Choroba Duringa

Celiakia z medycznego punktu widzenia.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
gunny7
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: śr 11 sty, 2012 19:20
Lokalizacja: Płock

Choroba Duringa

Post autor: gunny7 »

Witam wszystkich, to mój pierwszy post na tym forum więc bardzo proszę o wyrozumiałość.

Otóż spraw wygląda tak, kiedy jak byłem dzieckiem (urodziłem się w 1988 roku) lekarze stwierdzili u mnie celiakię, ale nie miałem wykonywanej biopsji jelita. W każdym razie potem w wieku około 16 lat miałem prowokację podczas, której nie miałem żadnych problemów gastrycznych, jedynie badanie tTga wykazało wyraźny wzrost. Od tamtej pory nie jestem na diecie.

Jakiś czas temu na głowie, łokciach i kolanach pokazała się wysypka. Poszedłem z tym do dermatologa, Pani powiedziała, że może to być choroba Duringa, ale że jak pomagają mi maści to nie muszę przechodzić na dietę, bo nie trzymanie diety przy tej chorobie nie wiąże się z takimi powikłaniami jak przy celiaki. Chciałem się dla pewności spytać Was, na pewno bardziej doświadczonych, czy to prawda? I może coś mi poradzicie. Jakoś ciężko czuję się z tym, że miałbym znów wrócić na ta dietę... :/

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi
pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
zofia
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 135
Rejestracja: pt 09 gru, 2011 13:29
Lokalizacja: Kępno/wielkopolska

Post autor: zofia »

Witam!

Ja niedawno dowiedziałam się, że mam celiakię. Na Twoim miejscu zrobiłabym badania w kierunku celiakii (przeciwciała i biopsję). U niektórych osób pojawia się skórna postać choroby czyli właśnie Choroba Duringa.. Jęst to choroba na całe życie. Skoro zdiagnozowano cię prawidłowo jak byłaś dzieckiem to celiakii się nie pozbyłaś. Ale pamiętaj lepiej przejść na dietę i się nie truć!! Ja byłam przerażona kwestią diety, a po niecałym miesiącu czuję się najedzona i zadowolona!! Kwestia organizacji!

Pozdrawiam!! :) :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Dermatolog niestety nie bardzo wie, o czym mówi. Choroba Duhringa to skórna postać celiakii i tak samo jedynym lekiem na nią jest przestrzeganie diety.
Nieprzestrzeganie wiąże się z występowaniem bolesnej i swędzącej wysypki, w niektórych przypadka to ropieje, człowiek się drapie i wtórnie zakaża, nie wygląda to najlepiej.
Obrazek
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

W dodatku jedząc gluten narażasz się na wystąpienie dodatkowych objawów np. osteoporozy, anemii, aft itp. Być może już je masz, tylko nie wiążesz ich z celiakią.

Jeśli chcesz mieć pewność, że to celiakia, PRZED PRZEJŚCIEM NA DIETĘ zrób badania przeciwciał.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
gunny7
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: śr 11 sty, 2012 19:20
Lokalizacja: Płock

Post autor: gunny7 »

Magdalaena pisze:
Jeśli chcesz mieć pewność, że to celiakia, PRZED PRZEJŚCIEM NA DIETĘ zrób badania przeciwciał.
no właśnie idę na takie badanie ono nazywa się tTga prawda? Takie zapisał mi lekarz.

BTW Dziękuję za wszystkie odpowiedzi w tej sprawie.
Awatar użytkownika
Grażyna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 340
Rejestracja: ndz 13 lut, 2005 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Grażyna »

Najlepiej zrobić równocześnie dwa różne przeciwciała, w różnych klasach. Na przykład przeciw transglutaminazie - tTG w klasie IgA oraz przeciwko deamidowanej gliadynie (potocznie „nowej gliadynie”) - GAF w klasie IgG.
Ewelka1706
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: czw 21 sty, 2010 17:42
Lokalizacja: kraków

Post autor: Ewelka1706 »

Witam,
Mam stwierdzoną celiakię już jako małe dziecko z upływem czasu pokazał się During... zażywam disulone i obawiam się o to czy zażywanie tego leku ma skutki uboczne jeśli chodzi o ciąże .Mój lekarz tego nie wie!!proszę o pomoc.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
nula
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 164
Rejestracja: pn 23 paź, 2006 21:00
Lokalizacja: Jazgarzewszczyzna

Post autor: nula »

Jak się ma Duhringa to wprowadzenie ścisłej diety bezglutenowej pozwala z czasem zmniejszyć dawkę leku a potem go praktycznie zupełnie wyeliminować. Wiem to z własnego doświadczenia.

