cukrzyca

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
smerfetka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 227
Rejestracja: ndz 02 lip, 2006 13:44
Lokalizacja: Zabrze

cukrzyca

Post autor: smerfetka »

moze ktos mi powiedziec jakie sa objawy cukrzycy? podejrzewam ze moge miec cukrzyce typu 1 , co to objawów to bardzo czesto oddaje mocz , w szkole co kazda przerwe musze chodzic do toalety , dosyc duzo schudłam. Cały czas musze cos pic lub jesc z duza zawartoscia cukru. :567:
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Generalnie poszukaj informacji na porządnych portalach medycznych, na początek proponuję na przykład to: LINK :)
Obrazek
Awatar użytkownika
smerfetka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 227
Rejestracja: ndz 02 lip, 2006 13:44
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: smerfetka »

ok dzieki , wszystkie objawy z tej strony mi sie zgadzaja oprócz podwójnego widzenia.. W sumie to te objawy moga byc tez objawem innej choroby wiec chyba bede musiala zrobic badania lub dac sobie spokoj z tym .
Lila
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 50
Rejestracja: czw 14 wrz, 2006 11:57
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: Lila »

Mam nadzieję, że nie będziesz zbyt długo czekać z badaniami, bo jeśli to cukrzyca (ale mam nadzieję, że nie) to spadek poziomu cukru we krwi (np. po jakimś wysiłku), kórego nie kontrolujesz, bo nie masz odpowiedniego sprzętu, może być groźny dla zdrowia i życia. Najlepiej chyba byłoby gdybyś jak najszybciej wybrała się choćby do najbliższej przychodni i opisała swoje objawy. W każdej przychodni jest glukometr i możesz się dowiedzieć jaki masz poziom cukru od razu. Aha, a co do objawów cukrzycy, to raczej nie jest tak, żeby występowały dokładnie wszystkie wymienione w książce lub w internecie.
Mama trzynastoletniej Liwii, chorej na cukrzycę i celiakię.
Awatar użytkownika
smerfetka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 227
Rejestracja: ndz 02 lip, 2006 13:44
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: smerfetka »

rodzice juz mi nawet mówili ze moge miec cukrzyce , bo ostatnio mam bardzo duzy apetyt , pije duzo szczegolnie wieczorem i do herbaty dodaje sobie duza ilosc cukru. Na badania pójde za 3 tygodnie bo to beda akurat ferie :) mam nadzieje ze to nie cukrzyca bo nie wyobrazam sobie zeby codziennie kłuc sie , nie mowiac o słodyczach bez ktorych nie moge zyc :)
Lila
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 50
Rejestracja: czw 14 wrz, 2006 11:57
Lokalizacja: Wielkopolska

Post autor: Lila »

Smerfetko, nie chcę Cię straszyć, ale w przypadku cukrzycy trzy tygodnie to może być zdecydowanie za dużo. Jeśli masz podejrzenia i masz typowe objawy to radzę naprawdę wziąć się w garść i udać w trybie natychmiastowym do lekarza. Rozmawiałam w szpitalu z jedną z mam, kóra ma dwie chore córki, chorego na cukrzycę typu II męża i teścia i opowiadała mi, że młodsza córka wylądowała na OIOM-ie po rozpoznaniu cukrzycy. Kwasica to nie żarty. Możliwość śpiączki także.
Ale jeśli masz dobry apetyt to ten objaw nie bardzo pasuje do cukrzycy. Z reguły ubytek masy ciała jest spory, bo chory po prostu znacznie mniej je a więcej pije. Może więc to nie cukrzyca, co nie zmienia faktu, że trzeba to jak najszybciej sprawdzić. A co do słodyczy i cukrud to do wszystkiego można się przyzwyczaić. A jeśli nie to zawsze można zacząć składać na pompę, na kórej można pozwolić sobie na o wiele więcej. Co do zastrzyków, to jeśli nie masz alergii albo nie chorujesz na płuca, to informuję Cię, że w Polsce już testują wziewną insulinę i może nawet w tym roku będzie już w sprzedaży.
Mama trzynastoletniej Liwii, chorej na cukrzycę i celiakię.
Awatar użytkownika
smerfetka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 227
Rejestracja: ndz 02 lip, 2006 13:44
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: smerfetka »

to ja az tak duzo nie schudłam.Na apetyt nie narzekam.. No a w sumie zawsze piłam duzo, ale zaczelam sobie ostatnio czytac o cukrzycy bo mama mi zasugerowala ze przy cukrzycy tak duzo sie pije. Osłabiona wogole nie jestem :)
Maja113
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: sob 16 cze, 2007 18:49
Lokalizacja: warszawa

