Choroba Duringa

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Ewa48Ewa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 44
Rejestracja: czw 22 mar, 2012 19:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Choroba Duringa

Post autor: Ewa48Ewa »

Przy Durhlingu często EmA wychodzi ujemne. Jedynie wycinek kawałka skóry, pobrany z okolicy wysypki, daje miarodajny wynik. Wycinek - dużo powiedziane - tak to się nazywa - w rzeczywistości jest to leciutkie zadrapanie. Tak było u mnie, zdiagnozowano mnie po wielu latach wędrowania od dermatologa do dermatologa, w Klinice Dermatologii Szpitala Dzieciątka Jezus w Warszawie.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8108
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Choroba Duringa

Post autor: Leeloo »

Do dermatologa, póki jest wysypka. Czy córka ją drapie?

Jak zdiagnozowano tarczycę??
Singerka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: czw 22 mar, 2012 11:07
Lokalizacja: Kielce

Re: Choroba Duringa

Post autor: Singerka »

Tak drapie. Dziś całą noc się budziła i drapała. Właśnie wróciliśmy od lekarza, dostała leki na alergie i na pasożyty (choć badań nie robiliśmy), dawać wapno i smarować emolientami.

Niedoczynność tarczycy zdiagnozowano przez przypadek. Byłam z nią u gastrologa bo jadła bardzo łapczywie, musiałam chować jedzenie, była ciągle zmęczona i senna. A że mnie 2 dni wcześniej też wyszła niedoczynność to zapytałam lekarza, dał skierowanie na TSH, wyższło podwyższone, od 2 lat jesteśmy pod opieką endokrynogoa. Bierze dawkę Euthyrox 12,5 - 25.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8108
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Choroba Duringa

Post autor: Leeloo »

Ja bym jednakowoż dla wykluczenia poszła do dermo i sprawdziła to pod kątem Duhringa. Predyspozycje jak i objawy są mocno pod celiakię.
Singerka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 113
Rejestracja: czw 22 mar, 2012 11:07
Lokalizacja: Kielce

Re: Choroba Duringa

Post autor: Singerka »

A to dermatolog pobiera taki wycinek? Z tego co wiem do nie musze miec skierowania?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8108
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Choroba Duringa

Post autor: Leeloo »

Nie odpowiem za to, co zrobi lekarka :) skierowania nie potrzebujesz. Jeśli wejdziesz i stanowczo przekażesz swoje obawy i przypuszczenia, powiesz o celiakii drugiej córki no i zwłaszcza AGA u drugiej, to mam nadzieję, że sama lub po Twoim nakierowaniu zleci pobranie wycinka.
Awatar użytkownika
Anja
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 287
Rejestracja: czw 17 kwie, 2014 12:45
Lokalizacja: Szczecin

Re: Choroba Duringa

Post autor: Anja »

Po prawie rocznej diecie mam silne reakcje skórne po kontakcie z glutenem. Niedawno zaczęłam pracę z w świetlicy środowiskowej i tam wraz z dziećmi pieczemy i gotujemy. Po ostatnich ciasteczkach owsianych mam wysypane całe przedramiona, klatkę piersiową i kolano. A żeby było śmiesznie w świetlicy mieliśmy świerzb - pełna strachu poszłam do lekarza aby zerknął ( uprzedziłam o celiakii) Diagnoza świerzb. Po całej akcji sprzątania okazało się, że ów świerzb wylazł ponownie. Jedynie co dobrego, to mam czyste mieszkanie i wiem, że znowu zlekceważono moje słowa.
Ewa48Ewa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 44
Rejestracja: czw 22 mar, 2012 19:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Choroba Duringa

Post autor: Ewa48Ewa »

U mnie przy chorobie Duringa występuje reakcja na owies, oczywiście ten bezglutenowy. Próbowałam kilka razy i wysypywało mnie równo. Teraz wiem, że owies muszę całkowicie wyeliminować.
ans
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: wt 16 gru, 2014 21:38

