Tabletka "cud"!

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Karo1ina
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: czw 04 paź, 2007 11:55
Lokalizacja: Świebodzin

Tabletka "cud"!

Post autor: Karo1ina »

Witam,
Jestem tu nowa, więc krótko o sobie :) Mam 28 lat a na diecie bezglut. jestem niemalże od urodzenia.

Jakiś czas temu, około 5-6 lat, przeczytałam w miesięczniku "Wiedza i Życie" iż amerykańscy naukowcy pracują nad tabletką dla osób chorych na celiakię. Ma ona zawierać enzymy trawiące gluten, a samą tabletkę będzie się łykać krótko przed posiłkiem (mogłam coś poprzekręcać odnośnie działania tej tabletki, dość dawno to czytałam). Tabletka ma być gotowa za dziesięć lat.
Cóż, pozostało im jakieś 4-5 lat...
Czy ktoś z was coś o tym słyszał??

Niestety nie mam nigdzie tego artykułu, a w archiwum miesięcznika są tylko zachowane długie artykuły, ten był bardzo króciutki, w dziale ciekawostki czy coś takiego...

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony pn 29 paź, 2007 10:42 przez Karo1ina, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Karo1ina pisze:Czy ktoś z was coś o tym słyszał??
Tak. Gdzieś pisałem o tym na początkach Forum... ale było to dawno temu :) Czas pokaże, na razie ni słychu, ni widu....
glutato
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 81
Rejestracja: pn 07 sie, 2006 02:06
Lokalizacja: Kraj

Post autor: glutato »

Ja myślę, ze trzeba śledzic to:

http://www.albatherapeutics.com/Portals ... 0Final.pdf

Chyba dadzą rade, lecz potrzeba czasu.
Awatar użytkownika
Nastka
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 638
Rejestracja: czw 29 sty, 2004 01:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Nastka »

http://ajpgi.physiology.org/cgi/content ... type=HWCIT

Artykuł ten to "Wysoko wydajna degradacja glutenu za pomocą nowo rozpoznanego prolyl endoprotease..."
Artykuł ukazał się w American Journal of Physiology Gastrointestinal Liver Physiology.
Enzym zwany Propil EndoProteaz (PEP), który całkowicie trawi gluten, znajduje się w grzybie Aspergillus niger (AN). AN jest grzybem stosowanym w przemyśle spożywczym, do żywności przetworzonej. PEP różni się od wielu enzymów tym, że nie wpływają na niego kwasy żołądkowe i utrzymuje swoje właściwości niszczące. PEP dzieli cząstki glutenu na małe kawałki w żołądku podczas 1-4 godzin.

Artykuł ten został napisany przez zespół z uniwersytetu w Leiden w Holandii. Zauważcie, że w zespole jest Polak. Może warto byłoby się z nim skontaktować...
Ostatnio zmieniony pn 29 paź, 2007 23:00 przez Nastka, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

Wydaje mi się, że mówił o tym doktor Dziechciarz. Że to będą probiotyki czyli takie małe bakterie dodawane do zaczynu, które rozłożą nam w żołądku gluten na mniejsze białka co by nie zniszczył kosmków w jelicie.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Wydaję mi się, że dr Dziechciarz wspomniał o tym enzymie w czasie swojego wykładu na konferencji "Celiakia - fakty i mity", ale z jego wypowiedzi wywnioskowałem, że badania nadal "są w trakcie".
elola
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 214
Rejestracja: pn 24 paź, 2005 17:38
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: elola »

Rozmawialiśmy już o badaniach holenderskich : topics8/badania-nad-enzymem-degradujacy ... vt1575.htm . Syn próbował kontaktować się jeszcze z p. Stepniakiem ale z czasem korespondencja umilkła. Sądzę, że z ramienia Stowarzyszenia można napisać bezpośrednio do prof. prowadzącego badania. Jeśli Szefowa uzna, że jest sens. Zresztą nie tylko do Holandii.
asiaros
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: ndz 14 paź, 2007 20:16
Lokalizacja: poznan

Post autor: asiaros »

czytając wasze wypowiedzi gdzieś" tam "mam malutką nadzieje, że kiedyś nadejdzie taki dzień w którm odkryją jakiś lek
Awatar użytkownika
Nastka
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 638
Rejestracja: czw 29 sty, 2004 01:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Nastka »

Spójrzcie na to- Glutenzyme- Enzym pomagający trawić gluten jest w sprzedaży.
http://www.foodreactions.org/products/coeliac.html
http://www.health4youonline.com/health_ ... b14730.htm
Glutenzyme Plus, the first digestive enzyme designed to break down the gluten proteins in cereals and grains, may be useful when they cannot be avoided, allowing cereals and grains to be included as part of a healthy diet. It helps make wheat, wheat products and other cereals more tolerable.
Glutenzyme Plus is a digestive enzyme complex specifically designed to break down the gluten proteins in cereals and grains. However, people with coeliac disease should still avoid eating the grains.
Warto przeczytać jednak doświadczenia jednego z celiaków dot. tego enzymu: http://www.celiactravel.com/glutenzyme.html
Obrazek
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Czyli raczej nie działa.... :/
Awatar użytkownika
Ann_a
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 34
Rejestracja: czw 19 cze, 2008 23:04
Lokalizacja:

Post autor: Ann_a »

ale trzeba być dobrej myśli.
ważne,że nad tym pracują.Poza tym z tego co wiem mozna zaobserwować wzmożone zainteresowanie produktami bg. Nie wiem czy z powodu większej zachorowalności czy lepszej diagnostyki>w każdym razie zaczyna być o tym coraz głośniej.
ODPOWIEDZ