Post autor: Maja113 »

a ja chciałam zapytać do jakiego lekarza należy się wybrać by zdiagnozować cukrzyce?
problem w tym ze na wyniki poziomu cukru z krzywej cukrowej sa jakies dziwne,bo na czczo sa ok,po 1 godzinie- za wysoki, po 2 godzinach-tylko podwyzszony. moj internista "olewa" objawy pod tytulem ciagle zmeczenie i usypianie wszędzie, nerwowość, jedzenie cukru łyżkami prosto z cukierniczki, a dzięki dobowym zbiorkom moczu(na osteoporoze badanie :-) wiem że wypijam kolo 3,5-4l/dobę.
nie wiem gdzie się udać by ktoś mi pomógł, mam 29 lat a mam mniej sił niż moja mama....
nie wiem czy to o cukier chodzi, bo mam jeszcze całą liste innych dolegliwości-może brakuje jakiegoś lekarza, który umiałby spojrzeć na to holistycznie?
z góry dziękuję
zokka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 35
Rejestracja: śr 14 sty, 2009 20:41
Lokalizacja: warszawa

Post autor: zokka »

Najlepiej udać się do diabetologa
Awatar użytkownika
Karolcia6
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 304
Rejestracja: pt 16 maja, 2008 08:38
Lokalizacja: Skórcz

Post autor: Karolcia6 »

Witam,
dziś zbadałam sobie poziom cukru we krwi - (bo ostatnio czuje się jakaś śpiąca, często boli mnie głowa i ciągle mam ochotę na coś słodkiego) Pani u której wynajmuje pokój ma takie urządzenie i wynik wyszedł mi 55mg.
Mam w związku z tym pytanie, czy to może świadczyć o cukrzycy, czy ktoś kto jej nie mam też może mieć taki poziom?
Obrazek
Jeli
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 312
Rejestracja: śr 10 mar, 2010 13:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeli »

Karolcia6


jedno ukłucie to mało , istotne jest przy obserwacji cukru ( glukozy ) bo można jeszcze obserwować insulinę , o tym nie wiem nic , mam glukometr do " cukru ") podany wynik oscyluje przy najniższej skali . Można obserwować cukier: istotne jest badania cukru na czczo, w 2 godziny po spożyciu każdego posiłku by czegoś się o tym dowiedzieć :)
A potem po 1 -2 tygodni z zapisanym wynikiem do lekarza który zleci dodatkowe badania nie tylko samego cukru, lub od razu do lekarza i próbować poprosić o badanie na cukier , krzywa cukrowa , potem pewnie jeszcze raz i zależnie od wyniku dostaniesz następne badania i skierowanie do diabetologa lub nie , bo teraz o ile wiem lekarz tzw rodzinny ma uprawienia do leczenia " spokojniejszej " cukrzycy tak słyszałam . Możesz tez zafundować sobie badanie hemoglobina glikowana około 40 zł pokaże to badanie jaki poziom cukrów był za ostatnie 3 miesiące ( to ostatnie badanie bezpłatnie to tylko diabetolog daje )
możesz napisać tez na forum , www.mojacukrzyca .pl
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

Jeli pisze: jedno ukłucie to mało ,
Pewnie, że mało. Jeśli już to na czczo.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Awatar użytkownika
Karolcia6
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 304
Rejestracja: pt 16 maja, 2008 08:38
Lokalizacja: Skórcz

Post autor: Karolcia6 »

Magdalaena pisze:Pewnie, że mało. Jeśli już to na czczo.

Wiem, że to mało, więc nie panikuje tylko zapytałam i mam zamiar spr. przez kilka dni, a na czczo było. :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

Karolcia6 pisze:Wiem, że to mało, więc nie panikuje tylko zapytałam i mam zamiar spr. przez kilka dni, a na czczo było. :)
To jak na czczo to mało.
Google wyrzuciło mi normę 70-115 mg/dl.
Jak masz dostęp do glukometru, to możesz zbadań jeszcze cukier godzinę po śniadaniu i dwie godziny.
I z wynikami do lekarza.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Hipoglikemia podobno też może być niebezpieczna, chociaż lekarze się nią nie zajmują.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
ODPOWIEDZ