Jakie przeciwciała należy badać w diagnostyce celiakii ?

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Jakie przeciwciała należy badać w diagnostyce celiakii ?

Post autor: Magdalaena »

Powszechnie wiemy, że klasyczna diagnoza celiakii opiera się na pozytywnych wynikach badań na przeciwciała i zaniku kosmków w jelicie stwierdzonym podczas biopsji. I że zaczynamy od przeciwciał, bo wymagają tylko banalnego pobrania krwi a nie gastroskopii.
Ale ... dokładnie które przeciwciała powinniśmy badać ?

Pytam, bo po ostatnim MDC zaczęłam namawiać rodziców na badania. Nie mają typowych objawów, ale oczywiście dotyka ich ryzyko genetyczne - o ile pamiętam 10 %.
Znając NFZ, podejrzewam że nikt nie da rodzicom skierowania na badania z powodu samego ryzyka. I dlatego badania zrobiliby odpłatnie, najpewniej w przychodni Nadzieja na Wilczej. Niestety od mojej diagnozy wachlarz ich usług trochę się rozszerzył i w ofercie mają między innymi (pełen wykaz na http://www.nadzieja.com.pl)
Immunoglobuliny
IgA
IgM
IgG
IgG, IgA, IgM (łącznie)
Autoimmunologia
Przeciwciała przeciw endomysium IgA EmA (IIF)
Przeciwciała przeciw endomysium IgG EmA (IIF)
Przeciwciała przeciw endomysium IgG i IgA EmA (łącznie) (IIF)
Przeciwciała przeciw endomysium i gliadynie IgA (IIF)
Przeciwciała przeciw endomysium i gliadynie IgG (IIF)
Przeciwciała przeciw endomysium i gliadynie w klasie IgA i IgG (łącznie) (IIF)
Przeciwciała gliadynowe (AGA) IgA (IIF)
Przeciwciała gliadynowe (AGA) IgG (IIF)
Przeciwciała gliadynowe (AGA) IgA i IgG (IIF)
(...)
Przeciwciała pc. transglutaminazie t(TGA) IgA
Przeciwciała pc. transglutaminazie t(TGA) IgG
Przeciwciała pc. transglutamin. t(TGA)IgA i IgG


Stowarzyszenie na swojej stronie pisze, że bada się poziom przeciwciał przeciwko endomysium mięśni gładkich (co najmniej w jednej z klas: IgAEmA i IgGEmA), czasem także przeciw transglutaminazie tkankowej (IgAtTG). (...) Badanie przeciwciał można wykonać także we własnym zakresie w większych laboratoriach (koszt testu w jednej klasie to ok. 60 zł)..

Które z badań z oferty Nadziei powinni zrobić rodzice ? Nie ukrywam, że wolałabym zrobić jedno czy dwa badania, bo wydawanie kilkuset złotych z powodu samego ryzyka statystycznego, wydaje się trochę na wyrost.
A może zamówić ten domowy test Biocard ?
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
adam30
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: śr 25 cze, 2008 23:32
Lokalizacja: Polska

Post autor: adam30 »

Przy okazji podłączę się do wątku Magdaleny tyle że ja mam dziecko 2-letnie i stąd moje pytania:

1. Jakie przeciwciała powinny być oznaczone u 2 letniego dziecka w celu diagnostyki celiaklii ? Jest ich sporo (z wymienionych powyżej przez Magdalaenę) a chyba wszystkich się nie oznacza
2. Jak długo przed oznaczeniem p-ciał dziecko powinno być na diecie zawierającej gluten ?
Ostatnio zmieniony śr 25 cze, 2008 23:52 przez adam30, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

Dopytałam się o ceny:
Przeciwciała przeciw endomysium IgA EmA (IIF) - 80 zł
Przeciwciała przeciw endomysium IgG EmA (IIF)
80 zł
Przeciwciała przeciw endomysium IgG i IgA EmA (łącznie) (IIF)
160 zł
(...)
Przeciwciała pc. transglutaminazie t(TGA) IgA
80 zł
Przeciwciała pc. transglutaminazie t(TGA) IgG
80 zł
Przeciwciała pc. transglutamin. t(TGA)IgA i IgG
160 zł

Także cena przeciwciał w jednej klasie to 80 zł i badania łączne nie jest tańsze.

czy badanie IgG i IgA EmA (razem 320 zł ) wystarczy ?
Ostatnio zmieniony czw 26 cze, 2008 08:30 przez Magdalaena, łącznie zmieniany 1 raz.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Awatar użytkownika
asiar
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 394
Rejestracja: ndz 22 sty, 2006 11:08
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: asiar »

Moja pani Doktor zawsze zleca kontrolnie IgA EmA i IgG EmA, prawdopodobnie są najbardziej swoiste i czułe.
Ostatnio zmieniony czw 26 cze, 2008 09:09 przez asiar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Z tego, co mi się po głowie kołacze, to właśnie przeciwciała przeciwko transglutaminazie miały być lepsze od IgA i IgG...
Zresztą należy przede wszystkim pamiętać, że może być tak, że organizm przeciwciał w danej klasie w ogóle nie wytwarza. Wtedy sprawdzanie konkretnych przeciwciał z danej klasy (np. IgA) nic nam nie da. Innymi słowy, należałoby zawsze mieć jakiś poziom odniesienia - wiedzieć, czy w ogóle wytwarzamy przeciwciała w konkretnej klasie.

