Opis biopsji jelita bez klasyfikacji MARSH'a???

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Elena76
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: wt 19 maja, 2009 13:25
Lokalizacja: Warszawa

Opis biopsji jelita bez klasyfikacji MARSH'a???

Post autor: Elena76 »

Postaram się opisać moją historię najkrócej jak się da:

Na początku zeszłego roku w wyniku podejrzenia celiakii w CM LIM wykonano mi biopsję jelita. Wycinki badano do badania w Szpitalu Bielańskim w Warszawie - lekarz stwiedził, że nie znalazł cech celiakii w żołądku :galy: Tak, w opisie jest mowa o żołądku, a miał przed sobą wycinki z jelita, co było wyraźnie zaznaczone!

Skonsultowałam opis z innym lekarzem z lecznicy Alfa, którego powalił brak kompetencji lekarza wykonującego badanie wycinków. W wyniku mojej interwencji wycinki ponownie zostały zbadane i skonsultowane z gastrologiem z Kliniki Gastroenterologii - tym razem diagnoza brzmiała: MARSH IIIC. IGA miałam 283. Zanim sprawę wyjaśniono minęło kilka miesięcy i dopiero od maja przeszłam na dietę.

W lutym tego roku znowu w CM LIM gastrolog wykonał biopsję kontrolną. Wycinki zostały opisane i wyraźnie zaznaczono, jakie było rozpoznanie rok temu.

Odebrałam wyniki i teraz nie wiem, co robić. W tegorocznym rozpoznaniu ten sam lekarz, który badał wycinki rok temu, napisał:

"w nadesłanych wycinkach stwierdza się obecność kosmków, których w poprzednim badaniu praktycznie nie było. obraz odpowiada zmianom po skutecznym leczeniu choroby trzewnej"

I to wszystko.

Poszłam do tej swojej gastrolog i pytam się, czy tak powinien wyglądać opis biopsji, bo jak na moje oko, to nawet jeśli wszystkie kosmki się zregenerowały, to bez skali Marsh nie mam żadnej konkretnej infomacji o poprawie. Ale pani doktor ofukała mnie i powiedziała, że taki opis wystarczy :okulary2: i że zamiast się cieszyć, to się czepiam.

I teraz pytanie do Was, bardziej doświadczonych - czy to jest ok, czy mam żądać klasyfikacji MARSH?

Z góry dziękuję wszystkim za rady.
dorota krypa
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 227
Rejestracja: wt 04 paź, 2005 12:15

Post autor: dorota krypa »

Myślę, że nie . Ważne, ze kosmki odrosły.
ODPOWIEDZ