Gastroskopia-wycienek pobrany z zoladka i dwunastnicy

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Yucami
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pn 02 lip, 2007 15:26
Lokalizacja: Poznań

Gastroskopia-wycienek pobrany z zoladka i dwunastnicy

Post autor: Yucami »

Synek mial robiona gastroskopie w kierunku stwierdzenia celiakii.
Wynik badania histopatologicznego wyszedl prawidlowy- czyli postawiono diagnoze ze celiaki nie ma.
Dzisiaj (poltora roku od tego badania) zupelnie przypadkowo dojrzalam na wyniku, ze w pozycji materiał do badania jest wpisane wycinek z zoladka i dwunastnicy.
Przeciez kosmki znajduja sie w jelitach i przede wszystkim wycinek z jelita powinniem byc badany, prawda?
Czy w takim razie tamta gastroskopia i otrzymany wynik pod katem diagnostyki celiaki mialy jakikolwiek sens?
marcysia1991
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: ndz 06 maja, 2007 20:36
Lokalizacja: Belfasr

Post autor: marcysia1991 »

Ja nie jestem ekspertem i badanie mam dopiero w środe ale słyszalam ze wycinki pobiera sie wlasnie z dwunastnicy. Ja w trakcie dwoch poprzednich badan mialam takze pobierane z dwunastnicy, w obydwoch wyszedl zanik kosmkow IIIst. w skali marsh, ale celiaki nie stwierdzono!! Pozdrawiam!!
Czym wiecej poznaje ludzi tym bardziej kocham zwierzeta!!
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Bo dwunastnica tp już jest jelito. Za Encyklopedią PWN: "dwunastnica, pierwszy odcinek jelita łączący się odźwiernikiem z żołądkiem; uchodzą doń przewody trzustki i wątroby; w ścianie zawiera małe gruczoły trawienne."
Obrazek
Awatar użytkownika
Trillion
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 88
Rejestracja: śr 30 lis, 2005 14:37
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Trillion »

marcysia1991:

jezeli nie stwierdzono celiakii to co stwierdzono? jaki mialas opis?
Celiakia od maleńkości; ponownie zdiagnozowana 2005 (Marsh III)
EMILA
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: sob 21 lip, 2007 15:50
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: EMILA »

Cześć. Dzisiaj odebrałam wyniki z biopsji dwunastnicy.
Rozpoznanie: Śluzówka dwunasticy z naciekami zapalnymi z komórek limfoidalnych,plazmatycznych,eozynofilów i limfocytów śródnabłonkowych. Kosmki wykazują zanik IV stopnia. Krypty są przerośnięte.Obraz mikroskopoey odpowiada celiakii. Czy ktoś mi może powiedzieć czy to jest największy stopień bo przeczytałam w którymś z tematów że IV stopień to już przedrakowy i nie wiem sama czy mam sie BAĆ :galy: . A lekarka nic mi takiego nie powiedziała. Tylko tyle że mam zaawansowaną celiakie i ścisła dieta.
krystna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 448
Rejestracja: sob 09 kwie, 2005 14:45
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: krystna »

Mój syn miał identyczny wynik,po wprowadzeniu diety bezglutenowej po jakimś czasie kosmki odrosły.To po prostu jest zaawansowana celiakia .
Obrazek

Gazeta Internetowa "Małpia Gazeta" - Serwujemy bardzo dobre wiadomości!
Awatar użytkownika
Patka
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 527
Rejestracja: ndz 28 lis, 2004 17:31
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Patka »

ja też miałam IV stopień stosuj ścisłą dietę, a sie odbudują ale na to trzeba czasu i uwagi :)
EMILA
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 25
Rejestracja: sob 21 lip, 2007 15:50
Lokalizacja: Goleniów

Post autor: EMILA »

Dzieki za szybkie odpowiedzi. To mnie uspokoiłyście. A ile minimum muszę być na diecie,żeby odrosły kosmki? Ponieważ planowałam ciąże ale teraz to chyba raczej nie powinnam. Tylko boję się że póżniej to będzie za póżno a ja mam już 27 lat.
Awatar użytkownika
Asia S.
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 313
Rejestracja: ndz 20 mar, 2005 21:57
Lokalizacja: Radom

Post autor: Asia S. »

Myślę, że przynajmniej pół roku powinnaś być na diecie zanim zajdziesz w ciążę (ja przynajmniej tyle byłam), a jeśli chodzi o kosmki to może być dłużej niż pół roku.
Obrazek
Awatar użytkownika
mama Krzysia
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 121
Rejestracja: pn 14 maja, 2007 16:32
Lokalizacja: Wschowa

Post autor: mama Krzysia »

mój syn ma zanik kosmków 3 stopnia Pani doktor tłumaczyła mi to na przykładzie zboża może to nie typowe ale bardziej zrozumiałe 1 stopień to zboże z kłosami 2 to ścięte kłosy 3 to ściernisko 4 to zaorane pole mówiła też że kosmki przy stosowaniu 100% diety szybko się regenerują .Życzę powodzenia i cierpliwości a wszystko napewno będzie dobrze .POZDRAWIAM
Obrazek;
Nadzieja jest nieodłącznym elementem życia
Sirranka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: wt 17 kwie, 2007 22:29
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Sirranka »

Marcysia napisała:
"Ja w trakcie dwoch poprzednich badan mialam takze pobierane z dwunastnicy, w obydwoch wyszedl zanik kosmkow IIIst. w skali marsh, ale celiaki nie stwierdzono!!"