Może prościej jest stosować dietę i powoli zmiejszać dawki. Na pewno jest to lek mocno działający na organizm. Z drugiej strony tak mało jest chorych z Duhringiem, a jeszcze mniej chorych z Duhringiem w ciązy, że nie sądzę byś znalazła jakieś wyniki badań nad wpływem tego leku na ciążę.
Obrazek
Ewelka1706
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: czw 21 sty, 2010 17:42
Lokalizacja: kraków

Post autor: Ewelka1706 »

No tak masz zapewne rację z tym że mało jest osób z Duringiem, a tym bardziej w ciąży ja gdzieś wyczytałam na internecie żeby odstawic na trzy miesiąc przed planowanym zajściem...Trudno mi się jakoś zmobilizować do diety takie to trudne mi się wydaje.... kupuję niby już jakieś rzeczy bezglutenowe ale to dopiero małe kroki w całym przejściu chleb mi też nie wychodzi albo nie smakuje eh ale chyba to najbezpieczniejsze dla mnie i dla dziecka by było.... :043:
pozdrawiam
Awatar użytkownika
nula
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 164
Rejestracja: pn 23 paź, 2006 21:00
Lokalizacja: Jazgarzewszczyzna

Post autor: nula »

Dieta nie jest taka trudna, chleb też potrafi być smaczny. Będziemy go piekli na warsztatach dla początkujących w Warszawie. Jeśli możesz przyjechać to zapraszamy. Info o warsztatach na naszej stronie. Łatwiej też się zmobilizować do stosowania diety jak poznasz ludzi z tym samym problemem.

Jeśli dopiero zaczynasz dietę to może wyślemy ci nasz bezpłatny poradnik. Jest tam też kilka patentów jak zrobić by chleb był smaczniejszy i różne przepisy, które zazwyczaj wychodzą :)
Na pewno dieta jest lepsza niż trucie się lekami.
Obrazek
Ewelka1706
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: czw 21 sty, 2010 17:42
Lokalizacja: kraków

Post autor: Ewelka1706 »

Mi trudno jest wprowadzić dietę nie mieszkam sama, nie do końca ja decyduję o posiłkach a jestem za mało asertywna by nie zjeść przygotowanego posiłku ..... może jak z mężem kiedyś pójdziemy na swoje będzie łatwiej.....
dziękuję za pomoc...:)
a w Krakowie nie będzie takich pokazów lub innych imprez związanych z celiakią??
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Ewelka1706 pisze:Mi trudno jest wprowadzić dietę nie mieszkam sama, nie do końca ja decyduję o posiłkach a jestem za mało asertywna by nie zjeść przygotowanego posiłku ..... może jak z mężem kiedyś pójdziemy na swoje będzie łatwiej.....
Niezależnie od tego co mówią nierozeznani w temacie, odrobinka zaszkodzi. A Twojego ciała nie obchodzi czy o posiłkach decydujesz Ty czy centrala. Będzie reagować na trucizny niezależnie od tego, kto je zaordynował.

"Jak ktoś chce - szuka sposobu. Jak nie chce - powodu."
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
aniadyrek
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 89
Rejestracja: wt 07 gru, 2010 15:56
Lokalizacja: Chełmiec/ NS

Post autor: aniadyrek »

nie do końca ja decyduję o posiłkach
to zacznij decydować bo tu nie ma żartów, dietę trzeba przestrzegać rygorystycznie :)
Rodzina bezglutków ja brat i wujek :) zapraszamy do Chełmca :)
Obrazek
glodomorek
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 58
Rejestracja: wt 22 lis, 2011 19:56
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: glodomorek »

Ewelka1706 pisze:Mi trudno jest wprowadzić dietę nie mieszkam sama, nie do końca ja decyduję o posiłkach a jestem za mało asertywna by nie zjeść przygotowanego posiłku
Jak będą serwować codziennie hamburgery to też będziesz je jadła? Wolałabym chodzić głodna niż jeść to co wiem, że bardzo mi szkodzi. Ile masz lat, że nie możesz sama zrobić sobie jedzenia <:>> Poćwicz przed lustrem mówienie "nie, dziękuję, nie mogę tego zjeść" aż do skutku :)
Ewelka1706
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: czw 21 sty, 2010 17:42
Lokalizacja: kraków

Post autor: Ewelka1706 »

Mam wystarczająco dużo lat by zrobić sobie sama posiłek tylko nie wprowadzam tego z własnego lenistwa bo biorę disulone brak wtedy wyprysków i objawów .....
Jak Wy to robicie ze macie tak silną wolę ze nie wyciągniecie ręki po zwykłą bułkę, która tak ładnie pachnie rano w piekarni .... lub cukierka "michałka"....
ODPOWIEDZ