Wydaje mi się, że wtedy należałoby zlecić najpierw (koszty... :zly: ) badanie na obecność we krwi przeciwciał w klasie, którą badamy.
Tak mi zresztą tłumaczyła kiedyś moja alergolożka, że zanim sobie zbadam jakieś przeciwciała, to nich najpierw sprawdzę, czy w ogóle je wytwarzam. Podobno najczęściej nie wytwarza się IgA.
Obrazek
Awatar użytkownika
katarzyna
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 40
Rejestracja: ndz 25 gru, 2005 22:37
Lokalizacja: piła

Post autor: katarzyna »

Chodzi o poziom imunoglobuliny A w organizmie jeśli jest niski to wszystkie przeciwciala tj EMA ,przeciw transglutaminazie tkankowej(anty-tTG),antygliadynowe mogą być w klasie A nieoznaczalne czyli ujemne.Dlatego ważne jest aby zbadać poziom imunoglubuliny A.Bardzo często zdarza się że małe dzieci mają niski poziom tej własnie imunoglobuliny.Moja córka jest przykładem ze tak właśnie jest bo jej poziom IGA w organizmie majac 16 miesięcy wynosił 5% norma była dla jej wieku od 20 % więc IGA EMA było ujemne ale IGG EMA było dodatnie i lekarz nie miał watpliwości co do diagnozy.Był jeszcze wynik biobsji ale niestety nie określili stopnia zaniku kosmków ale nacieki zapalne i inne wykładniki histopatologiczne które potwierdziły celiakie.
Ostatnio zmieniony sob 28 cze, 2008 20:32 przez katarzyna, łącznie zmieniany 1 raz.
kasia
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Ja zrobiłem sobie Przeciwciała pc. transglutamin. t(TGA)IgA i IgG wg zaleceń dra Dziechciarza.
renata85
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 54
Rejestracja: wt 01 lip, 2008 19:03
Lokalizacja: Sopot

Post autor: renata85 »

A jesli robi sie te badania bedac na diecie to tez moga sie te przeciwciala pojawiac we krwi?
krystna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 448
Rejestracja: sob 09 kwie, 2005 14:45
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: krystna »

Tylko w przypadku świadomego, lub nie świadomego trzymania diety.
Obrazek

Gazeta Internetowa "Małpia Gazeta" - Serwujemy bardzo dobre wiadomości!
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

renata85 pisze:A jesli robi sie te badania bedac na diecie to tez moga sie te przeciwciala pojawiac we krwi?
Nie. Zdarzają się co prawda sporadyczne przypadki, ale to są wyjątki
dodzia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: pn 13 wrz, 2010 17:51
Lokalizacja: nowy sącz

Post autor: dodzia »

hej ja mam pytanie czy na badania krwi (na wykrycie celiaki) można dostac skierowanie czy muszą byc zrobione prywatnie? Jeżeli ze skierowaniem to od jakiego lekarza? Rodzinnego czy gastrologa?
Pytam ponieważ lekarz rodzinny zalecil mi te badania i bede musiała za nie zapłacic
Madzia295
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 73
Rejestracja: ndz 10 sty, 2010 12:55
Lokalizacja: Mysłowice

Post autor: Madzia295 »

Hey! Nie musisz mieć skierowania. Bo to są badania pełnopłatne. Niestety :(
eldo_tu
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 71
Rejestracja: czw 15 lip, 2010 12:46
Lokalizacja: StalGorzów
Kontakt:

Post autor: eldo_tu »

a ja mialem skierowanie, i badania zrobiono mi za darmo;) fakt czekalem z miesiac na wyniki... ale za free....a skierowania mialem od mojego lekarza rodzinnego....
Ostatnio zmieniony wt 14 wrz, 2010 17:50 przez eldo_tu, łącznie zmieniany 1 raz.
''Pożycz mi płuca, bo moje się zapadły
Możesz pomyśleć też o butach, moje się już zdarły
Pożycz mi oczy, ja nie widzę już nic
Pożycz mi nogi, moje nie mają już siły iść "
krystna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 448
Rejestracja: sob 09 kwie, 2005 14:45
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: krystna »

Pracuję w laboratorium medycznym i zdarzają się skierowania na przeciwciała od gastroenterologa.
Obrazek

Gazeta Internetowa "Małpia Gazeta" - Serwujemy bardzo dobre wiadomości!
sia
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 59
Rejestracja: śr 08 lut, 2012 11:00
Lokalizacja: Wawa

Post autor: sia »

Mojemu dziecku dr Dziechciarz zlecił IgA (były) i IgAEmA (nie było) i na tej podstawie celiakię wykluczył.
pozdrawiam, Magda
ODPOWIEDZ