypów, który koniecznie trzeba wyplenić! Takie przekonanie, jeśli ma je lekarz, może wyrządzić straszną krzywdę chorym ludziom z problemami, niezdiagnozowanym, a męczącym się "nie wiadomo dlaczego". Najgorsze jest to, że w taki sposób jeszcze myśli wielu, nazwijmy po imieniu - niedoucznych - lekarzy.

Napiszcie mi proszę o swoich objawach...tych które skłoniły Was do badań w tym kierunku
Odsyłam do wąteku "Wasze historie"... http://forum.celiakia.pl/topics30/wasze-historie-vt1093.htm Bardzo pouczający, a miejscami przerażający wątek!

_______
Dopisano - przepraszam, za złe wklejenie linku. Już poprawiłam i działa.
Ostatnio zmieniony sob 04 lis, 2006 00:35 przez Ola*, łącznie zmieniany 1 raz.
sisi
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: czw 02 lis, 2006 21:21
Lokalizacja: Łódź

Post autor: sisi »

Ola* pisze: Odsyłam do wąteku "Wasze historie"... [url=http://]topics30/wasze-historie-vt1093.htm[/url] Bardzo pouczający, a miejscami przerażający wątek!
link mi się nie otwiera, napiszcie proszę gdzie ja znajdę te "Wasze historie" bo szukam, szukam i znaleźć nie mogę!
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

sisi pisze:Czy owe biegunki i nieprzybieranie na wadze mojej córki pasuje Waszym zdaniem do celiakii??
Trochę pasuje... Aczkolwiek w naszym przypadku bez biegunek, raczej zaparcia.
sisi pisze:Rafal_tata napisz proszę jak było z objawami celiakii u Twojej córki.
napiszę na końcu tamtego wątku - link jest tutaj: topics30/wasze-historie-vt1093.htm
Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Agniesia »

sisi pisze:Zawsze mi się wydawało, że z celiakią się człowiek rodzi a tu czytam że wykrywa się ją u dorosłych :?
Tak dla potomnych Celiakia to chorob genetyczna :!: Nie nabywana z wiekiem :!:
Ostatnio zmieniony śr 24 sty, 2007 14:23 przez Agniesia, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
sisi
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: czw 02 lis, 2006 21:21
Lokalizacja: Łódź

Post autor: sisi »

Agniesia pisze: Celiakia to chorobo genetyczna :!: Nie nabywana z wiekiem :!:
Fakt, niewiele wiem na ten temat , dlatego szukam, czytam i się tego nie wstydzę!
Dziwi mnie jednak fakt że czasem osoby w wieku kilku czy dopiero kilkunastu lat zaczęły mieć jakieś objawy tej choroby!
Wcześniej nie miałam na szczęście okazji zainteresować sie tym tematem ale zawsze mi się wydawało że jakieś pierwsze objawy pojawiają się w wieku niemowlęcym przy okazji wprowadzania glutenu do diety, a tu czytam że również dużo dużo później!
Ale może to wina złego diagnozowania!?
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

Sisi, poczytaj sobie na stronie Fundacji:

http://www.fundacjaceliakia.pl/index.ph ... oba.objawy

Celiakia to nie tylko biegunki i wzdęty brzuch u maluchów, to choroba, którą można mieć całe życie nie wiedząc o tym - ma się na przykład jedynie afty w ustach, albo niedokrwistość itp. Są różne rodzaje celiakii, różne jej objawy, dlatego nie jest tak łatwa do wykrycia (co absolutnie nie usprawiedliwia lekarzy, którzy często nie rozpoznają postaci klasycznej!!!!!!!).

Polecam lekturę tekstów o celiakii na stronie Fundacji.
Obrazek
Awatar użytkownika
halszka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: śr 01 lis, 2006 16:17
Lokalizacja: Polska Południowa

Post autor: halszka »

sisi pisze: niewiem jaki to ma związek zwłaszcza że do 6go karmiłam wyłącznie piersią a biegunki miała od urodzenia!
No chyba że gluten przenika przez pokarm matki :?
Tak, oczywiście, że przenika. A może być jeszcze np.w kosmetykach dla dorosłych i dzieci. Znam matkę, która w czasie karmienia musiała wykluczyć gluten ze swojego pożywienia, ze względu na biegunki u dziecka i zlecił jej to lekarz. Jej starsze dziecko też było wcześniej na diecie bg i to było powodem obaw, że i młodsze może mieć problemy o podobnym charakterze.
Awatar użytkownika
kfiatek
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 824
Rejestracja: czw 22 lip, 2004 11:11
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kfiatek »

sisi pisze: napiszcie proszę gdzie ja znajdę te "Wasze historie" bo szukam, szukam i znaleźć nie mogę!
Na górze strony masz wyszukiwarkę - kliknij Szukaj i sprawdź. Gdybyś wpisała w wyszukiwarkę "Wasze historie" i kliknęła szukaj, znalazłabyś ten wątek bez trudu.

Zarówno forum, jak i strona podana przez Małgorzatę, to kopalnia wiedzy - warto poczytać, zanim zacznie się zadawać pytania, bo wiele tematów było już nie raz poruszane. Mam nadzieję, że znajdziesz tam wiele przydatnych informacji.
"Denerwować się - to karać własne ciało za głupotę innych"
sisi
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: czw 02 lis, 2006 21:21
Lokalizacja: Łódź

Post autor: sisi »

Dziękuje za odpowiedzi, pomalutku zagłębiam się w lekturze forum.
Mam jednak nadzieje, że w środę wyniki badań mojej córki okażą się prawidłowe [-o<
ODPOWIEDZ