Witam i pytam :)

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

izabelaaa_84
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: wt 10 sie, 2010 14:53
Lokalizacja: Żarki letnisko

Witam i pytam :)

Post autor: izabelaaa_84 »

Witam wszystkich serdecznie. Na Wasze forum zalogowałam się już jakiś czas temu ale w końcu udało mi się napisać.
Mam na imię Iza i mam 27 lat.
Kiedy Was odnalazłam potrzebowałam pomocy w sprawie córki. Teraz piszę gdyż chodzi mi o siebie :/
Celiakie podejrzewałam u córki a wychodzi na to że to chyba ja ją mam :|
Z powodu bardzo silnych napadowych bóli żołądka (pierwszy jakieś pół roku temu) wybrałam się miesiąc temu do gastrologa. Myślałam że to wrzody bo bóle były naprawdę silne. Nie byłam w stanie wstać z łóżka. trwały coraz dłużej i były coraz to mocniejsze. Lekarz zrobił gastroskopie i pobrał wycinki. czekając na wyniki dał mi psychotropy gdyż podejrzewał że to tylko kwestia nerwów. Brałam to tydz i tylko mnie przymuliły:/
Z wyniku histopatologicznego wyszło że to Celiakia. Napisali Celiakia I stopień wg Marsha. Dostałam skierowanie na badania przeciwciał i przejście na bezwzględną dietę zaraz po pobraniu krwi. Od momentu jak tylko przeszłam na tą dietę brzuch się uspokoił. Nie boli! Zdarzyło się jeszcze 2 razy-ale delikatnie i ewidentnie po jajkach :/ Wynikało by z tego że fajnie-mam diagnozę będzie super.
Gdyby nie to że wyniki przeciwciał wszystkie ujemne!!
I sama nic już z tego nie rozumiem. Lekarz mówił że skoro jest poprawa to ewidentnie celiakia jest. Ale kazał za miesiąc zrobić prowokacje i zobaczyć jaki będzie efekt.
Nie wiem już sama nic. :/ moje objawy które mogę wiązać z celiakia:
w ciągu ostatniego miesiąca schudłam 5kg :/ te bóle brzucha, biegunka/zaparcia, bóle stawów-robiłam nawet wszystkie czynniki reumatoidalne bo lekarz podejrzewał rzs.wyszly ujemne,migreny częste.
Robiłam też przeciwciała z krwi przeciwko gliscie ludzkiej i tasiemcowi-ujemne.
Poradźcie coś proszę

Zapomniałam dodać a być może to istotne, że 2 lata i 2 miesiące temu urodziłam dziecko i od tego czasu mam ciągle problemy ze zdrowiem. Czytałam kiedyś że Celiakia może się ujawnić po ciąży
Ostatnio zmieniony czw 06 sty, 2011 17:47 przez izabelaaa_84, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Cecylia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 368
Rejestracja: czw 05 cze, 2008 10:12
Lokalizacja: Wschowa

Post autor: Cecylia »

Skoro w diagnozie napisano celiakia dlaczego lekarz zaleca prowokację? Masz sama dla siebie być "króliczkiem doświadczalnym"? Na Twoim miejscu pozostałabym na diecie. Co do przeciwciał, nie każdy je posiada miałaś robione je w dwóch klasach? W moim przypadku jedne były dodatnie a drugie ujemne. Piszesz zarówno o biegunkach jak i zaparciach u mnie zaparcia towarzyszyły odkąd sięgałam pamięcią ale w najbardziej newralgicznym momencie krótko przed diagnozą pojawiły się strasznie obfite biegunki.
Obrazek
izabelaaa_84
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: wt 10 sie, 2010 14:53
Lokalizacja: Żarki letnisko

Post autor: izabelaaa_84 »

Dzięki za szybką odpowiedź.
Badania miałam takie: przeciwciala przeciw endomysium w obu klasach, i przeciw transglutaminazie też w obu klasach. wszystko ujemne.
proponuje prowokację bo to chyba w końcu nie jest takie jasne skoro te przeciwciała ujemne i tylko I stopień Marsha :/
Biegunki miałam teraz przy każdym ataku bólu. Jak tylko zaczynało mocno boleć to zaczynałam wędrówki do toalety. Przestawało boleć-biegunkla ustawała
Zastanawiam się jeszcze nad robalami innymi. Może to to?
Bo od jajek wcześniej też nic mi nie było. Czyżbym się teraz uczuliła? A może to kwestia tego że błona śluzowa żołądka mocno czerwona, czyli stan zapalny jest. Więc nie przyjmuje wszystkiego jeszcze. Kawa też ostatnio niewskazana :/
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

