szukam lekarza we Wrocławiu

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
MonikaWierzbicka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pn 07 sty, 2008 13:09
Lokalizacja: Wrocław

szukam lekarza we Wrocławiu

Post autor: MonikaWierzbicka »

Witam serdecznie,
Mam 17 miesięcznego synka z ciągłymi problemami "brzuszkowymi", nawracające biegunki, pomiędzy którymi kupki też nie są rewelacyjne ("gąbczaste" lub ciapowate), poza tym bóle brzuszka, brzydki zapach z ust i ciągle odparzona pupa.
Synek jest na Bebionie Pepti i ogólnie jak dotąd dietę mamy dosyć ograniczoną (ciągłe przeziębienia, biegunki i ząbkowanie powodują znaczne opóźnienia w rozszerzeniu diety).
Pediatra skierowała nas do poradni gastoenterologicznej. Byliśmy na Klinikach, gdzie lekarz skierował nas do szpitala na badania - wiem że na pewno planowana jest biopsja przy użyciu "kapsułki".
Po przeczytaniu kilku postów z tego forum jestem przerażona tym badaniem.
Może ktoś poleci mi jakiegoś dobrego gastrologa z Wrocławia, który nas poprowadzi, może można zacząć od innych badań, niekoniecznie biopsji???

Pomóżcie proszę....
Monika
Evelinecka

Post autor: Evelinecka »

Moja droga Moniko co do badan to moge powiedziec ze biopsja jest kluczowym etapem w diagnostyce celiakii.. Nie jestem pewna ale to już bardziej lekarz powinien doradzić...ze zamiast biopsji(robi sie badania krwi) bada się poziom przeciwciał przeciwko endomysium mięśni gładkich (co najmniej w jednej z klas: IgAEmA i IgGEmA) , czasem także przeciw transglutaminazie tkankowej (IgAtTG).
MonikaWierzbicka pisze:Może ktoś poleci mi jakiegoś dobrego gastrologa

Jeśli chodzi o lekarzy polecanych znajdziesz ich na forum chociażby tutaj:
topics8/lekarze-polecani-vt149.htm

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

MonikaWierzbicka pisze:wiem że na pewno planowana jest biopsja przy użyciu "kapsułki".
Biopsja kapsułkowa, mimoże łatwiejsza i przyjemniejsza nie nadaje się do diagnozowania celiakii, bo nie ma możliwości pobrania wycinków, a to jest w tym badaniu najważniejsze. Więc nie wiem, czy w ogóle ma sens...
Evelinecka pisze:...ze zamiast biopsji(robi sie badania krwi) bada się poziom przeciwciał przeciwko endomysium mięśni gładkich (co najmniej w jednej z klas: IgAEmA i IgGEmA) , czasem także przeciw transglutaminazie tkankowej (IgAtTG).
Nigdy u małych dzieci, bo miewają niedobory przeciwciał. A wynik negatywny byłby dezinformujący - nie wiadomo, czy brak przeciwciał, czy pacjent jest zdrowy.
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
MonikaWierzbicka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pn 07 sty, 2008 13:09
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: MonikaWierzbicka »

kabran pisze:Biopsja kapsułkowa, mimoże łatwiejsza i przyjemniejsza nie nadaje się do diagnozowania celiakii, bo nie ma możliwości pobrania wycinków, a to jest w tym badaniu najważniejsze. Więc nie wiem, czy w ogóle ma sens...
celiakia jest jednym z podejrzeń lekarz stwierdził, że objawy są niejednoznaczne i może to być "choroba trzewna" ale niekoniecznie. Co do samego badania to streścił je następująco "dziecko połyka kapsułkę i pobierany jest wycinek z jelita" Bardzo zaniepokoiło mnie to że dodał iż wielu rodziców nie zgadza się na wykonie tego badania.
kabran pisze:Nigdy u małych dzieci, bo miewają niedobory przeciwciał. A wynik negatywny byłby dezinformujący - nie wiadomo, czy brak przeciwciał, czy pacjent jest zdrowy.
No właśnie przeczytałam wątek o diagnostyce u małych dzieci i zupełnie zgłupiałam.. gdzieś tam przewinięła się opinia, że u tak małych dzieci nie powinno się przeprowadzać biopsji, tylko badania z krwi... kompletnie się pogubiłam...

w laboratiorium Diagnostyki poinformowali mnie, że u takich małych dzieci wykonuje się badanie tranglutaminazy tkankowej... czy to badanie też jest niewiarygodne??

