gastropathia antralis

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Barichelo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 40
Rejestracja: ndz 04 lis, 2007 13:51
Lokalizacja: Opole

gastropathia antralis

Post autor: Barichelo »

Witam , ostatnio po gastroskopii oprócz celiakii dowiedziałam się że mam również
"gastropathia antralis"
Pomimo wielu poszukiwań i godzin spędzonych na "buszowaniu" w internecie do tej pory nie dowiedziałem się co oznacza ta nazwa,może ktoś wie ??
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Na szybko w internecie znalazłam to:

"Naciek zapalny błony śluzowej występujący w chorobie wrzodowej może obejmować

* część przedodźwiernikową żołądka (gastritis antralis), występuje on najczęściej we wrzodach dwunastnicy.
* trzon żołądka (gastritis corporis) występuje najczęściej we wrzodzie żołądka,
* całą błonę śluzową żołądka (pangastritis) w przypadkach zmian wieloletnich i nasilonych."

Źródło: http://www.docedu.klrwp.pl/index.php?ka ... =&strona=4
Może źle przeczytałeś z badania?
Obrazek
Barichelo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 40
Rejestracja: ndz 04 lis, 2007 13:51
Lokalizacja: Opole

Post autor: Barichelo »

dziękuję bardzo , dokładna diagnoza badań to : "gastropathia antralis.Coeliakia susp."

Czyli że co mam i celiakie i wrzody ? :zly:
ruda52
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 274
Rejestracja: sob 14 lip, 2007 10:48
Lokalizacja: Włocławek

Post autor: ruda52 »

"Coeliakia susp"-w/g mojej wiedzy to podejrzenie celiakii. Nie jestem lekarzem, ale tak mi tłumaczył mój lekarz gastroenerolog.Musisz więc czekać na wyniki badań bioptatów. :(
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Barichelo pisze:Czyli że co mam i celiakie i wrzody ?
Wygląda na to, że tak... Wrzody dwunastnicy (raczej stan wrzodowy) i podejrzenie celiakii. A wynik stanu kosmków? No i przy wrzodach bardzo ważne - czy robiono jakieś badania na obecność Helicobacter pylori? Bo ten przyjemniaczek jest baaardzo powszechny przy wrzodach, a jak się go nie pozbędziesz, to wyleczenie wrzodów jest w zasadzie niemożliwe.
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Barichelo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 40
Rejestracja: ndz 04 lis, 2007 13:51
Lokalizacja: Opole

Post autor: Barichelo »

Wyniki kosmków , w przyszłym tygodniu. Co do podejrzenia celiakii to już właściwie wiadomo że to ona jest przyczyną złego samopoczucia i innych nieprzyjemnych sytuacji , na diecie czuję się o niebo lepiej , miałem badanie na zawartość Helicobacter pylori ale nic nie wykryto , ale myślę że jak przyjdą kolejne wyniki to badanie trzeba będzie powtórzyć...Ale czego się nie robi dla zdrowia :D

[ Dodano: Wto 18 Gru, 2007 11:31 ]
hmm... mam wynik badania wycinka z dwunastnicy a brzmi on następująco:

"Wycinki błony śluzowej dwunastnicy z limfocyternym naciekiem zapalnym.Obraz mikroskopowych kosmków i nasilenie li focytyrnych nacieków śródn błonkowych odpowiada Marsh I ."

Z tego co mi wiadomo celiakia cechuje się II i III stopniem Marshala , wizyta u lekarza dopiero pod koniec stycznia :( a ja zastanawiam się skoro to nie celiakia jest powodem moich problemów zdrowotnych to co ? ;(

[ Dodano: Wto 18 Gru, 2007 22:34 ]
"*jestem głupi*" miało być charakteryzuje się :D
Awatar użytkownika
Karolcia6
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 304
Rejestracja: pt 16 maja, 2008 08:38
Lokalizacja: Skórcz

Post autor: Karolcia6 »

11 sierpnia byłam na gasrtoskopii (biobsja jelita cienkiego) wyniki wycinków będą dopiero 1 września, a wizytę u lekarza mam 21 listopada. Wnioski z badania to gastropathia i test ureazowy-dodatni, co to oznacza. Czy będę musiała być na diecie bezglutynowej?
Obrazek
ola_wet
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 70
Rejestracja: wt 15 sty, 2008 19:13
Lokalizacja: Zabrze/Wrocław

Post autor: ola_wet »

Test ureazowy przeprowadza się w diagnostyce bakterii helicobacter pylori (wytwarza ona ureazę). Często powoduje ona zmiany zapalne, wrzody żoładka itp. test dodatni często na to wskazuje. jak możesz to szybciej idz do lekarza i on Ci wszystko wyjaśni:) wcale nie musisz mieć celiaki...
Awatar użytkownika
Karolcia6
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 304
Rejestracja: pt 16 maja, 2008 08:38
Lokalizacja: Skórcz