To jest tak, że I stopień zaniku kosmków oficjalnie przez medycynę nie jest uznawany za celiakię. Liczy się stopień bodajże 2B, w każdym razie drugi stopień, a najlepiej jeszcze trzeci. Tylko że niestety nie wszystko zawsze tak książkowo wygląda. Ważne jest też samopoczucie przed i po przejściu na dietę - jeśli dieta pomaga, a zanik jest (nawet pierwszego stopnia), to można podejrzewać, że gluten szkodzi. Moja diagnoza wyglądała podobnie, też miałam pierwszy stopień zaniku, przeciwciał nikt mi nie kazał zrobić, więc nie wiedziałam, a od razu po wynikach gastro przeszłam na dietę. I straszne bóle minęły od razu. Reszta organizmu potrzebuje więcej czasu.
Obrazek
izabelaaa_84
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: wt 10 sie, 2010 14:53
Lokalizacja: Żarki letnisko

Post autor: izabelaaa_84 »

Nikt więcej nic nie napisze??? :(
Jeli
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 312
Rejestracja: śr 10 mar, 2010 13:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeli »

izabelaaa_84,
podejrzewasz ze jajka były przyczyna bólu - w jakiej postaci te jajka ? na miękko , na twardo ? w towarzystwie majonezu , sałatki ???problemy z trawieniem jajek często wynikają ze stanów dróg żółciowych , trzustki i oczywiście alergii . Czerwona śluzówka żołądka wymaga nie tylko diety bezglutenowej -, wymaga doprowadzenia do równowagi kwasowo -zasadowej, małej ilości słodkości, dobrych tłuszczów najlepiej oliwa z oliwek lub np olej z ryżu, czasami należy unikać ciasta gotowanego jak pierogi a pieczone może być. Odstawić wszelkie proszki do pieczenia , jeśli możesz to ciasta na drożdżąch.Potrawy ciepłe, sporadycznie owoce cytrusowe i inne owoce tylko dojrzałe. Jeśli możesz pic kisielek z lnu to poszukaj przepisu . Obserwuj siebie i zapisuj kiedy po czym występują bóle
izabelaaa_84
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: wt 10 sie, 2010 14:53
Lokalizacja: Żarki letnisko

Post autor: izabelaaa_84 »

Dziekuję Juli za odpowiedź.
Jajka wywoływały juz ból zarówno pod postacią jajecznicy,jajek na miękki, twardo jak i na surowo (kogel-mopel).
Dietę staram się trzymać lekkostrawną i oczywiście unikam wszystkiego glutenowego (wspomniane przez Ciebie proszki do pieczenia itp).
Zastanawia mnie jedynie fakt czy to rzeczywiście może być Celiakia :/ Mam nadzieję że po prostu coś mi zaszkodziło i stąd te bóle były wtedy. A że na diecie lepiej to zbieg okoliczności. Tak sobie to wszystko tłumaczę :/ Bo jakoś trudno mi uwierzyć że nic mi nie było przez 25 lat i nagle bum! :029:
Awatar użytkownika
Cecylia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 368
Rejestracja: czw 05 cze, 2008 10:12
Lokalizacja: Wschowa

Post autor: Cecylia »

izabelaaa_84 pisze:Bo jakoś trudno mi uwierzyć że nic mi nie było przez 25 lat i nagle bum! :029:
Wiek, nie ma znaczenia, diagnozy stawiane są u osób dużo, dużo starszych niż Twoje 26 lat, sama jestem tego przykładem, niby nic mi nie było ale po diagnozie wielu lekarzy powiązało skutki właśnie z celiakią.
Obrazek
martini
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 738
Rejestracja: czw 10 wrz, 2009 14:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: martini »

A może, sorry, że tak od czapy, uczulić się możesz na wszystko w każdym momencie. Jeśli źle znosisz jajka, to ich po prostu nie jedz, pod jakąkolwiek postacią. Nie wiem, jakie jajka jesz, ale może spróbuj z zerówkami - czasami bywa tak, że ludzie są uczuleni na fermowe świństwa. A jak po zerówkach będzie Ci źle, no to wtedy witamy w bezjajecznym świecie klusek śląskich:)
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

martini pisze:A jak po zerówkach będzie Ci źle
Większa różnica niż między zerówkami a dwójkami może być pomiędzy gatunkami ptaków - jest ich jeszcze kilka (indyki, perliczki, kaczki, gęsi, przepiórki itp.), tylko trzeba mieć duże szczęście, żeby móc je kupować regularnie (chyba na bazarach bywają). I niestety nie niosą raczej w zimie...