Kompletnie nie wiem od czego zacząć...

Co do lekarzy w polecanym wątku niestety nie znalazłam tam nikogo z Wrocławia :(
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

MonikaWierzbicka pisze:Co do samego badania to streścił je następująco "dziecko połyka kapsułkę i pobierany jest wycinek z jelita"
Chyba nie kojarzę... Jak niby jest pobierany, zdalnie? :zdziw: I gdzie się w tej kapsułce mieści? :galy: Normalna biopsja polega na tym, że pacjent połyka coś w rodzaju gumowego węża (ale nie połyka tak ostatecznie...), na końcu owego przewodu jest umieszczona kamera (przez którą lekarz ma wgląd w to, jak wyglądają badane miejsca) oraz szczypczyki do pobierania wycinków. Wycinek wyjmuje się "z pacjenta" razem z gastroskopem. A kapsułkę się łyka i ona wędruje sobie przez człowieka, po prostu robiąc fotki. Aż osiągnie kres swej drogi. ;) Ale w jaki sposób taka kapsułka miałaby pobrać wycinek, tego nie wiem. Kto był w październiku na Konferencji, ten wie, że kapsułki wykonujące biopsję nie istnieją. Przynajmniej na razie. Oraz że w przypadku żołądka (i dwunastnicy) kapsułka jest kiepskim pomysłem, bowiem żołądek z samej swej natury jest duży, kapsułka porusza się bezwładnie tak jak płyn, z którym została połknięta i nie ma możliwości obejrzenia wszystkiego, tak jak za pomocą gastroskopu chociażby....
MonikaWierzbicka pisze:Co do lekarzy w polecanym wątku niestety nie znalazłam tam nikogo z Wrocławia
Poczekaj cierpliwie, może ktoś z Wrocławia się odezwie. (GosiaM, jesteś tam?)
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
eluchna
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: pn 03 kwie, 2006 20:13
Lokalizacja: Głogów

Post autor: eluchna »

witam
ja mimo iz z Głogowa jestem to lecze sie u Doktora Salomona
On przyjmuje we Wrocławiu
dane:
Artur Salomon
Wrocław ul. Ałtunowa 21
602 60 66 61


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
GosiaM
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 866
Rejestracja: pn 24 maja, 2004 22:49
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: GosiaM »

Dopiero właśnie czytam... Monika masz już lekarza? ja gdzieś w wątku pisałam o doktorze Stawarskim. Jeśli nadal jesteś zainteresowana to odezwij się do mnie na pw lub gg.
MonikaWierzbicka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pn 07 sty, 2008 13:09
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: MonikaWierzbicka »

Witam,
Pogrzebałam trochę w necie i właśnie na dr Stawarskiego trafiłam, był polecany na różnych forach jako specjalista od maluchów.
Jesteśmy już po pierwszej wizycie, zlecił dużo badań, na razie czekamy na wyniki i zobaczymy co dalej. Póki co mam nadzieję, że biopsja nas ominie. Dr stwierdził, że mały nie wygląda na dziecko z celiakią, ale ten wątek też trzeba sprawdzić...
W każdym razie dziękuję wszystkim za odzew.
Pozdrawiam
Monika
hogata
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: czw 17 sty, 2008 18:44
Lokalizacja: Wrocław

do MonikaWierzbicka

Post autor: hogata »

hej, my też zaczęlismy diagnostykę u dr Stawarskiego (niestety prywatnie). Jesteśmy po badaniach krwi i czekamy na wynik. Dobrze że trafiłam na Ciebie, to może będzie nam łatwiej jak będziemy sobie przekazywały jakieś informacje. Jak coś to pisz na maila.
ODPOWIEDZ