Re: Choroba Duringa

Post autor: ans »

ja jestem na diecie bezglutenowej mimo wszystko od paru dni mam suche czerwone swędzące plamy na twarzy i wysypkę ... z nóg mi powoli zeszła i zostały mi tylko blizny nie wiem czy w ogóle do wyleczenia są ale próbuje smarować to czymś codziennie naturalnymi sposobami samymi... oliwki, oleje itd
ale z twarza mam pierwszy raz tak
czy to moze byc od jakiegos jednego produktu ? ale nie zaczełam jeść niz innego ostatnio co jem zawsze i nie mialam wczesniej az takiej wysypanej twarzy ...
zastanawiam sie jeszcze czy jakas witamina czy krem czy coś innego co znacie i przechodziliście też to wam pomogło
z góry dzięki
Ewa48Ewa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 44
Rejestracja: czw 22 mar, 2012 19:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Choroba Duringa

Post autor: Ewa48Ewa »

Moja dermatolożka mówi, że od czasu do czasu może pojawiać się wysypka. Niekoniecznie na skutek skażenia glutenem. Często sprawcą jest stres lub chemia domowa. Ja do twarzy używam "Nanobase REPAIR". Po kilku aplikacjach skóra się uspakaja. Szczególnie fajna jest pod oczy. Konsystencję ma trochę ciężką, dlatego używam jej wyłącznie na noc. Kupić ją można w aptece, koszt ok. 25 PLN.
Awatar użytkownika
Anja
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 287
Rejestracja: czw 17 kwie, 2014 12:45
Lokalizacja: Szczecin

Re: Choroba Duringa

Post autor: Anja »

Stres- potwierdzam. Zawsze mam masakrę. Ostatnio mam całe plecy ( choć tam nie widać!) i wysychają mi dłonie. Kremowanie niewiele daje.
jola70
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: sob 14 cze, 2014 16:45

Re: Choroba Duringa

Post autor: jola70 »

Czy ktoś zauważył może że przed Menstruacją nasila się wysypka i swędzenie? Jestem na diecie ale nie umie się uwolnić od tych plam czy mógłby ktoś polecić jakąś maść słyszałam o Dapsonie który trzeba importować. Proszę o pomoc. dziękuję za każdy głos a raczej zdanie w kwestii Duhringer.
Ewa48Ewa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 44
Rejestracja: czw 22 mar, 2012 19:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Choroba Duringa

Post autor: Ewa48Ewa »

O przyjmowaniu Dapsonu musi zdecydować lekarz, on też wystawia receptę na import bezpośredni. Na własną rękę nie radziłabym stosować tego specyfiku - jest dość toksyczny - uszkadza wątrobę
i czerwone krwinki ale objawowo przy duringu działa rewelacyjnie. Trzeba go jednak przyjmować przez dłuższy czas, a dawka musi być dobrana indywidualnie. W czasie leczenia należy systematycznie wykonywać biochemię, zawartość methemogloginy i próby wątrobowe (co miesiąc). Ja przez rok przyjmowałam 100 mg/dz, potem przez następny rok 50 mg/dz, w trzecim roku raz w tygodniu 25 mg. Po trzech latach się od niego uwolniłam. Przestałam mieć problemy z anemią i wątrobą. Teraz stosuję wyłącznie dietę b/g i jest ok! Czasami pojawia się wysypka i plamy ale staram się jakoś przetrwać, jest to możliwe bo nie są one tak agresywne, jak na początku choroby.
aducha
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pt 20 lut, 2015 21:07

Re: Choroba Duringa

Post autor: aducha »

Witam :)
Mam pytanie, mój brat miał zdiagnozowaną chorobę Duhrina w wieku 4 lat (miał robiony badanie wycinku, na ówczesne czasy były to bardzo dokłądne badania). Lekarka wtedy (rok 1982) poinformowała rodziców, że w wieku dojrzewania mu przejdzie. I rzeczywiście objawy skórne zniknęły i gdy miał 16 lat jadł już normalne jedzenie. Teraz wyszły problemy zdrowotne i miał badania w kierunku celiaki i wynik wyszedł ujemny. Czy to może być możliwe?
Awatar użytkownika
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3797
Rejestracja: wt 29 paź, 2013 06:56
Lokalizacja: Polska

Re: Choroba Duringa

Post autor: pleomorfa »

Aducha załóż swój temat. Zależy jakie badania miał teraz robione.
Przeciwciała na celiakię mogą wyjść ujemne, aby wykluczyć chorobę konieczna jest biopsja dwunastnicy.
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
ODPOWIEDZ