A swoją drogą, robiłaś ten śmiech pusty - testy alergiczne u alergologa? Czasem mogą coś ciekawego wskazać.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Jeli
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 312
Rejestracja: śr 10 mar, 2010 13:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeli »

izabelaaa_84, zapomniałam napisać bardzo istotne są przyprawy , niestety nie mam wiedzy do przekazania , mnie doradzono konkretne przyprawy i np pieprzu, bazylii i wielu innych nie używam, obecnie mam zaleczony stan " czerwonej śluzówki żołądka, nadżerek " minął rok na diecie bezglutenowej , bez cukrowej - zioła , diety , odpowiednio dobrane owoce , warzywa , dużo kaszy gryczanej,porady fachowców ,nie tylko samotne klikanie po Necie .
izabelaaa_84
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: wt 10 sie, 2010 14:53
Lokalizacja: Żarki letnisko

Post autor: izabelaaa_84 »

Dziękuję Wam bardzo za zainteresowanie.
Jajka jako jajka same w sobie na razie odstawiłam. Te w kluskach, ciastkach itp jem. Nic się nie dzieje.
Testy robiłam jakieś hmmm... 6 lat temu. Wykazały jedynie alergie wziewne: kurz, roztocza, trawy, drzewa niektóre.
Ale nie przypominam sobie żebym robiła np w kierunku jajek czy glutenu wtedy.
Przyprawy jadam niektóre. Większość ma napisane że używa gluten w firmie i mogą być zanieczyszczone :/ Gubię się w tym wszystkim jeszcze :/ Przeraża mnie to jak na razie.
Ciągle chudnę - ostatni miesiąc prawie 7kg już :/
Nie wiem dalej co robić. Czy odpuścić i żyć sobie na tej diecie ciągle nie wiedząc czy tak na prawdę tą Celiakie mam (bo testy jednak ujemne a stopień Marsha zaledwie I), czy zrobić jednak tą prowokację. A jeśli tak to jak dużo i jak długo cokolwiek jeść czekając na jakiekolwiek objawy??? Buuuu ja chyba zwariuje!!!
Jeli
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 312
Rejestracja: śr 10 mar, 2010 13:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeli »

izabelaaa_84

O przyprawach - sporo można kupić w aptece lub sklepie zielarskim i sklepach ze zdrowa żywnością w postaci ziół, korzeni i komponujesz sama w domu , przepisów w Necie znajdziesz nawet na curry;)zależnie od gustu i pozwoleństwa .
Przyczyny spadku wagi- wykluczyć cukrzyce , zbadać nerki, obraz i skład krwi ,płuca , a na koniec może poprosić o badania tzw markerów jaki i na co .. a tu już potrzebny lekarz i Twoje obserwacje
izabelaaa_84
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: wt 10 sie, 2010 14:53
Lokalizacja: Żarki letnisko

Post autor: izabelaaa_84 »

Co do przypraw to dziękuję bardzo. Na pewno skorzystam. :)
A co do wagi to nerki w porządku. Markery nowotworowe masz na myśli? Robiłam kiedyś badania genetyczne ale tylko pod kątem raka piersi i szyjki macicy.
Cukrzycy brak, na razie podstawowe badania krwi - ok. 28 mam mieć jeszcze kolejne z krwi, moczu itd. I usg tarczycy. Mam zespół jajników policystycznych więc teoretycznie powinnam mieć problemy z nadwagą :/ A tu masz. Może to stres jednak. Albo deprecha jakaś. Ostatnio mam trochę problemów osobistych :/
Pozdrawiam serdecznie
Jeli
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 312
Rejestracja: śr 10 mar, 2010 13:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeli »

izabelaaa_84 markery ? np wykluczyć WZW czyli Wirusowe Zapalenie Wątroby , bardzo często nie daje widocznych objawów a daje problemy podobne do zaburzeń trawienia .USG jamy brzusznej zrobione ?
ODPOWIEDZ