Czy jest możliwe żeby był zanik kosmków III st. i celiakia nie stwierdzona ???
Awatar użytkownika
Ola*
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 441
Rejestracja: śr 15 lut, 2006 10:41
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ola* »

Sirranka pisze:Marcysia napisała:
"Ja w trakcie dwoch poprzednich badan mialam takze pobierane z dwunastnicy, w obydwoch wyszedl zanik kosmkow IIIst. w skali marsh, ale celiaki nie stwierdzono!!"

Czy jest możliwe żeby był zanik kosmków III st. i celiakia nie stwierdzona ???
podpisuję się pod pytaniem! To co Ci zdiagnozowali?
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

Przyznam, ze nie rozumiem takiej diagnozy...ale w koncu lekarzem nie jestem,
co do odbudowy sluzowki jelita to niestety czasem jednak sie nie odbudowywuje, ale na skutek diety zanika stan zapalny i ogolnie poprawia sie mozliwosc wchlaniania skladnikow pokarmowych, tak ze do tej odbudowy kosmkow az tak bardzo bym sie nie przyzwyczjala
Ja pierwsze dziecko urodzilam majac 31lat, teraz mam 35 i nie powiedzialam jeszcze ostatniego slowa :D , wiec uwazam, ze lepiej troche poczekac, zregenerowac organizm i cieszyc sie swoboda zycia(np udane wakacje), a i ciaza i maciezynstwo beda wtedy bardziej udane i mniej stresujace. ZYcze powodzenia.
Yucami
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pn 02 lip, 2007 15:26
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Yucami »

Trillion pisze: jezeli nie stwierdzono celiakii to co stwierdzono? jaki mialas opis?
Przepraszam ze dopiero teraz odpowiadam:
oto opis"
Przelyk na calej dlugosci bez zmian. Wpust nieco wiotki. Motoryka dosc zywa. Sluzowka blada z dosc licznymi przeswiecajacymi naczyniami oraz pojedynczymi grudkami.
Retrowersja: okolica podwpustowa bez zmian, na dnie zmiany zanikowe. W okolicy przedodwziernikowej zmiany przewlekle. Odwiernik okragly funkcjonalnie sprawny. Opuszka nieco na wprost sluzowka bez zmian. Sluzowka czesci szstepujacej zmieniona zapalnie. Zwracaja uwage baldosc sluzowki oraz plytkie faldy Kerclinga.
A rozpoznanie anatomopatlogiczne:
1. Tunica mucosa duodeni sine leesionibus.
wg klasyfikacji Marsha typ 0
2. Tunica mucosa ventriculi.
Zapalenie - 0
Aktywnosc - 0
Zanik - 0
metaplzja jelitowa - 0
helictobacter pyroli - 0
ajrisz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: śr 30 paź, 2013 20:23
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: ajrisz »

Witam, czy mogę prosić o trzy słowa o wynikach badań wycinka dwunastnicy?

Wskazania - podejrzenie zespołu złego wchłaniania.
W błonie śluzowej dwunastnicy kosmki bez cech zaniku.
W zrębie kosmków przekrwienie bierne i naciek zapalny z komórek plazmatycznych. Helicobacter p. (-)
Jak rozumiem celiakii nie ma ale jest stan zapalny i reakcja przeciwciał?

Mam Hashi, fazę obserwacyjną i potwierdzony brak alergii IgE-zależnej ale coś podobnego, pokrewnego, pseudoalergię, nadwrażliwość (objawy się zgadzają tylko IgE wychodzi 0,00, innych przeciwciał niestety się w PL nie diagnozuje).

Wizytę u lekarza mam dopiero w lutym. Nie mam zapisanych żadnych leków.

Po 2 mcach diety niskoglutenowej jelita gwałtownie reagują na większe dawki glutenu jak porcja makaronu, bułka (i laktozy).

CZY KTOŚ MIAŁ PODOBNĄ SYTUACJĘ I/LUB MÓGŁBY MI DORADZIĆ CO ZE SOBĄ ZROBIĆ DO CZASU WIZYTY U LEKARZA?
Czy może poprosić lekarza rodzinnego o interpretację?

Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź, dziękuję :)
ODPOWIEDZ