Post autor: Karolcia6 »

Mam nadzieję, że nie muszę, ale do 16-tego roku życia byłam na niej i przez ostatnie 4,5 roku przestałam jeść produkty bezglutynowe i jadłam "normalnie". Nic mi nie było, ale postanowiłam, że muszę się upewnić, czy napewno.
Awatar użytkownika
kfiatek
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 824
Rejestracja: czw 22 lip, 2004 11:11
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kfiatek »

Karolcia6 pisze:Mam nadzieję, że nie muszę, ale do 16-tego roku życia byłam na niej
Rozumiem, że do 16 roku życia byłaś na diecie bezglutenowej, tak? Z jakiego powodu?
Karolcia6 pisze:i przez ostatnie 4,5 roku przestałam jeść produkty bezglutenowe i jadłam "normalnie". Nic mi nie było, ale postanowiłam, że muszę się upewnić, czy napewno.
Jeśli na diecie bezglutenowej byłaś z powodu zdiagnozowanej celiakii, to niestety nadal ją masz. Z celiakii się nie wyrasta - brak objawów po odstawieniu diety nie oznacza w tym przypadku wyzdrowienia!
Zobacz np:
topics11/faq-celiakia-w-pytaniach-i-odp ... vt1879.htm
topics8/myslalem-ze-z-celiaki-sie-wyrasta-vt2040.htm
topics8/czy-celiakia-moze-wrocic-vt2011.htm
topics8/celakia-wyleczalna-czy-nie-vt1112.htm
Ostatnio zmieniony czw 21 sie, 2008 15:02 przez kfiatek, łącznie zmieniany 1 raz.
"Denerwować się - to karać własne ciało za głupotę innych"
Awatar użytkownika
Karolcia6
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 304
Rejestracja: pt 16 maja, 2008 08:38
Lokalizacja: Skórcz

Post autor: Karolcia6 »

Urodziłam się z wadą serca (miałam dziurę w prawej komorze) i mając około 9 m-cy wykryto u mnie celiakię. Będąc na diecie dziura sama się zabliźniła. Byłam 2 razy na prowokacji i nigdy nie wytrzymałam okreśonego czsu np. małam być 6 m-cy a wytrzymałam tylko 4. Robiło mi się słabo, nie mogłam utrzymać równowagi i ogólnie żle się czułam. Po pierwszej gastroskopii lekrz kazał pozostać na diecie i byłam na niej do 16 roku życia (dokładnie, gdy przestałam jeść produkty bezglutynowe miałam 16,5 lat) teraz mam 21 lat i jem wszystko z glutenem. Czuje się dobrze i raczej nic mi nie dolega.
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Karolcia6 pisze:teraz mam 21 lat i jem wszystko z glutenem. Czuje się dobrze i raczej nic mi nie dolega.
Czy w takim razie uważasz, że jesteś już zdrowa? Niestety, postęp medyczny zweryfikował wiedzę z poprzednich lat - celiakia na dzień dzisiejszy jest nieuleczalna i warto wrócić do diety zanim zostaniesz do tego zmuszona przez pogarszający się stan zdrowia.
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

Powtórzę za kabran: z celiakii się nie wyrasta i (na razie) nie można jej wyleczyć. Skoro miałaś zdiagnozowaną celiakię , to są dwie możliwości
1. nadal ją masz, nawet jeśli nie masz objawów ( a u dorosłych są one wyjątkowo niespecyficzne) i powinnaś być na diecie
2. diagnoza była błedna

Generalnie dobrze, że robisz badania. Jeśli wyjdzie Ci zanik kosmków w jelicie przeciwciała, to po prostu musisz przejść na dietę do końca życia, bez żadnych prowokacji.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
ola_wet
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 70
Rejestracja: wt 15 sty, 2008 19:13
Lokalizacja: Zabrze/Wrocław

Post autor: ola_wet »

Karolcia6 pisze:11 sierpnia byłam na gasrtoskopii
Karolcia6 pisze:Wnioski z badania to gastropathia i test ureazowy-dodatni
lekarze nie zalecili Ci żadnego leczenia?
Awatar użytkownika
Karolcia6
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 304
Rejestracja: pt 16 maja, 2008 08:38
Lokalizacja: Skórcz

Post autor: Karolcia6 »

Jak wcześniej pisałam wizytę u lekarza, na którą mam przyjść z wynikami badania mam dopiero 21 listopada, ale przeczuwam, że muszę powrócić na dietę. Lekarze raczej się nie pomylili i dobrze zdiagnozowali chorobę (po pierwszej biopsji w jelitach były skrzepy krwi, wyniki morfologii, gdy byłam na diecie były dobre, a jak byłam na prowokacji-złe). Poprostu chyba chciałam oszukać samą siebie, i do tej pory udawało mi się to doskonale.
Obrazek
ODPOWIEDZ